ناگفته‌هایی درباره بادیگاردهای شخصی – خبر روزانه

گاهی اوقات مردم به تبلیغات در شبکه های اجتماعی و صفحات شخصی افرادی که توسط ماموران امنیتی و امنیتی نمایندگی می شوند اعتماد می کنند و استخدام می کنند و چند روز بعد توسط همین نگهبان تحقیر می شوند.

مختبا پرخیزکار که 18 سال سابقه کار در نیروی انتظامی دارد و 6 سال است که به صورت حرفه ای در حفاظت از مجتمع های تجاری، مسکونی و اداری فعالیت می کند، درخواست های زیادی برای معرفی محافظ دارد.

وی درباره مشکلات محافظان در فضای مجازی گفت: متأسفانه عده ای اراذل و اوباش و یا افرادی با جثه درشت صفحه ای در اینستاگرام ایجاد کردند و خواستار همراهی بازیگران در مراسم شدند و سپس عکس گرفتند و در جایگاه محافظ قرار گرفتند. آنها تثبیت شده اند.»

پرخیزکار تاکید می کند: «تیم ما متخصص حفاظت از محلات و مجتمع های تجاری و اداری است. با این حال، برای حفظ و حفظ نظم در کنسرت ها، کنفرانس ها و رویدادهای ویژه در هتل ها، از ما نیز درخواست می شود که یک تیم امنیتی و مراقبتی را فراهم کنیم. کار بادیگاردها در ایران تقریبا غیرقانونی است، بنابراین بیشتر روی حفاظت از اماکن تمرکز کردیم. شاید کسی در مغازه فروش خوبی داشته باشد و به افرادی نیاز داشته باشد که کارها را مرتب کنند، به همین دلیل آنها به ما مراجعه می کنند.

وی به خبر روزانه گفت: معمولا حقوق ماموران نیروی انتظامی به صورت ساعتی پرداخت می شود. بین 250000 تا 800000 تومان در ساعت بر اساس توافق نامه. این قیمت به چهره و شهرت شما نیز بستگی دارد. «مخصوصاً وقتی مردی در دو سکانس فیلم بازی می‌کند، اما مبنای دستمزد ما بین 200 تا 400 هزار تومان در ساعت است، زیرا ممکن است زور مجبور شود 12 ساعت بی‌حرکت بماند، بنابراین آسیب زیادی می‌بیند. فشار در یک روز».

آن مرد متقی می افزاید: «همه به خاطر ظاهر و قد و جثه وارد این عرصه می شوند. هیچ مرجعی برای آموزش و تربیت این افراد وجود ندارد. از سوی دیگر نهاد باید مسئولیت این حوزه را بر عهده بگیرد و شرکت ها و نهادهای حفاظتی و نگهبانی را به رسمیت بشناسد تا اگر روزی مشکلی پیش آمد، کارفرمایان درگیر دادگاه شوند. چون از پلیس مجوز داریم مردم با اطمینان به ما مراجعه می کنند.»

از آنجایی که حرفه بادیگارد در ایران قانونی نیست، آمار مشخصی مبنی بر اینکه چه تعداد محافظ در حال حاضر مشغول به کار هستند وجود ندارد، اما در مورد امنیت، تعدادی از افسران بازنشسته نیروی انتظامی هستند که پس از رسیدن به سن بلوغ افسران ارشد بودند. خدمات، او گفت. آنها می توانند مجوز بگیرند و آژانس های امنیتی راه اندازی کنند. گرفتن چنین مجوزهایی بسیار دشوار است و به همه، حتی به هر فردی که در پلیس کار می کند، این مجوز داده نمی شود.

او همچنین به سوالات مشتریان در دوران قبل از تاجگذاری اشاره می کند: «قبل از تاجگذاری درخواست های بیشتری برای محافظ وجود داشت. به عنوان مثال، شخصی می خواست از هنرمندان داخلی دعوت کند تا طلافروشی خود را باز کنند و از ما خواست تا هر کدام از پارکینگ ها را تا پایان مراسم همراهی کنیم تا در هنگام عکاسی و امضا از هنرمندان مراقبت کنیم. مواردی هم داشته ایم که یک نگهبان درخواست کرده به مراسم ختم یا جشن تولد برود، اما من مسئولیت بیشتری را برای حفظ و تنظیم فیزیک مجموعه ترجیح می دهم.»

پرخیزکار درباره تفاوت محافظ سلبریتی و سیاستمدار نیز توضیح می دهد: «یک سال در پادگان ها از مردم نگهبانی می دادم. رتبه بندی سیاستمداران بر اساس نوع فعالیت و حساسیت کاری انجام می شود که نیاز به مراقبت ویژه دارد. یک قاضی ممکن است یک محافظ داشته باشد، ترجیحاً مجهز به سلاح گرم باشد، اما یک وزیر ممکن است چندین محافظ داشته باشد و چندین وسیله نقلیه را اسکورت کند. بحث حمایت از هنرمندان با سیاستمداران بسیار متفاوت است. البته همه چیز بستگی به نظر دستگاه های حفاظت و کنترل مجموعه دارد. حمایت از هنرمندان سطحی است و بیشتر جنبه نمایشی دارد، بنابراین جثه و قد در حفاظت از سلبریتی ها اهمیت بیشتری دارد. بازیگران بیشتر از محافظانی استفاده می کنند که به نوعی خود را شاخ مجازی می دانند. البته تعداد این افراد محدود است و برای جلب توجه بیشتر این کار را انجام می دهند.»

وی گفت: در آغاز جشنواره های فیلم، تقاضا برای امنیت و اسکورت در حال افزایش است. معمولاً از تیم های تشریفاتی برای نگهبانی مراسم استفاده می شود زیرا عموم مردم اجازه ورود به کاخ جشنواره هایی مانند جشنواره فیلم فجر را ندارند اما سینماهای مردمی درخواستی برای این کار دارند. از سوی دیگر چون تیم امنیتی باید بازیگر را از جلوی ماشین تا صحنه همراهی کند، مردم فکر می کنند این بازیگر محافظ دارد، اما اینطور نیست و نگهبان تا زمان تعیین تکلیف او را همراهی می کند.

از مرد متقی می پرسم آیا تا به حال در حین ماموریت با نیروهای امنیتی تیم خود مشکلی نداشته اید؟ او می گوید: «بیشتر آسیب ها در کنسرت ها اتفاق می افتد. رشد جمعیت منجر به پاره شدن یا زخمی شدن لباس ماموران امنیتی تحت فشار می شود، اما با توجه به اینکه ما در پلیس کار می کردیم آموزش های لازم را به این افراد می دهیم تا سلبریتی و بازیگر آسیب نبینند و آسیب نبینند. محافظ مشکلات کمتری داشت. “مردم در این صحنه رنج نخواهند برد.”

او توضیح می دهد که نگهبان باید چه شکلی باشد: «افکار عمومی معتقد است که همه محافظان راهزن یا به اصطلاح محله بزرگسالان هستند که شهرت خوبی ندارند. این موارد به دلیل ناکارآمدی و عدم آگاهی رسانه ای و همچنین عدم اطلاع رسانی است. اگر تعریف روشنی از نوع کار این افراد داشته باشیم، سطح آگاهی عمومی بسیار بالاتر خواهد بود. اولین ویژگی شخصی که می خواهد مراقبت و مراقبت کند، داشتن ضریب هوشی و بهره هوشی مناسب است. ویژگی بعدی قد است که باید بالای 190 سانتی متر باشد نگهبان باید در یکی از ورزش ها مخصوصا دفاع شخصی آموزش دیده باشد. آنها همچنین باید توسط مراجع قانونی مورد بازجویی قرار گیرند و با سابقه کیفری تأیید شوند. پلیس دستورات توسل به زور را در قالب تشریفات، نگهبانی و حفاظت با مدرک تحصیلی و بالاتر داده است».

وی در پاسخ به اینکه شما برای ضریب هوشی یا آی کیو هم جذب می کنید، گفت: با توجه به تجربه ای که در پلیس دارم با داوطلبان صحبت و انتخاب خواهم کرد.

انسان متدین همواره مراقب حفاظت از اشیاء و ابنیه بوده و در حین شیفت کاری خود در منطقه حفاظت شده گشت می زند زیرا نیروهای فعال در این مکان ها آموزش لازم را نمی بینند پروژه سه خانواده امرار معاش می کنند.

وی معتقد است با افزایش نرخ تورم و ایجاد طبقه بندی برای دهک ها به طور طبیعی آمار جرم و جنایت و سرقت افزایش می یابد و آسیب های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل مجتمع های تجاری و مسکونی نیاز به حفاظت بیشتری دارند.

حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، پیش از این گفته بود که چیزی به نام «بادیگارد» وجود ندارد و چیزی به نام بخش خصوصی وجود ندارد. شرکت‌هایی هستند که مجوز قانونی دارند، مانند نیروی انتظامی، که به پلیس و پاسگاه‌های پلیس در حفاظت از محله‌ها و اماکن عمومی کمک می‌کنند، اما داشتن چیزی که محافظ شخصی نامیده می‌شود اشتباه است و ما نداریم. اما هنوز عده ای هستند که در فضای مجازی در این زمینه فعالیت می کنند و از این راه کسب درآمد می کنند و تاکنون هیچ نهادی این کار را نکرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا