نقش موزه ها در ترویج راهکارهای نوآورانه/حمایت ایکوم از ترویج آگاهی نسبت به عدالت آب وهوایی

رئیس شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) با بیان اینکه ایکوم از همه اقدامات لازم برای افزایش آگاهی از عدالت اقلیمی حمایت می‌کند، گفت: موزه‌ها نقش اساسی در ترویج راه‌حل‌های نوآورانه، صدای اصلاح‌طلبان در تقویت محیط زیست و مشارکت داشته‌اند. همه اعضای جامعه.اقلیم.

به گزارش خبر روزانه، آلبرتو گارلاندینی امروز در افتتاحیه چهل و هشتمین کنفرانس بین المللی موزه ها و مراکز تحقیقاتی جهان (سیموست 2021، تهران) با عنوان «نقش موزه ها و مراکز تحقیقاتی در محیط زیست» که توسط موزه ملی علوم برگزار شد، «خیلی خوشحالم». وی گفت: برای سخنرانی در CIMUSET در تهران. به موزه ملی علوم و فناوری ایران و وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین همایش الهام بخشی در زمینه موزه ها و مسائل زیست محیطی تبریک می گوییم.

وی ادامه داد: کنفرانس سالانه شما مصادف با یک دوره حساس است. وضعیت اضطراری کووید 19 چالش های جدید بزرگی را به همراه داشته و برخی از چالش های قدیمی را تشدید کرده است. در حالی که تعدادی از موزه‌ها با محدودیت‌هایی بازگشایی شده‌اند، بسیاری از آنها همچنان بسته هستند. تا زمانی که به آرامی از اپیدمی خارج می شویم، با وجود فرصت، ما مسئول بهبودی بهتر هستیم. علاوه بر این که در این مدت بهبود خواهیم یافت، باید خود را احیا کنیم و در ساخت تصویر موزه در آینده تجدید نظر کنیم. من مطمئن هستم که ساخت موزه های آینده در حال حاضر آغاز شده است.

رئیس شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) گفت: متخصصان موزه‌ها هر روز ارتباطات جدیدی با جوامع خود ایجاد می‌کنند و آزمایش‌های مختلفی را برای حفظ منابع طبیعی از طریق اشکال نوآورانه مشارکت فرهنگی و استراتژی انجام می‌دهند. این اپیدمی نابرابری در دسترسی به میراث و مشارکت در زندگی فرهنگی را به طور چشمگیری افزایش داده است. مشارکت به معنای مداخله فعال و ارتباط شهروندان است. جوامع نه تنها نیاز به مشورت و شنیدن دارند، بلکه باید در تصمیم گیری، توسعه محتوا و اولویت بندی مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه «دسترسی باز به فرهنگ یکی از حقوق بشری است که توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است»، افزود که نوآوری و فراگیری یا فراگیر بودن موضوعات کلیدی هستند. در دنیایی که 41 درصد از جمعیت آن به اینترنت دسترسی ندارند، نوآوری باید همه جا وجود داشته باشد و فراگیری یا نوآوری مستلزم نوآوری است.

او گفت: «تأثیر چشمگیر بحران آب و هوا همچنان به میراث طبیعی و فرهنگی ما در سراسر جهان آسیب می‌زند. رابطه بین انسان، بیوسفر و سنگ ها (بخش جامد زمین) نزدیک است.

وی ادامه داد: محصولات آنتروپوسن آسیب می بینند. زیرا مناظر، منابع طبیعی و زندگی در خطر است. جوامع بومی در خط مقدم هستند. نه تنها معیشت آنها در خطر است، بلکه نمی توان میراث فرهنگی آنها را بدون زیستگاه طبیعی رها کرد. حتی زبان های بومی نیز در نتیجه بحران آب و هوا به طور مداوم در حال کاهش هستند.

گارلاننینی گفت: «اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد برای جبران و بهبود اپیدمی اخیر که برای ایجاد اقتصادهای پاک تر و جوامع پایدارتر ایجاد شده است، مهم است. موزه‌ها از جمله مؤسسات مورد اعتماد هستند که موقعیت منحصر به فردی را برای ترویج این تنوع اشغال می‌کنند. حمایت از سیاست‌های زیست‌محیطی و استراتژی‌های پس از اپیدمی، اطلاعات علمی را منتشر می‌کند و اقدام پایدار را در جوامع محلی ترویج می‌کند.

وی ادامه داد: موزه ها در ترویج راه حل های نوآورانه، تقویت صدای اصلاح طلبان محیط زیست و مشارکت دادن همه آحاد جامعه در مسائل تغییر اقلیم نقش اساسی داشته اند.

گارلاننی گفت: در سال 2019، مجمع عمومی ایکوم در کیوتو قطعنامه ای را در مورد پایداری تا سال 2030 و اجرای برنامه کاری برای سال 2030 تصویب کرد. دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد و مبارزه برای عدالت اقلیمی به یک معیار اساسی برای فعالیت های ایکوم در دهه آینده و فراتر از آن در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است. در این راستا، ما توسط گروه اقدام توسعه پایدار ایکوم حمایت می‌شویم، که برای کمک به کمیته‌های ما در ادغام موضوعات توسعه پایدار و اهداف توسعه پایدار با فعالیت‌های خود، که ایجاد اعتماد، مهارت‌ها و ظرفیت برای اقدام است، ایجاد شده است.

وی افزود: این گروه در حال توسعه یک برنامه اقدام جهانی است که در بیست و ششمین کنفرانس عمومی ما در پراگ در 20 اوت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در پایان جولای 2021 اولین نشست وزرای فرهنگ گروه 20 در رم برگزار شد. در این نشست اهمیت فرهنگ برای آینده پایدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت. من با افتخار گزارش می دهم که صدای موزه ها در تمام جلسات شنیده شد. Icom به طور فعال در جلسات G20 شرکت می کند تا اطمینان حاصل کند که تصمیم گیرندگان در سراسر جهان موزه ها را در سیاست های خود لحاظ می کنند و به میراث، پایداری و بحران آب و هوا رسیدگی می کنند.

رئیس ایکوم با اشاره به اینکه کشورهای عضو G20 در بیانیه نهایی خود به رسمیت شناختند که ایکوم یک نهاد فعال با اهمیت بین المللی است، بر نقش موزه ها در حفاظت از میراث، توسعه پایدار و آموزش تاکید کرد.

وی افزود: مبارزه با تغییرات اقلیمی و از دست دادن تنوع زیستی یک وظیفه اخلاقی در عصر ماست. چالش های جهانی نیازمند پاسخ های جهانی است. همکاری بین المللی اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است. ایکوم از موزه ها می خواهد تا به این چالش و تغییرات اخیر آن پاسخ دهند.

ادامه دارد

دکمه بازگشت به بالا