نگاه ما به جام جهانی مشابه پیک‌نیک آخر هفته بود

چگونه می توان انتظار داشت که یک گردشگر خارجی یک ماه قبل از مسابقات، یک پرواز مبهم انتخاب کند یا یک تورگردان بر اساس یک پرواز گمانه زنی، یک تور را تعیین کند؟

به گزارش روزنامه خبر روزانه “پیام ما” وی در خصوص دلایل ناکامی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جذب گردشگر در جام جهانی فوتبال نوشت: از زمانی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شد، نه تنها فعالان گردشگری، بلکه مسئولان نیز درباره این موضوع صحبت کردند. این یک فرصت عالی برای گردشگری داخلی ایران است. انواع و اقسام جلسات دولت برگزار شد و در حالی که فعالان گردشگری از بی نتیجه ماندن و بی برنامگی صحبت می کردند، عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هر بار اعلام می کرد که همه چیز طبق روال و برنامه پیش می رود. .

وی در اسفند 1400 به خبر روزانه گفت: به غیر از کیش و قشم برای بازدید گردشگران از شهرهای مهم ایران برنامه ریزی شده است. یک ماه بعد در فروردین 1401 گفت: سازمان مدیریت منطقه آزاد با همکاری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال انجام برنامه ریزی های مناسب برای پذیرایی، اسکان و گردشگری هواداران جام جهانی در قطر است. این برنامه ها وابسته به جزایر کیش و قشم نیست، اما برای سایر نقاط کشور نیز برنامه ریزی هایی در نظر گرفته شده است.

دو روز بعد لیلا اژدری، مدیرکل توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، استان های تهران، اصفهان، یزد، کرمان و فارس را از دیگر استان هایی عنوان کرد که در کنار آن انتظار می رود هرمزگان پذیرای گردشگران خارجی باشد. ضرغامی 28 خرداد در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: به دنبال این هستیم که ظرفیت های گردشگری جام جهانی فوتبال در قطر را به حداکثر برسانیم.

دو ماه بعد در 8 مرداد تاکید کرد: در جام جهانی قطر به حمل و نقل دریایی تکیه می کنیم.

ضرغامی یک هفته بعد در 6 شهریور بار دیگر به بحث گردشگری دریایی پرداخت و گفت: گردشگری دریایی برنامه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای جام جهانی فوتبال در قطر است.

مهرا وزیر میراث فرهنگی و گردشگری هفتم با بیان اینکه تلاش می کنیم در جام جهانی قطر از این پتانسیل بهره ببریم، گفت: این مدل در بقیه سواحل جنوبی و شمالی منطقه اجرا می شود. گردشگری دریایی.”

این اظهارات و امیدواری ها در حالی بیان می شود که جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران ایران، 30 مهرماه امسال در مصاحبه ای اعلام کرد: «حتی یک بار هم برای میزبانی کیش در جام جهانی قطر رزرو نداشتیم. “

جام جهانی فوتبال از 29 نوامبر در قطر آغاز می شود. کشوری که به دلیل وسعت و در نتیجه فرصت های محدود، به کشورهای همسایه این امکان را داده است که از بیش از دو میلیون گردشگر که برای تماشای این مسابقات به قطر سفر می کنند، چند هزار گردشگر را جذب کنند. این کشورها می توانند ضمن معرفی جاذبه های خود، صنعت گردشگری خود را ارتقا دهند. چرا ایران نتوانسته حتی یک گردشگر خارجی را جذب کند، هرچند کارشناسان بارها از برتری آن از نظر جاذبه های فرهنگی، تنوع قومیتی و… صحبت کرده اند؟

برنامه ریزی نکردیم و شکست خوردیم

یک منبع آگاه در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به «پیام ما» می گوید که روندی برای جذب گردشگران خارجی به ایران وجود داشت که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی خاطرنشان کرد: شش ماه پیش کشورهایی مانند امارات، عمان و عربستان سعودی در مورد بسته های مشترک جام جهانی با قطر تصمیم گرفتند. وی تاکید می کند: متاسفانه نگاه ما به جذب توریسم خارجی برای این رویداد مانند تعطیلات آخر هفته بود. این بدان معناست که ناگهان خانواده تصمیم می‌گیرند چمدان خود را برای یک پیک نیک جمع کنند و به یک سفر جاده‌ای به مقصدی نه چندان دور از محل زندگی خود بروند. گردشگران خارجی از ماه‌ها قبل برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنند و از آنجایی که هیچ هماهنگی و برنامه‌ای در این زمینه نداشتیم، طبیعتا امکان پذیرایی از آنها را نداشتیم.

این منبع که از لزوم رایزنی و توافق در این زمینه آگاه است، می گوید: کشورهایی مانند عربستان، امارات و عمان از ماه ها قبل هماهنگی و رایزنی های خود را انجام داده اند و تنها صحبت از پذیرش گردشگر برای جام جهانی است. و حتی این احتمال را مطرح کردیم که چند تمرین تیمی در کشورمان برگزار شود. در نتیجه نه تنها میزبان تیم های شرکت کننده نیستیم، بلکه توریست هم جذب نکردیم.

با حدس زدن نتوانستیم تور را تعیین کنیم

سهند اگدایی فعال در حوزه گردشگری نیز به پیام ما گفت: از یک سال پیش برنامه های خود را در این حوزه آغاز کردیم و تا ابتدای اردیبهشت ماه به عنوان جامعه تورگردانان طرح ها و پیشنهادات خود را به سازمان ارائه کردیم. مراجع در جلسات مختلف از جمله در جلسات اتاق کار یا جلسه ای با معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ارائه کردیم.

و می افزاید: پیشنهاد ما این بود که پروازهای روزانه از هم اکنون یعنی شش ماه قبل از مسابقه اعلام شود. قرار است این پروازها بین قطر و تعدادی از مقاصد گردشگری از جمله شهرهای شیراز، اصفهان، کیش، قشم و … انجام شود.

به گزارش Egdaea، در مرحله مقدماتی بین هر بازی چهار روز فاصله وجود دارد و در یک هشتم و یک چهارم این فاصله ها افزایش می یابد. وی می گوید: حتی برنامه های سه روزه را نیز در پیشنهادات خود تعریف کرده ایم به همین دلیل تورهای دو شب و سه روزه را در نظر گرفته ایم تا هر گردشگری که این پکیج را انتخاب می کند بتواند در طول سفر از تعدادی جاذبه دیدن کند.

این فعال گردشگری ادامه می دهد: در برنامه خود اعلام کرده ایم که پروازهای چارتر برای گردشگران جام جهانی فوتبال مناسب نیست و برخی از مسافران پروازهای مستقیم نیز ممکن است ایرانیانی باشند که برای تماشای مسابقات به قطر سفر می کنند. در آن زمان تاکید کردیم که مقصد این پروازها باید شش ماه قبل از شروع بازی های جام جهانی مشخص باشد و نمی توان یک ماه قبل از مسابقات به نتیجه رسید، زیرا آژانس ها نیز باید بتوانند تورهای خود را تعطیل کنند.

وی با اشاره به اینکه پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکرده است، می گوید: توریستی که یک ماه دیگر به قطر می رود، چند ماه پیش بلیط هواپیمای خود را خریداری کرده است. چگونه می توان انتظار داشت که یک ماه قبل از مسابقات، یک گردشگر پروازی را انتخاب کند که هنوز مشخص نیست، یا یک تورگردان بر اساس یک پرواز گمانه زنی، یک تور را تعیین کند.

عقدی معتقد است که اگر فرصت برنامه ریزی نداشته باشیم به وضعیتی که امروز می بینیم دچار می شویم، افزود: ما در خرداد ماه برای کارمان ضرب الاجل تعیین کردیم و از آنجایی که تا آن تاریخ راه حل های خود را ارائه کردیم، با وجود Na در در جلسات متعدد، پاسخ خاصی دریافت نکردیم: “ما از موضوع جذب گردشگران خارجی در جام جهانی دست برنداشتیم.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا