بین الملل

نیویورک تایمز: روسیه در حال ساخت انباری برای نگهداری سلاح‌های تسلیحاتی هسته‌ای خود در بلاروس است

به گزارش خبر روزانه؛ روزنامه آمریکایی مدعی شد تصاویر ماهواره‌ای از ساخت یک انبار تسلیحات هسته‌ای توسط روسیه در بلاروس حکایت دارند.

به گزارش خبر روزانه؛ روزنامه «نیویورک تایمز» با استناد به تصاویر ماهواره‌ای و گفت‌وگو با کارشناسان سلاح‌های هسته‌ای اعلام کرد روسیه در حال ساخت انباری برای نگهداری سلاح‌های تسلیحاتی خود در مرکز بلاروس است.

به گفته این روزنامه، این مرکز هسته‌ای در ۱۹۳ کیلومتری شمال اوکراین و در نزدیکی شهر «آسیپوویچی» بلاروس واقع شده است و در گذشته به عنوان انبار مهمات نیروهای مسلح بلاروس مورد استفاده داشت. تصاویر ماهواره‌ای که نیویورک‌تایمز به آن‌ها استناد کرده نشان می‌دهند. این تاسیسات حالا دارای مشخصه‌های منحصربه‌فردی است که روسیه در انبارهای تسلحیات هسته‌ای خود لحاظ می‌کند، از جمله منطقه فوق‌امنیتی با حصارکشی سه‌لایه.

از دیگر استنادات نیویورک‌تایمز یک سامانه پدافند هوایی جدید و سازه‌ای است که این روزنامه از آن با عنوان یک منطقه بارگیری سرپوشیده یاد کرده است، سازه‌ای که به یک پناهگاه زیرزمینی پنهان به سبک دوران شوروی متصل است.

این روزنامه اذعان کرده است که به دلیل ماهیت محرمانه فعالیت‌های هسته‌ای، ممکن است روسیه در دیگر نقاط بلاروس هم انبارهایی برای ذخیره سلاح‌های هسته‌ای ساخته باشد یا حتی برخی تسلیحات هسته‌ای خود را به آسیپوویچی منتقل کرده باشد، اما مستنداتی برای حمایت از این گفته‌ها وجود ندارد.

روسیه در سال ۲۰۲۲ سامانه موشکی اسکندر را به بلاروس ارسال کرد، سامانه‌ای که موشک‌های آن توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را دارند. معمولا انبار تسلیحات هسته‌ای باید در نزدیکی یک پایگاه نظامی ساخته شود، پایگاهی که توان استفاده از آن سلاح‌ها را داشته باشد. گفتنی است که موشک‌های اسکند روسیه هم دقیقا در شهر آسیپوویچی مستقر شده‌اند.

310310

دکمه بازگشت به بالا