هزینه‌های پرسپولیس و استقلال چطور یک شبه دو برابر شد؟!

ارقام اعلام شده برای هزینه جذب مربی و بازیکن در پرسپولیس و استقلال تا حد زیادی مربوط به حداقل چهار تیم صنعتی است.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، سایت کدال مرتبط با بورس مدعی شده است که استقلال امسال باید حدود 343 میلیارد تومان بابت قرارداد مربیان و بازیکنان بپردازد و آن رقم برای پرسپولیس حدود 220 میلیارد تومان است. در این میان چند نکته قابل تامل است، اول اینکه ارزش قرارداد مربیان و بازیکنان نسبت به فصل گذشته بیش از دو برابر شده است، در حالی که قرار بود سالانه تنها 20 درصد قرارداد کادر فنی و بازیکنان پرداخت شود.

نکته دیگر اینکه این اعداد شامل تعدادی گزینه نمی شود و مورد دیگر اینکه قرارداد با خارجی ها نیز به دلیل گران شدن ارز افزایش یافته است و به جرات می توان گفت با اعداد فعلی جذب کاملاً زیان آور است. بازیکنان خارجی معمولی این مهم است. در نظر داشته باشید که استقلال در فصل گذشته فقط 160 میلیارد تومان برای کادر فنی و بازیکنان هزینه کرد و البته به این مقدار هزینه های جاری نیز اضافه شد و توانستند بدون شکست به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند. باید از مدیران باشگاه ها بپرسید که بر اساس آن هزینه ها ناگهان به 343 میلیارد تومان رسید.

شاید آنها برای این سوال مهم پاسخی داشته باشند اما به هر حال این اعداد فقط برای پرسپولیس و استقلال صدق نمی کند، بلکه برای چند تیم صنعتی هم صدق می کند. در واقع، به جرات می توان گفت که به جای اینکه هر سال فقط 20 درصد به قرارداد بازیکنان اضافه شود، بیش از 100 درصد اضافه می شود و این چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را پنهان کرد. اگر 20 درصد سال گذشته 160 میلیارد به استقلال اضافه می شد، امسال باید تقریباً 192 میلیارد تومان تیم خود را ببندند، اما می بینیم که مجموع قراردادهای مربیان، بازیکنان و البته اعضای تیم های اصلی استقلال است. خیلی بیشتر از این حرف ها و همین موضوع در مورد پرسپولیس و حداقل پنج تیم لیگ برتری هم صدق می کند. مدیران باشگاه ها بهتر می دانند چگونه از افزایش بی رویه هزینه ها جلوگیری کنند، مشکل اصلی اینجاست که مدیر یکی دو سال در باشگاه می ماند و پس از خروج از باشگاه هزینه ها و بدهی ها از کوه پایین می رود. بدهی به مدیر جدید منتقل می شود.

حالا سردار آجورلا و رضا درویش وارث بدهی های میلیاردی تامان هستند که ربطی به آنها ندارد اما واقعیت این است که خودشان قراردادهای سنگینی امضا کردند که ریشه آن را باید در فشار کادر فنی و هواداران در فضای مجازی مثلا پرسپولیس نزدیک به سه ماه است که درگیر خرید یک مهاجم خارجی است و یحیی گل محمدی مصاحبه های زیادی در این باره انجام داده است که البته باید با او هم انجام شود اما در نهایت می بینیم که هزینه ها برای خرید یک مهاجم ایرانی محبوب است. تیم هایی مثل تیم های صنعتی هر سال رشد می کنند و بالاتر می روند و نتیجه کار از نظر فنی و فوتبالی اصلا جالب و ناموجه نیست.

انتهای پیام/4146

دکمه بازگشت به بالا