“هشدار زودهنگام”، شعار روز جهانی کاهش خطر بلایا در ۲۰۲۲

هر ساله در 13 اکتبر، روز جهانی کاهش خطر بلایا جشن گرفته می شود.

به گزارش خبر روزانه، روز جهانی کاهش خطر بلایا برای اولین بار در سال 1989 و به دنبال فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای یک روز برای ترویج فرهنگ جهانی آگاهی از خطرات و کاهش بلایا تعیین شد و از آن زمان هر ساله در 13 اکتبر به عنوان روزی نامگذاری شده است. روز کاهش خطر بلایا و افزایش آگاهی در مورد اهمیت درک خطراتی که مردم با آن روبرو هستند.

شعار امسال (2022) روز جهانی کاهش خطر بلایا است “هشدار زودهنگام” علامت گذاری شده است. این روز فرصتی برای برجسته کردن پیشرفت هایی است که کشورها در کاهش آسیب پذیری در برابر بلایای طبیعی و تلفات جانی، اقتصادی و سلامتی داشته اند.

این روز همچنین از افراد و گروه هایی در سراسر جهان که برای کاهش خطر بلایا تلاش می کنند، تجلیل می شود.

به گفته گیدیلی، همکاری بین‌المللی در قالب کمک‌های رسمی توسعه (ODA) و ظرفیت‌سازی برای مقاوم‌سازی در برابر بلایا در پاسخ به رویدادهای شدید جوی و سایر بلایای طبیعی و غیرطبیعی مورد نیاز است.

اخیراً بلایای طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی در بیشتر کشورها بیشتر شده است و بسیاری از مردم را تحت تأثیر قرار داده است. به عنوان مثال، سیل ناشی از باران های موسمی در ماه سپتامبر سال جاری یک سوم خاک پاکستان را زیر آب برد که در آن حدود 15 درصد از جمعیت این کشور آواره یا متاثر شدند و حدود 1700 نفر نیز جان خود را از دست دادند.

به همین دلیل آمادگی همه کشورها برای مقابله با خطرات ناشی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی و اقدامات صحیح در زمینه کاهش این خطرات اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا