هند ویزای تحصیلی دانشجویان افغان را تمدید نمی‌کند

وزیر امور خارجه هند در واکنش به اعتراض دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در این کشور به عدم صدور ویزا، نگرانی های امنیتی، عدم اعتماد به دولت کنونی افغانستان و کارآمدی سیستم ویزا را مهمترین دلایل رد درخواست های آنان دانست.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، در واکنش به اعتراض دانشجویان افغانستانی شاغل به تحصیل در این کشور به عدم صدور روادید، نگرانی های امنیتی، عدم اعتماد به دولت فعلی افغانستان و کارآمدی سیستم ویزا مهمترین دلایل درخواست آنهاست. انکار شدن. .

سوبرانیام جایشنکار، وزیر امور خارجه هند، در پاسخ به سوالی درباره لغو روادید برای دانشجویان افغانی که در هند تحصیل کرده‌اند و از زمان تصرف قدرت توسط طالبان در ماه اوت گذشته اجازه بازگشت نداشته‌اند، گفت: «هیچ‌کس نمی‌تواند احساسات هند را در مورد تردیدهای افغان‌ها درک کند.

در آن زمان، دهلی نو تمام ویزاهایی را که قبلاً برای اتباع افغانستان صادر شده بود لغو کرد و روال جدید ویزای الکترونیکی اضطراری (Em-X-Misc e-visa) را اعلام کرد. با این حال، مقامات افغان می گویند که از ده ها هزار درخواست دریافت شده در سال گذشته، ویزاهای الکترونیکی برای کمتر از 300 افغان صادر شده است که بیشتر آنها هندو و سیک هستند که از دست طالبان فرار کرده اند. این رفتار هند باعث اعتراض رسمی سفیر افغانستان در دهلی و همچنین تظاهرات اخیر در مقابل سفارت هند در کابل شده است.

وزیر خارجه هند گفت: شرایطی داشتیم که مجبور شدیم سفارت خود را ببندیم، حتی در میانه مراسم حضور نداشتیم تا بررسی کنیم مشکل چیست. در آن زمان، ابهامات زیادی در مورد اینکه صاحب گذرنامه ها و چه کسانی صادر می شود وجود داشت.

جایشنکو به ارسال کمک های هند شامل گندم، دارو و واکسن به افغانستان با وجود مشکلات فراوان اشاره کرد و افزود: هیچکس نمی تواند در احساسات هند به مردم افغانستان شک کند، باید برای ویزا اعتماد کرد.

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا