هوشنگ مرادی کرمانی باز هم نامزد آسترید لیندگرن شد

پژوهشکده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان هوشنگ مرادا کرمانی را برای چهارمین بار به عنوان نامزد جایزه جهانی آسترید لیندگرن ۲۰۲۲ معرفی کرد.

به گزارش خبر روزانه، پژوهشکده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان با اعلام این خبر گفت: این مؤسسه بار دیگر هوشنگا مرادا کرمانی را نامزد دریافت این جایزه در سال 2022 کرده است زیرا او را یکی از خالقانی می داند که خواندن را در جامعه ما ارزشمند کرده است. مرادی کرمانی سعی کرد صدایی برای انعکاس مصائب و نیازهای آنان باشد و آثاری خلق کرد که در آن کودکان با کودکان محروم و فرودست، از قالیبافی گرفته تا کودکان روستایی، نقش ویژه ای ایفا می کنند. این صدا باعث گسترش کتابخوانی در جامعه ما شده است.به گزارش پژوهشکده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان، مرادای کرمانی و داستان هایش شایسته ترین نماینده برای حضور در این رویداد فرهنگی هستند، زیرا آثار او دارای مولفه های کلیدی برای حضور در این رویداد فرهنگی است. توسعه خواندن. . پایداری و تأکید بر ارزش‌های انسانی، لذت و تأثیرگذاری گسترده بر کودکان و نوجوانان، ترجمه‌پذیری و تأثیرپذیری در میان سایر فرهنگ‌ها و از همه مهم‌تر ارزش بنیادین انسانی که کارکرد ادبیات والا دارد، ادبیاتی که برای تهذیب روح انسان خلق شده و به ارمغان می‌آورد. به انسان نزدیکتر به خیرخواهی از شیطان پرستی.

این جایزه که در سال 2002 توسط وزارت فرهنگ سوئد به یاد یکی از بزرگترین نویسندگان جهان، آسترید لیندگرن تأسیس شد، بر حق کودکان برای داشتن ادبیات غنی و ارزشمند خود تأکید می کند. از این منظر، ادبیات ناب کودک، ادبیاتی است که کودک از رفتن به آن لذت می برد، افکارش برانگیخته می شود و تخیلش به پرواز در می آید.

زندگی آسترید لیندگرن به عنوان یک دختر و یک زن، و سپس به عنوان یکی از برجسته ترین نویسندگان جهان، همیشه برای کسانی مشهور است که با تلاش خود نه تنها خودشان، بلکه همجنس گرایانشان را در مرکز توجه قرار می دهند و همه کسانی که می بینند. محروم از دیده شدن آسترید لیندگرن که زندگی سختی را سپری کرد و از دو جنگ ویرانگر جنگ جهانی اول و دوم جان سالم به در برد و در طول جنگ جهانی دوم از آنچه که انسان را به چنین سطحی از خود ویرانگری سوق داد، شگفت زده و عذاب شد، یعنی راز رهایی از دست او می دانست این وضعیت آگاهی است. آگاهی نیز تنها از طریق خواندن و ترویج خواندن اتفاق می افتد. در جایزه جهانی هانس کریستین اندرسون در سال 1958، او گفت: “هر رویداد بزرگی که در این جهان رخ داده است، ابتدا در تخیل شکل می گیرد. کودکان با خواندن معجزه می کنند. خوانش معجزه نیز با او آغاز می شود که داستان ها و شخصیت هایش اکنون از همه مرزها و زبان ها گذشته است.

جایزه آلما یا جایزه یادبود آسترید لیندگرن، در اصل، جایزه ای برای حفظ و ارج نهادن به مطالعه است. خواندن در دنیایی که از هر سو در معرض تهدید است. تهدید گرمایش جهانی و وجود حیات بر روی زمین به تهدید جنگ و دیکتاتوری که ملت ها را از درون خالی کرده است. تهدیدی برای کشورهای ثروتمندی که خود را دموکراتیک می‌نامند، اما از پوست بسیاری از نقاط جهان، از جمله آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین بیرون آمده است. تهدید ابرقدرت‌های جدید مانند چین که از دنیای مصرف‌شده و پیش‌بینی‌شده نظام‌های اجتماعی و اقتصادی غرب برخاسته‌اند، یکی دیگر از تهدیدات کوچک و بزرگ است. در دنیایی که مرزهای تخریب و خشونت به طور فزاینده ای قابل مشاهده است، همه این نیروهای فاسد تهدید به خواندن هستند. آخرین نمونه، محرومیت کودکان افغان به ویژه دخترانی است که از خواندن تا سواد و خواندن ادبیات از همه چیز محروم بوده اند. در دنیایی که کشوری با تمدن باستانی در حال تسخیر یک گروه تاریک‌اندیش طالبان است، باید نگران مطالعه بود. در چنین دنیایی، دفاع از خود مبارزه با نیروهای شیطانی است. بنابراین، اهمیت این جایزه در اندازه بزرگی نیست که به هر کسی یا مؤسسه ای عالی برای ادبیات و هنر کودک و ترویج کتابخوانی در هر کجا و هر زمان داده می شود. برندگان جایزه 5 میلیون کرون سوئدی در ماه آوریل هر سال اعلام می شوند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا