وام‌های دور از خانه – خبر روزانه

اگر چند سال پیش هزینه مسکن برای برخی از اماکن مسکونی تا 80 درصد قیمت تمام شده بود، اکنون در همان خانه ها این تفاوت به کمتر از 30 درصد رسیده است.

به گزارش روزنامه خبر روزانه مربای مربا وی ادامه داد: در گذشته بانک‌ها واحد ارزیابی داشتند و پس از تعیین قیمت مشخص می‌شد که برای آن واحد مسکونی چقدر اعتبار پرداخت می‌شد تا از 80 درصد قیمت کل بیشتر نشود. اما اکنون ارزش مسکن به قدری افزایش یافته که بخش کوچکی از قیمت کل را تشکیل می دهد. . بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، قیمت تمام شده هر مترمربع مسکن در تهران به 40 میلیون تومان رسیده که منجر به افزایش تقاضای اشیا برای خرید ملک می شود. هم اکنون ارقام و ارقام اشیاء مسکن اعلام می شود اما باید توجه داشت که هر وام مسکن هزینه هایی دارد.

قیمت مسکن نسبت به 10 روز قبل روند رشد ملایمی پیدا کرده است. بنابراین متاهلین ساکن پایتخت برای دریافت این وام نیاز به پرداخت بیش از 135 میلیون تومان دارند. همچنین باید در نظر داشته باشید که مجوزهای دولتی برای خرید خانه برای افراد متاهل و مجرد متفاوت است. افراد مجرد ساکن تهران می توانند تا سقف 280 میلیون تومان تسهیلات شامل 200 میلیون تومان خرید مسکن و 80 میلیون تومان وام ساخت و ساز دریافت کنند. بنابراین برای دریافت وام 200 میلیون تومانی باید 400 سند مسکن به ارزش 58 میلیون تومان با هزینه 145 هزار تومان خریداری کنند. همچنین با احتساب وام 80 میلیون تومانی که برای آن باید 160 برگه به ​​ارزش 23 میلیون و 200 هزار تومان بخرند، کل هزینه خرید اوراق به 79 میلیون و 200 هزار تومان می رسد.

هزینه اعتبار در تهران و شهرستانها

برهمین اساس زوج های تهرانی می توانند تا سقف 480 میلیون تومان شامل خرید مسکن برای هر نفر 200 میلیون تومان و 80 میلیون تومان وام دریافت کنند. بنابراین زوجین باید 800 مسکن خریداری کنند که قیمت تمام شده آن 116 میلیون تومان است که همراه با هزینه 23 میلیون و 200 هزار تومانی وام که باید 160 مسکن خریداری کنند، در مجموع باید 139 مسکن بپردازند. میلیون 200 هزار تومان. سقف این تسهیلات برای مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به 160 میلیون تومان برای مجردها و 320 میلیون تومان برای زوجین رسید، با توجه به اینکه مجردها باید 320 و ساکنان متاهل این شهرها باید 640 بن مسکن خریداری کنند. ، مجردها باید 44 میلیون و 896 و متاهل باید 92 میلیون و 800 هزار تومان بپردازند.

دریافت وجه از بانک های دیگر

موارد ذکر شده مربوط به وام بانک مسکن است اما سایر بانک ها نیز خدمات مسکن ارائه می کنند با این تفاوت که نرخ سود وام آنها یک درصد بیشتر از بانک مسکن است و به 18 درصد می رسد. برای اطلاع از شرایط وام دهی به بانک های مختلف دولتی و خصوصی مراجعه کردیم. برای گرفتن وام باید سندی با دو ضامن به شعبه بیاورید. ضامن باید از محل حقوق درآمد داشته باشد و حداقل سه ماه طول بکشد. مدت بازپرداخت وام پنج سال است. برخی از این موارد مانند ضامن با کسر حقوق در بانک مسکن اجرا می شود و متاسفانه این موضوع بهانه ای برای عدم وام دادن بانک ها شده است.

در شرایطی که سند در دفاتر اسناد رسمی به رهن بانک منتقل می شود و در صورت عدم پرداخت، بانک مالک اماکن مسکونی می شود اما شرایط ضامن همچنان محفوظ است. از سوی دیگر، مدت بازپرداخت وجوه بانک مسکن با نرخ 17 درصد نیز تا 12 سال امکان پذیر است که هفت سال کمتر از سایر بانک ها است. در بانک های دولتی و خصوصی از 20 تا 35 میلیون تومان مبلغ وام در بانک بلوکه می شود که خلاف قانون است. حتی به وزارت اقتصاد و دارایی نیز چندین بار در این مورد تذکر داده شد اما برخی بانک ها توجهی نمی کنند. حال باید دید دولت در این زمینه اقدامات اساسی انجام خواهد داد یا خیر. یکی از مواردی که تصمیم گیران دولتی باید در نظر داشته باشند این است که تقاضا برای مسکن وجود دارد، اما مسیر دستیابی به آن به قدری سخت است که برخی برای دریافت آن هدیه می دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا