واکنش آمریکا به اظهارات امیرعبداللهیان درباره پهپادهای ایرانی

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران خواهان توقف جنگ روسیه و اوکراین و بازگشت طرفین به مذاکرات است، تاکید کرد: پهپادی که به روسیه تحویل دادیم متعلق به چند ماه قبل از جنگ اوکراین است و اگر برای ما ثابت شود. اینکه روسیه از پهپادهای مستعمل ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرد، ما نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهیم ماند.

رابرت مالی مذاکره کننده ارشد آمریکایی که این روزها با ادعای حقوق بشر و حمایت از مردم ایران خود را در سطح سازمان دهنده جلسات مخالفان جمهوری اسلامی ایران و مقامات عالی رتبه دولت بایدن پایین آورد. ، گفت: این درست نیست.

این مقام آمریکایی در ادامه کمپین رسانه ای چند جانبه واشنگتن علیه تهران گفت: ایران قبل از جنگ تعداد محدودی پهپاد ارائه نمی کرد. آنها تابستان امسال ده ها هواپیما را به پرواز درآورده اند و اکنون نیروهای نظامی ایران در سرزمین های اشغالی اوکراین هستند و به روسیه کمک می کنند تا از آنها علیه غیرنظامیان اوکراینی استفاده کند.

رابرت مالی که همراه با دیگر مقامات دولت بایدن از زمان شروع حوادث در ایران بر ناآرامی‌ها متمرکز بوده است، کمپین ضد ایرانی در کشورش را ادامه داد و استدلال کرد که آنها به یک سیاست جدید نیاز دارند، نه یک داستان جدید در برابر شواهد. .

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبدالخیان روز شنبه در حاشیه اولین نشست بین المللی گروه دفاع دوستان منشور سازمان ملل در تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه روابط ما با روسیه مبتنی بر حسن همجواری و منافع متقابل است، افزود: تاکید می کنم که اینکه این سر و صدای برخی کشورهای غربی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار داده است، آنچه در مورد بخش موشکی مطرح کرده اند کاملا اشتباه است و مسائل مربوط به پهپادها درست است.

وی خاطرنشان کرد: چند ماه قبل از جنگ در اوکراین تعداد محدودی پهپاد در اختیار روسیه قرار دادیم و با وزیر امور خارجه اوکراین توافق کردیم که اگر اسنادی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین دارند، به ما ارائه دهند. .

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما دو هفته پیش در یکی از کشورهای اروپایی چنین دیداری داشتیم و هیئت دفاعی و سیاسی ما به این کشور اروپایی می رفتند که متاسفانه در دقیقه 90 طرف اوکراینی حاضر نشد.

امیرعبدالاخیان ادامه داد: دلیل عدم حضور طرف اوکراینی این بود که آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به ویژه آلمان از اوکراین خواستند در این نشست شرکت نکند و گفتند که فعلاً می خواهیم ایران را تحریم کنیم. انتقال پهپاد به روسیه قهوه با ایرانی ها در یکی از کشورهای اروپایی!

وی تصریح کرد: پس از آن در تماس تلفنی که هفته گذشته با وزیر امور خارجه اوکراین داشتیم، توافق کردیم که در صورت وجود سند، آن را به ما بدهند و اگر طرف اوکراینی به قول خود عمل کند، ما قادر خواهد بود در روزهای آینده در نظر بگیرید که ما به این سوال علاقه مند هستیم، اسناد آنها.

وزیر امور خارجه گفت: البته اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ با اوکراین استفاده کرده است، نسبت به این موضوع بی تفاوت نخواهیم ماند و موضع ما در قبال جنگ اوکراین توقف جنگ، بازگشت است. طرفین مذاکره و بازگرداندن پناهندگان به خانه هایشان.

امیرعبداللهیان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ در اوکراین تلاش های زیادی در این راستا انجام داده است و این تلاش ها در سطح رئیس جمهور و وزیر امور خارجه بوده است و تا پایان سال جاری به این تلاش ها ادامه خواهیم داد. جنگ در اوکراین متوقف می شود.

پیش از این وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه آماده بررسی بیانیه فروش پهپادها در نشست مشترک با اوکراین هستیم، گفت: ما هیچ سلاح و پهپادی برای استفاده در جنگ با اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد. “

غرب به رهبری آمریکا ماه هاست که همزمان با تشدید تنش ها در جنگ اوکراین ادعاهای ضد ایرانی مطرح می کند که تهران قاطعانه آن را رد می کند. آمریکا ابتدا از استقرار پهپادهای ایرانی خبر داد و سپس از انتقال احتمالی موشک های زمین به زمین از ایران به روسیه برای استفاده در این جنگ خبر داد.

امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد: ایران در جنگ اوکراین بی طرفی فعال خود را حفظ کرده و هرگز سلاحی را برای استفاده در آن به طرفین این جنگ تحویل نداده است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک می گوید: ایران همواره از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت کرده و علیرغم توافق دوجانبه در زمینه همکاری های دفاعی، هرگز سلاح در اختیار اوکراین قرار نداده است. طرف های متخاصم برای استفاده در جنگ در اوکراین نه بعد از درگیری.

یک دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل گفت: کشورهای غربی بر اساس تفاسیر نادرست و گمراه کننده تلاش می کنند بین قطعنامه 2231 شورای امنیت و استفاده از پهپاد در جنگ اوکراین ارتباط نادرستی ایجاد کنند در حالی که قطعنامه 2231 این گونه نیست. ممنوعیت صادرات تسلیحات و خیر، او دستورات و فرصت های لازم را برای انجام این تحقیقات به دبیرخانه سازمان ملل داده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز به ادعاهای بی اساس مقامات غربی و اوکراینی در خصوص استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین پاسخ داد و گفت: ایران و روسیه توضیحات کامل و مفصلی در خصوص بیانیه استفاده از پهپاد داده اند. اوکراین به سازمان ملل ارائه شد.

310310

دکمه بازگشت به بالا