وجود برخی عقب‌ماندگی‌ها در حوزه میراث فرهنگی قزوین

خبر روزانه/کازوین وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با وجود همه فرصت ها و امکانات استان قزوین، متاسفانه شاهد عقب افتادگی های تاریخی در حوزه میراث فرهنگی قزوین هستیم، این در حالی است که فرصت های استان قزوین در حوزه میراث فرهنگی باید وجود داشته باشد. مهم تلقی شود، زیرا همه این استعدادها و توانایی ها در دستیابی به اهداف تأثیرگذاری اقتصادی و اجتماعی کشور است.

عزت الله ضرغامی روز پنجشنبه 22 مرداد 1401 به اصحاب رسانه استان قزوین گفت: استان قزوین از نظر تعداد، تنوع و اهمیت گنجینه های میراثی جزو استان های اول است و در حوزه گردشگری نیز دارای ظرفیت های بی بدیل است.

وی با اشاره به توانمندی های استان قزوین در حوزه میراث فرهنگی از جمله صنایع دستی استان قزوین، افزود: با وجود همه فرصت ها و پتانسیل های این استان، متاسفانه شاهد برخی نارسایی های تاریخی در حوزه میراث فرهنگی قزوین هستیم.

ضرغامی بیان کرد: ظرفیت های استان قزوین در حوزه میراث فرهنگی را باید مهم دانست زیرا همه این استعدادها و توانمندی ها در تحقق اهداف اقتصادی و اجتماعی کشور موثر است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: مسائل میراث فرهنگی استان قزوین به حدی است که نمی توان در یک سفر به همه آنها رسیدگی کرد و این سفر تنها سفر کاری من به قزوین نخواهد بود. ”

وی تصریح کرد: در خصوص حل مسائل میراثی استان قزوین پیشنهاد می کنم برخی از مسائل مربوط به استان را به عهده استانداری بگذاریم.
یکی از معضلات مهم توسعه استان، ناهماهنگی قوانین مختلف کشور از جمله میراث فرهنگی با سایر نهادها است.

نگهداری باغ؛ مهمترین اولویت میراث فرهنگی

ضرغامی با اشاره به موضوع باغ سنتی قزوین گفت: باغ سنتی قزوین یکی از گنجینه های ارزش و میراث فرهنگی، اجتماعی و میراثی کشور است و با توجه به اینکه به هویت تاریخی شهر باستانی قزوین تبدیل شده است. حفظ آن باید یکی از اولویت های اصلی میراث فرهنگی باشد.

وی در خصوص بافت تاریخی شهر قزوین گفت: در خصوص بافت تاریخی شهر قزوین یکسری مشکلات و معضلات قابل حل را مشاهده می کنیم. در پرداختن به بافت تاریخی شهر باید به این نکته توجه داشت که خود بافت تاریخی با انباشت تجربیات انباشته شده در طول هزاره ها همراه بوده و مبنای توسعه منطقی و صحیح است.

این مسئول تصریح کرد: در نتیجه تعاملی که بین دستگاه های استانی دیده ام تصمیم گرفته ام که برنامه ریزی و تصمیم گیری نهایی در خصوص باغ های سنتی و بافت تاریخی شهر قزوین به مدیریت استانداری واگذار شود و ما امید است با سیاست اتخاذ شده میراث فرهنگی نه تنها مانع توسعه منطقه نشود، بلکه موجب توسعه آن شود.

ضرغامی در پاسخ به سوال خبرنگار خبر روزانه مبنی بر اینکه در چهار سال گذشته در مدیریت میراث فرهنگی استان قزوین شاهد انفعال و برخورد مضاعف در ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی بوده ایم که به میراث فرهنگی آسیب وارد کرده است. استان و اینکه آیا زمان تغییر فرا رسیده است، گفت: ارزیابی استانداران بر اساس عملکرد ناب مدیریتی است و ستاد وزارتخانه بر اساس ماموریت هایی که به استانداران می دهد به صورت دوره ای ارزیابی انجام می دهد. بر اساس این ارزیابی ها تصمیم به تغییر مدیریت استان ها می گیرد.

وی درباره اراضی اهدایی استان قزوین گفت: وزارتخانه طی یک سال گذشته با هفت نهاد و سازمان تفاهم نامه ای برای رسیدگی به مسائل عمرانی در حوزه میراث فرهنگی منعقد کرده است که یکی از این نهادها وقف است. این تفاهم نامه ها بسیاری از حوزه های ماموریتی را مشخص می کند که با مسئولیت های سازمان ها و سازمان های مختلف همپوشانی دارند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: مجموعه بنیاد کشور نگاه روشنی به حوزه میراث فرهنگی دارد و از این منظر امیدوارم شاهد تحولات خوبی در حوزه حل میراث باشیم. و ایجاد مشکل در کشور.

وی بیان کرد: همانطور که قبلا هم گفتم میراث فرهنگی مبتنی بر توسعه استان است یعنی باید در توسعه استان آثار و گنجینه های ملموس و ناملموس استان حفظ شود.

بازسازی هتل بزرگ از سر گرفته می شود

این مقام مسئول با بیان اینکه هتل بزرگ قزوین پدر هتل های ایران است، در خصوص این بنای نیمه آبرومند در شهر قزوین تصریح کرد: متأسفانه این بنای باشکوه نیز مشکلاتی دارد، پیشتازی تاریخی قزوین در هتل سازی، پنج تا نیست. هتل ستاره این استان.

ضرغامی بیان کرد: مجموعه ای که گراند هتل در آن قرار دارد، از آنجایی که در نظام اداری زمان مجموعه ای حاکمیتی بود، تنها یک کار گردشگری، تفریحی و به تعبیری اشرافی نیست.

وی ادامه داد: «گرند هتل» نقش بسزایی در حوزه اقتصادی داشته است، بنابراین این مجموعه برای وزارتخانه مهم است و با توجه به مشکلات استان، مرمت آن که متوقف شده بود، با دستور من از سر گرفته می شود.

گزارش ساخت و ساز غیراستاندارد در بنای تاریخی

وی تصریح کرد: اماکن تاریخی استان قزوین ظرفیت های بی بدیلی را در حوزه گردشگری فراهم می کند و رونق گردشگری بخشی به مرمت مناسب، ارائه خدمات لازم و اجرای مسئولان مربوطه و بخشی دیگر به دلیل مطالبات است. از رسانه ها و مدافعان میراث فرهنگی و گردشگری در حال بازگشت است.

ضرغامی از راه اندازی سکوی میراثی به نام «بریم» با شناسایی و ارائه 16 هزار مقصد گردشگری در کشور خبر داد و گفت: استان قزوین می تواند با کمک این بستر مسئولیت های گردشگری را در استان رونق بخشد.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت از بناهای میراثی استان قزوین از مهمترین وظایف کاری وزارتخانه و اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین است، گفت: از نمایندگان رسانه ها می خواهیم که آیا مستندات غیراستاندارد دارند یا خیر. نمونه های ساخت داخل بنای تاریخی خارج از ضوابط بافت تاریخی شهر قزوین توسط افراد صاحب قدرت و ثروت برای ارائه به وزارتخانه

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا