علمی و پزشکی

ورزش منظم خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش می‌دهد

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر مهری سالاری متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ پارکینسون و اختلالات حرکتی بیمارستان شهدای تجریش ضمن گرامیداشت ۱۱ آوریل روز جهانی پارکینسون گفت: پارکینسون دومین بیماری تخریب کننده سیستم عصبی مرکزی است که احتمال شیوع آن در سن بالای ۸۰ سال یک درصد است و بیشترین رشد شیوع را در بین تمام بیمار‌ی‌های مغز و اعصاب دارد.

به گفته وی پارکینسون معمولا در سنین بالای ۵۵ تا ۶۰ سال بروز می‌کند، اما ممکن است در سن پایین‌تر از ۵۰ سالگی نیز مشاهده شود.

وی افزود: علت بیماری پارکینسون هنوز به طور دقیق شناخته نشده است، ولی به نظر می‌رسد عوامل محیطی نقش بسیار مهمی در ایجاد بیماری داشته باشد. آلاینده‌های محیطی مثل فلزات سنگین و سموم کشاورزی در ایجاد بیماری نقش دارند.

دکتر سالاری علت ۵ تا ۱۰ درصد موارد بیماری را ژنتیکی برشمرد و افزود: دلیل بیماری در بیشتر مبتلایان، غیرژنتیکی است و علل ژنتیکی بیشتر در مبتلایان جوان زیر ۵۰ سال مشاهده می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه لرزش دست را شایعترین علامت بیماری پارکینسون برشمرد و تاکید کرد: همیشه لرزش دست به معنای ابتلا به پارکینسون نیست و افرادی که اخیرا دچار لرزش دست شدند بهتر است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

وی از دیگر علایم پارکینسون به کندی حرکات و سفتی مفاصل و عضلات اشاره کرد.

دکتر سالاری کندی حرکات را یکی از علایم مهم در پارکینسون برشمرد که درتشخیص بیماری اهمیت دارد و گفت: متاسفانه در برخی بیماران که دارای کندی حرکت هستند، اما لرزش دست ندارند بیماری با تاخیر تشخیص داده می‌شود.

فلوشیپ پارکینسون بیمارستان شهدای تجریش به افراد توصیه کرد در صورت داشتن علایمی نظیر لرزش دست، کندی حرکات نسبت به قبل و اختلال در راه رفتن حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

این متخصص مغز و اعصاب در خصوص درمان دارویی در این بیماری گفت: امروزه با تجویز داروی مناسب می‌توان علایم بیماری را در این بیماران کنترل کرد و باعث ارتقای کیفیت زندگی بیمار شد.

به گفته دکتر سالاری با مصرف داروی مناسب می‌توان لرزش دست بیمار را کاهش داد و کندی حرکات و سفتی مفاصل و عضلات وی را کنترل کرد؛ اما باید توجه داشت که دارو‌ها نقش پیشگیری کننده و کاهنده سیر بیماری را ندارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شایعترین داروی مورد استفاده در این بیماران را لوودوپا ذکر کرد که به عنوان بهترین دارو در درمان پارکینسون محسوب می‌شود و علایم بیماری را به خوبی کنترل می‌کند.

دکتر سالاری با تاکید بر تشخیص زودرس بیماری گفت: افرادی که اخیرا دچار لرزش شدند به ویژه لرزشی که از یک سمت بدن شروع می‌شود یا حرکاتشان کند شده و نحوه راه رفتن آن‌ها تغییر کرده است حتما در اسرع وقت برای پیگیری بیشتر به پزشک مراجعه کنند. زیرا اختلال حرکت باعث زمین خوردن و کاهش کیفیت زندگی آنان می‌شود.

تاثیر ورزش در کاهش پیشرفت بیماری

فلوشیپ پارکینسون و اختلالات حرکتی بیمارستان شهدای تجریش نقش فعالیت بدنی و ورزش را در کاهش پیشرفت و کنترل علایم پارکینسون بسیار مهم و موثر عنوان کرد و افزود: فعالیت بدنی تنها روش شناخته شده علمی است که می‌‎تواند در کنترل علایم و کاهش روند پیشرفت بیماری پارکینسون موثر باشد.

وی به مبتلایان توصیه کرد: هفته‌ای سه روز و هر بار حداقل یک ساعت ورزش‌های هوازی نظیر پیاده روی، دومیدانی، شنا و تایچی، یوگا را انجام دهید و حداقل یک پیاده روی ساده روزانه داشته باشید.

دکتر سالاری دوچرخه سواری را ورزشی بسیار خوب و مناسب برای مبتلایان به پارکینسون عنوان کرد.

وی انجام فعالیت بدنی و ورزش منظم را در پیشگیری از ابتلا به بیماری پارکینسون موثر دانست و براساس برخی مطالعات خوردن یک فنجان قهوه روزانه را نیز مفید برشمرد.

این فلوشیپ پارکینسون به مبتلایان توصیه کرد که رژیم غذایی سالمی داشته باشند و از سبزی‌ها و میوه‌های تازه به خصوص میوه‌های قرمز رنگ بیشتر استفاده کنند.

به گفته وی این بیماران باید غذا‌های چرب و گوشت قرمز را کمتر و ماهی و سبزی‌های تازه و گوشت سفید بیشتر مصرف کنند.

دکتر مهری سالاری در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: فعالیت بدنی و ورزش نقش بسیار مهمی در کاهش روند پیشرفت بیماری پارکینسون ایفا می‌کند و در کنترل علایم و نشانه‌های بیمار موثر است.

دکمه بازگشت به بالا