وضعیت سازه‌های موجود در برابر آتش‌سوزی

این نشان دهنده اهمیت کار و مطالعه بحث آتش سوزی است. (مرجع آماری: گزارش سالانه NFPA)

برخلاف بسیاری از باورها، سازه های چوبی در آتش رفتار بسیار خوبی دارند (در مقایسه با سازه های فولادی و حتی در ساختمان های بتنی) مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که صنوبر داگلاس یا کاج به خوبی با آتش مقابله می کنند.
Arup و SOM کارهای جدی در این زمینه انجام داده اند.

دکتر امیرحسین حلوتی در گفت و گو با اینستاگرام به تاریخچه استفاده از چوب در بناهای تاریخی ایران اشاره کرد و همچنین اشاره کرد که ما در ایران به منابع چوبی کافی برای ساختمان ها (مثلاً در ژاپن و آمریکای شمالی) دسترسی نداریم. . این نکته درست است، اما توضیح دادم که مهندسان ایرانی در زمان طراحی سازه ها باید کار با چوب را یاد بگیرند.

گفتم: چرا مقاطع فولادی وارد می‌کنیم (دهه‌ها سال است که وارد می‌کنیم) اما هرگز مقاطع چوبی که هم سبک هستند و هم در زلزله و آتش‌سوزی خوب رفتار می‌کنند وارد نکرده‌ایم؟

چرا در دانشگاه های ایران سازه های چوبی تقریباً دو یا سه طبقه (و باعث مرگ و میر ناشی از زلزله و مشکل سازه های فولادی در آتش سوزی نمی شود) کاملا رایج در دنیا تدریس نمی شود؟

بحث شد که استفاده از حسگرهای گرما و دود در ساختمان ها بسیار مهم است.

در مورد خلیج سانفرانسیسکو (Pier45 (https://t.me/solseghalam/1738)) مالک سازه را با زلزله (بعد از زلزله در لاموپریتو) تقویت کرد. اما او یک دلار هم برای آتش خرج نکرد! اکنون او باید تنها یک میلیون و پانصد هزار دلار برای از بین بردن آوار هزینه می کرد.

سوال این است که آیا ما در خانه پدری من و شما سنسور آتش / دود نصب کردیم یا در خانه پدربزرگم؟

همه این بحث ها اگر به کار عملی منتهی نشود بی فایده است. “اقدام عملی” یعنی کپسول های آتش نشانی و حسگرهای گرما / دود در خانه و بستگان ما هستند!

دو استدلال به نفع برج چالوس یا سازه‌های مشابه آتش‌گرفته وجود دارد:
الف- برآوردی از میزان «مقاومت اعضا» که در اثر گرما «از بین رفته»؟
ب- روشهای مقاوم سازی که مجدداً استحکام عنصر سازه را تضمین می کند.
برای این دو مورد مهم استاندارد و دستورالعمل تایید شده ای وجود ندارد و مالک باید از خدمات فنی یک مشاور در سطح بین المللی (که “تجربه این کار” را دارد استفاده کند. در چنین مواردی، به جای چند مرحله کلی / سطحی به نام ارتقاء پس از آتش سوزی، به “محاسبات واقعی” و مستندسازی نیاز است.

بحث آخر «آموزش مهندسی» و آتش سوزی است. حالا یک سوال جدی در آمریکا – چرا مبحث انتقال حرارت یا ترمودینامیک از مبحث مهندسی عمران/ساختمان حذف شد؟ (چه کار کرد؟)
لازم است مهندسان جوان علاوه بر دوره تحلیل سازه، دانش اولیه انتقال حرارت را برای طراحی سازه های نسوز نیز کسب کنند.

* محقق ساخت و ساز در مرکز تحقیقات زلزله در دانشگاه برکلی

دکمه بازگشت به بالا