بین الملل

ونزوئلا بخشی از نیروهایش را عقب کشید

وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد: بعضی از نیروهایی که این کشور در پاسخ به ورود یک کشتی جنگی انگلیسی به آب‌های گویان به منطقه اعزام کرده بود، به پایگاه‌های خود باز می‌گردند.

به گزارش خبر روزانه، وزیر دفاع ونزوئلا در بیانیه‌ای در فضای مجازی اعلام کرد: باتوجه‌ به خروج کشتی انگلیسی «اچ. ام. اس. ترنت» از آب‌های مورد مناقشه، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری و فرمانده کل قوای ونزوئلا دستور داد تا بخشی از نیروهای هوایی و دریایی به پایگاه‌های خود بازگردند.

گویان که در شرق ونزوئلا واقع شده، در گذشته مستعمره بریتانیا بود.

دولت‌ این کشور و ونزوئلا بر سر مالکیت جزایر «اسکیبو» درگیری دارند و در روز جمعه یک کشتی جنگی انگلیسی در همین رابطه وارد آب‌های گویان شده بود. در پاسخ به این اقدام انگلیس، مادورو دستور داد که نیروهای مسلح ونزوئلا آرایش دفاعی به خود بگیرند.

وزیر دفاع ونزودلا در بیانیه تازه خود با بیان اینکه برخی از نیروهای اعزام‌شده به پایگاه‌های خود باز می‌گردند، تصریح کرد که نیروهای مسلح ونزوئلا همچنان برای هر نوع اقدام تحریک‌آمیز احتمالی در منطقه هوشیار خواهند بود.

ونزوئلا بخشی از نیروهایش را عقب کشید

گویان که برای بالغ بر چند دهه این منطقه را کنترل کرده، می‌گوید توافق اولیه مربوط به آن به لحاظ قانونی الزام‌آور بوده و دیوان دادگستری بین‌المللی باید درباره این مناقشه تصمیم بگیرد.

این مناقشه که قدمتی دیرینه دارد، اخیراً در پی کشف نفت در گویان بار دیگر بالا گرفت. ونزوئلا پیش از این اعلام کرد که شهروندانش در یک همه‌پرسی در سوم دسامبر، خواستار پیوستن اسکیبو به خاک ونزوئلا شده‌اند.

رهبران گویان و ونزوئلا اخیراً در یک نشست پرالتهاب متعهد شدند که از تهدید یا زور علیه دیگری استفاده نکنند؛ اما نتوانستند برای این مناقشه راهکاری بیابند.

مادورو پیش‌تر اظهار کرده بود که استقرار ناو انگلیسی در آب‌های گویان ناقض توافق نیم‌بند بین ونزوئلا و گویان است. او به ارتش ونزوئلا دستور داد تا در پاسخ به حضور کشتی انگلیسی، در نزدیکی این مورد مناقشه مانور نظامی برگزاری کنند.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا