پروژه مدرن‌سازی آموزش عالی در چین

در دومین سال اپیدمی تاج‌گذاری جهان، دانشگاه‌ها همچنان از ویروس کرونا رنج می‌برند.

به گزارش خبر روزانه، روزنامه آرچیچتگان در ادامه نوشت: پس از شلوغی سال 2020 که دانشگاه ها به طور کامل تعطیل شدند، امسال با وجود معرفی واکسن ضد تاج و واکسیناسیون بسیاری از دانشجویان، معلمان و دانشمندان، برخی از دانشگاه ها در جهان شخصا برخی به کار آنلاین و حضوری ادامه دادند. با باز شدن مرزها و پذیرش مجدد دانشجویان خارجی در برخی از دانشگاه ها، وضعیت مالی آموزش عالی تا حدودی بهبود یافته و برخی از دانشگاه ها از رکود خارج شده اند. در آستانه پایان سال 2021، وضعیت دانشگاه‌های جهان را بررسی کردیم تا از وضعیت آنها برای سالی که به پایان آن رسیدیم، آگاه شویم.

برای سال‌های متمادی، ایالات متحده اولین تولیدکننده علم در جهان بوده است و از نظر تعداد دانشمندان و محققان توانمند از سراسر جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در این میان چین یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان است و بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را در سایر کشورها دارد. بگذارید بهترین کشورها در تولید علم جهانی بنشینند. جایگاهی که چینی ها از مدت ها قبل برای آن برنامه ریزی کرده و سال ها کار کرده اند و نتیجه آن تا به امروز رتبه اول جهان را کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته است. بنابراین نمی توان نقش دانشگاه ها را در آموزش دانشجویان و فارغ التحصیلان و تربیت پژوهشگران و دانش پژوهان شاغل در عرصه های علمی این کشور نادیده گرفت.

نقش دانشگاه های چین در نوسازی کشور

طبق گزارش cgtn، دانشگاه های پیشرو چین نقش مهمی در توسعه این کشور طی پنج سال آینده خواهند داشت. چرا که دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال های آینده نوید یک نیروی نوآور را می دهد که سنگ بنای آن این روزها گذاشته شده است. دانشگاه شین هوا بدون شک یکی از معروف ترین دانشگاه های چین، یکی از مهم ترین مراکز آموزش عالی در این زمینه است. رئیس جمهور چین در بازدید اخیر از این دانشگاه خواستار ساخت دانشگاه های در سطح جهانی با تخصص های چینی شد تا در خدمت نوسازی ملی باشد. به گفته وی، سال 2021 آغاز راه چین به سوی مدرنیزاسیون سوسیالیستی است. در واقع، توسعه چین و حزب حاکم مستلزم تحصیلات عالی، دانش علمی و استعدادهای بالاتر از هر زمان دیگری است. به عنوان بخشی از برنامه نوسازی چین، توسعه مبتنی بر نوآوری را دنبال خواهد کرد و برای پیشرفت های عمده در فناوری های کلیدی تلاش خواهد کرد. نوآوری در قلب جنبش مدرنیزاسیون چین قرار دارد. در این راستا، دولت چین متعهد به حمایت از توسعه دانشگاه های تحقیقاتی با کیفیت بالا و ارتقای استعدادهای درجه یک بیشتر در علم و فناوری است.

توسعه آموزش مهندسی

با توجه به اینکه دولت چین گام های اولیه را برای پیوستن به برنامه بلندمدت نوسازی کشور برداشته است، انتظار می رود با توسعه آموزش مهندسی به عنوان یکی از حوزه های کلیدی مرحله میانی، راه را برای پیشرفت های بیشتر در فناوری هموار کند. آموزش مهندسی جدید نقشی حیاتی برای دانشگاه ها در انجام تولید تحقیقات پیشرو و فناوری های کلیدی ایفا می کند. دانشگاه های چین قصد دارند با تقویت آموزش مهندسی، رشد و دستیابی به استعدادها را طی پنج سال آینده تسریع بخشند. در سال 2016 این کشور ایده ارتقای آموزش مهندسی را در نظر گرفت و برنامه خود را برای سال آینده اعلام کرد. در سال 2018، وزارت تحصیلات عالی طرحی را برای تقویت آموزش آکادمیک در چهار حوزه انجنیری، زراعت، طب و علوم انسانی اعلام کرد. در همان زمان، دانشگاه پکن، یکی از دانشگاه های برجسته چین، یک موسسه برای مطالعه هوش مصنوعی در سال 2019 و در سال 2020 – موسسات علوم و فناوری مواد افتتاح کرد. فناوری‌های آینده و مدارهای مجتمع نیز در سال 2021 افتتاح شدند و مدارس جدید رایانه و الکترونیک در سال‌های آینده در دستور کار قرار خواهند گرفت تا رشد استعدادهای نوآورانه و پیشرفت فناوری را دو برابر کنند. حدود 5 میلیون نفر از بهترین استعدادهای هوش مصنوعی باید در قالب این موسسات فناوری دانشگاهی پرورش یابند.

بزرگترین آموزش عالی در جهان

چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان، بزرگترین سیستم آموزش عالی را نیز دارد. تا سپتامبر 2021، حدود 3012 کالج و دانشگاه در چین وجود داشت که در مقایسه با 2738 دانشگاه چین در سال 2020، روندی رشد داشت. تعداد کالج ها و دانشگاه ها در این کشور طی دهه گذشته رو به افزایش بوده است.

حدود 40 میلیون دانشجو تنها در چین برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند و همچنین تعدادی دانشجوی بین المللی از کشورهای دیگر می پذیرد. چین از نظر تعداد دانشگاه ها بعد از ایالات متحده رتبه دوم را دارد. علاوه بر این، شین هوا چین و پکن دو دانشگاه برتر در منطقه آسیا و اقیانوسیه و کشورهای در حال توسعه هستند که بر اساس دانشگاه‌های آموزش عالی تایمز در رتبه شانزدهم جهان قرار دارند. در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان که توسط پایگاه QS منتشر شده است، چین رتبه اول را به خود اختصاص داده و بیشترین تعداد دانشگاه ها را به خود اختصاص داده است. چین همچنین در رتبه بندی QS بهترین دانشگاه های آسیا پیشتاز است. بیش از 120 دانشگاه در این رتبه بندی شرکت کردند و 5 دانشگاه چین با داشتن بیشترین تعداد دانشگاه در سایر کشورها در بین بهترین دانشگاه های آسیا قرار گرفتند.

توسعه بیشتر دانشگاه های چین در سال 2015 با معرفی دانشگاه های در سطح جهانی آغاز شد و دولت قصد دارد تا سال 2050 آموزش در سطح جهانی را گسترش دهد. لیست کامل این پروژه در سال 2017 منتشر شد که شامل معرفی 140 دانشگاهی بود که نیاز به توسعه در این پروژه و رشد جهانی دارند. این تعداد کمتر از 5 درصد از کل 3012 دانشگاه و کالج چین بود. در رتبه بندی موضوعی 2021QS، دانشگاه های چین در بین 50 دانشگاه برتر جهان در پنج رشته شامل هنر و علوم انسانی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و مدیریت، مهندسی و فناوری، و علوم زیستی و پزشکی قرار دارند.

500000 دانشجوی بین المللی در چین

طبق آخرین آمار آموزش عالی چین، حدود 33 میلیون دانشجو در مقطع کارشناسی در کالج ها و دانشگاه های دولتی چین ثبت نام کرده اند. از این تعداد، 18.3 میلیون دانشجو در برنامه های کارشناسی تحصیل کردند، 14.6 میلیون دانشجو دیگر – برنامه های کوتاه مدت. حدود 8 میلیون فارغ التحصیل دانشگاه های چین هستند. بیش از 2.86 میلیون دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز در حال تحصیل و تحصیل هستند. قبل از اپیدمی کرون، حدود 500000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های چین تحصیل می کردند، اما سطح کلی پوشش آموزش عالی در چین از کمتر از 10 درصد در اواخر دهه 1990 به بیش از 54 درصد در سال 2020 افزایش یافت. در عین حال تعداد اساتید دانشگاه به همین نسبت افزایش یافت و میانگین نسبت دانشجو به استاد دانشگاه حدود 18 به یک بود. به گزارش Universityworldnews، سرمایه‌گذاری چین در آموزش عالی قبل از همه‌گیری کرونا در آستانه تبدیل شدن به مقصد برتر جهان برای دانشجویان بود، اما با ظهور تاج، بسیاری از معادلات فرو ریخت. تا سال 2018، بیش از 492000 دانشجوی بین المللی از 196 کشور در دانشگاه های چین تحصیل می کردند و در 1004 موسسه آموزش عالی تحصیل می کردند. به طور کلی، تعداد دانشجویان بین المللی در چین از سال 2009 دو برابر شده است و چین برنامه بلندمدتی برای افزایش این رقم دارد. حدود 40 درصد از دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های چین تحصیل می کنند آمریکایی و 60 درصد از سایر کشورها هستند. تنها حدود 50 درصد از دانشجویان دانشگاه شانگهای نیویورک، دانشجویان بین المللی هستند. در نتیجه اپیدمی کرون، نزدیک به نیم میلیون دانشجوی خارجی از مارس 2020 کشور را ترک کرده اند.

بودجه بندی بر اساس رتبه دانشگاه

در ماه مارس 2021، بودجه سال جاری در وب سایت رسمی وزارت تحصیلات عالی اعلام شد. برنامه ریزی بودجه برای سال 2021 یکی از دانشگاه های برجسته چین است. در سال 2021 بیش از 7850 میلیون دلار به 34 دانشگاه چین اختصاص یافت. دانشگاه ژجیانگ با حدود 3.5 میلیارد دلار در سال 2021 دومین دانشگاه بزرگ چین از نظر بودجه است. بودجه دانشگاه پکن 3 میلیارد دلار است.

روابط چین و آمریکا

روابط آموزشی چین و آمریکا به یکی از مهمترین اخبار آموزش عالی چین در سال 2021 تبدیل شده است. روابط دو کشور که مدت‌ها در تولید علم جایگاه‌های برتر جهان را به خود اختصاص داده‌اند، از زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ بدتر شده است. اتهامات رئیس جمهور آمریکا علیه محققان، دانشمندان و دانشجویان چینی مبنی بر جاسوسی علمی، ایالات متحده را بر آن داشته تا بسیاری از دانشمندان و دانشجویان چینی را اخراج و تحریم کند. این روند تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ ادامه داشت و اوضاع هر روز بدتر می شد. در دوران جو بایدن، دیدگاه روابط با چین بهبود یافته و ایالات متحده تمایل خود را برای بازسازی روابط با چین ابراز کرده است. از سوی دیگر، پس از قطع روابط چین و آمریکا، اروپایی ها تمایل شدیدی به همکاری با محققان چینی نشان دادند و برای جذب استعدادهای برتر چینی تلاش کردند، اما پس از مدتی روابط چین با کشورهای اروپایی نیز به دلیل اتهام جاسوسی بدتر شد. . کارشناسان آمریکایی معتقدند اخراج دانشمندان و استعدادهای چینی از ایالات متحده تحقیقات را کند کرده است که می تواند به نفع چین باشد. این داده ها همچنین نشان می دهد که در زمانی که روابط چین و آمریکا تیره بود، چین توانست با تلاش های مداوم خود به بزرگترین تولید کننده علم در جهان تبدیل شود، بنابراین می توان تشخیص داد که این اقدام نسنجیده ایالات متحده دقیقا همان تیری بود که آنها به سمت آن شلیک کردند. خودت و بیش از آنکه به ضرر چین باشد، سیستم آموزش عالی و تحقیقات خود را هدف قرار داده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا