پلاک گذاری خودروی برقی ایرانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه اطلاع رسانی
سارینا ستاری امروز در مراسم افتتاحیه آناکینر گفت: ایران دارای بزرگترین اکوسیستم منطقه در حوزه بیوتکنولوژی است. ما همچنین پس از ژاپن دومین اکوسیستم بیوتکنولوژی نوآورانه در آسیا را داریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه تعداد داروهای بیوتکنولوژی در کشور به 27 دارو رسیده است، افزود: ترکیه که همسایه است به این تعداد داروی بیوتکنولوژی تولید نکرده است.

ستاری تاکید کرد: قطعا حضور بخش خصوصی در سرمایه گذاری در حوزه دارو بی تاثیر نبوده است که باعث افزایش دسترسی به این تعداد دارو شده است.

وی با تاکید بر اینکه موسسات تحقیقاتی دولتی هرگز نمی توانند محصولی تولید کنند، حتی اگر تولید کنند، قابل رقابت نیستند، گفت:

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: در حوزه سلول های بنیادی نیز توانسته ایم چنین مدلی را معرفی کنیم تا شرکت ها سریعتر به محصول برسند. به این ترتیب هر فردی با ایده ای که دارد می تواند بدون اطلاع از بازار، تعامل با مشتری، مالیات و بیمه وارد شتاب دهنده ها شود تا تیمی برای تولید محصول تشکیل دهد.

ستاری با تاکید بر اینکه بخش خصوصی در تاریخ کشور هیچ گاه در زمینه تولید واکسن برای انسان نقش نداشته است، گفت: اگرچه با سرمایه گذاری بخش خصوصی، واکسن های سرطان دهانه رحم، آنفولانزا، روتاویروس و سرطان طوقه تولید شده است.

وی گفت: در حوزه واکسن انسان، دام برای دام، طیور و آبزیان در دستور کار شتاب دهنده ها – تولید 26 تا 27 واکسن در این حوزه است.

معاون علمی و فناوری افزود: واکسن تب برفکی توسط شرکت تولیدکننده داروی آناکینرا ساخته شده است. تولید واکسن آنفلوانزای پرندگان و PPR برای نشخوارکنندگان نیز از دستاوردهای این شرکت هاست که به تولید دست یافته است.

وی با اشاره به مشکل تولید در کشور گفت: تولید محصول و اخذ تاییدیه ممکن است پنج سال طول بکشد اما واردات با یک یا دو محور به راحتی انجام می شود، کشور شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: خودروی برقی ایرانی که به تازگی ثبت نام کرده نیز 5 سال طول کشید تا استانداردهای خود را به دست آورد در حالی که خودروهای خارجی به راحتی مجوز ورود به بازار را دریافت می کنند.

دکمه بازگشت به بالا