پیشنهادهای رییس فرهنگستان هنر برای بهبود وضعیت هنر

فرهنگستان هنر در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه طی مکاتباتی با ریاست جمهوری، شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت حوزه هنری ارائه کرد.

به گزارش خبر روزانه، بهمن نامورطلک رئیس این فرهنگستان با بیان اینکه در آستانه تدوین و ابلاغ برنامه هفتم توسعه هستیم و این یک فرصت ویژه است، گفت: حوزه هنری پیشنهادات خود را ارائه خواهد کرد که مورد بحث و ارزیابی قرار گرفته است. وی توسط اندیشمندان و گروه‌های تخصصی هنری، نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس‌جمهور، شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کرد و خواستار بررسی سهم فرهنگ و هنر در برنامه هفتم توسعه شد.

رئیس حوزه هنری در این زمینه توضیح داد: قوانین برنامه های توسعه از مهم ترین قوانین کشور است که برنامه ها و سازوکارهایی را برای اجرای اهداف نظام برای یک دوره پنج ساله تعریف می کند و فرصت های ویژه ای را برای آن در نظر می گیرد. پیشرفت و ترقی در بخشهای مختلف جامعه و کشور». برنامه هفتم نیز از این قاعده مستثنی نیست. این به این معناست که این فرصت بی نظیری برای توسعه کشور است و بی توجهی هر بخشی از جامعه می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.»

وی در همین زمینه ادامه داد: در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه، «فرهنگ هنری» در مکاتبه با رئیس جمهور، شورای اسلامی و مجلس در خصوص تشخیص مصلحت پیشنهاداتی را در خصوص حوزه هنری ارائه کرد. برای دستیابی به این پیشنهادات، جلسات مفصلی با گروه های تخصصی داخلی فرهنگستان و همچنین با کارشناسان خارج از فرهنگستان برگزار کردیم و در نهایت به این جمع بندی و پیشنهاداتی رسیدیم که به دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد. با پذیرش امروز

توجه به حوزه هنر با رشد 50 درصدی

بهمن نامورطلک به تشریح این موضوع پرداخت و افزود: در این پیشنهادات خواستار توجه ویژه به حوزه هنر برای رشد 50 درصدی در کشور شدیم و همچنین خواستیم نکات فعالی که در برنامه های قبلی بوده و اجرایی نشده است. قابل اجرا و قابلیت اجرا در برنامه هفتم; یعنی نکات قبلی را ذکر کردیم و مشخصاً از یک برنامه کمی و کیفی 50 درصد افزایش می خواستیم که به نظر ما اگر به این پیشنهادات توجه شود این افزایش 50 درصدی محقق می شود و اعمال آن در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد. این برای هنر کشور عالی است.”

برنامه های توسعه فرصتی بی نظیر است که نباید از دست داد

وی با بیان اینکه مرحله کنونی برای هنر بسیار حساس است، خاطرنشان کرد: هنر یکی از مسیرهای مهم و محرک توسعه در دنیای مدرن است. توسعه امری چندوجهی، چند وجهی و چندوجهی و یکی از ابعاد توسعه «فرهنگ و هنر» هر کشور است. اگر درک تک بعدی از توسعه داشته باشیم، دیگر توسعه نیست، بلکه چیزی است که قبلاً به آن رشد می گفتند. اساساً رشد یک بعدی، کمی و عرضی است. ما در مقطع حساسی هستیم. هر برنامه توسعه ای اساساً فرصتی است که یک بار در زندگی می آید و اگر آن را از دست بدهیم در آینده پشیمان خواهیم شد.

توسعه پایدار مستلزم توجه همه جانبه به همه جوانب است

رئیس فرهنگستان هنر در ادامه در این زمینه توضیح داد و گفت: توسعه ذاتاً پایدار است و توسعه پایدار تعبیر و ویرایش جدیدی از توسعه است که بر عناصر مختلف تأکید دارد. علاوه بر این، اگر در رشد تاکید بر اقتصاد بود، در توسعه بر جامعه و محیط زیست تاکید می شود. اما امروزه در کنار مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بیش از گذشته مسائل فرهنگی مطرح می شود. بنابراین اگر این برنامه هفتم توسعه ابعاد اجتماعی، اقلیمی، زیست محیطی و فرهنگی قابل توجهی نداشته باشد، اولاً توسعه محسوب نمی شود و ثانیاً بسیار ناقص است و راه به جایی نمی برد. بنابراین در صورت عدم توجه به برنامه های توسعه فرهنگ و هنر، این طرح ها ناقص خواهند بود.

عصر حاضر، عصر صنایع خلاق است

نامورتالک عصر مدرن را عصر خلاقیت دانست و در این زمینه یادآور شد: اکنون در عصری به نام عصر خلاقیت زندگی می کنیم و تاکید داریم در این عصر باید به هنر توجه ویژه شود. در این دوره صنایع خلاق، اقتصاد خلاق و شرکت‌های خلاق پیشرو هستند و خلاقیت به عنوان اصل اساسی توسعه شناخته می‌شود و وقتی از صنایع خلاق صحبت می‌کنیم، تقریباً همه آنها شایستگی هنری دارند. این بدان معناست که ما در عصر نرم افزار بشری زندگی می کنیم که نقش هنر بیش از هر دوره دیگری از تاریخ مهم و برجسته شده است و بنابراین باید این نقش مهم و برجسته را در برنامه ریزی دید.

آرزوی فرهنگستان هنر برای آشکار ساختن نقش و جایگاه هنر

یکی از اعضای ثابت فرهنگستان هنر در این زمینه درباره نقش محرکه فرهنگ و هنر در توسعه کشور اظهار داشت: متاسفانه در اکثر برنامه های توسعه ای حوزه هنر مغفول مانده است. تلاش فرهنگستان هنر به عنوان یک نهاد سیاستگذار، شناسایی جایگاه و نقش هنر در دستور کار توسعه، تبیین و یادآوری این نقش مهم به برنامه ریزان است. اغلب مدیران و برنامه ریزان ما توسعه را تک بعدی می بینند و بیشتر بر عناصر اقتصادی و شاید تا حدی بر عناصر اجتماعی تاکید دارند، اما به سایر عناصر توسعه مانند هنر توجه چندانی ندارند. ما سعی داریم بگوییم توسعه بدون در نظر گرفتن فرهنگ و هنر ناقص است و نمی تواند به اهداف خود برسد.

هنر کار می آفریند و پاداش می دهد

بهمن نامورطلک به موضوع اشتغال زایی و ارزآوری در هنر پرداخت و در این زمینه توضیح داد: هنر به دو صورت می تواند نقش تعیین کننده ای در بحث توسعه داشته باشد که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد. اولاً اگر هنر در کشور و جهان توسعه پیدا کند، بخش قابل توجهی از کشور توسعه می یابد. یعنی به برکت اشتغال چندین میلیون نفر در رشته های مختلف و متنوع هنری مانند سینما، تئاتر، صنایع دستی، هنرهای زیبا، توسعه این بخش توسعه بخش بزرگی از کشور است و اگر بتوانیم این بخش در واقع بخش مهمی از جامعه است اما نقش دیگری که می تواند ایفا کند این است که عمدتاً فرهنگ و هنر نقش محرکی در توسعه سایر بخش ها ایفا می کند. یعنی اگر نتوانید این توسعه را توجیه کنید و با زبان هنری و فرهنگی ذینفعان این بخش را قانع کنید، به توسعه اقتصادی نخواهید رسید. اگر حتی در بخش های بی فرهنگ هم نتوانید متقاعد کنید، این توسعه به درستی و به درستی اتفاق نمی افتد.

گردش مالی سازمان های فرهنگی و هنری بیشتر از صنعت نفت و خودرو است

وی جایگاه هنر در برنامه توسعه را مورد بحث قرار داد و افزود: متاسفانه در این برنامه ها به هنر کشور جایگاه شایسته ای داده نشده است و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد. اگر بخواهیم فرهنگ خود را صادر کنیم و در ازای صادرات فرهنگ ارز دریافت کنیم و هویت و زیبایی شناسی خود را در داخل و خارج ارتقا دهیم، باید به فرهنگ توجه کنیم. فرهنگ ما با صادرات نفت چند برابر نمی شود، بلکه با صادرات فیلم، موسیقی یا انیمیشن که رشد قابل توجهی داشته است، می توانیم هویت خود را گسترش دهیم و تبلیغ کنیم و از آن کسب درآمد کنیم. ما حوزه هنر را جدی نگرفتیم و با توجه به امکانات و ظرفیت کشورمان برای آفرینش هنری، باید از هنر بیشتر از صادرات نفت استفاده می کردیم. امروزه صنایع فیلم هالیوود و بالیوود و گروه های موسیقی کشورهای مختلف به طور همزمان درآمد کسب می کنند و افکار و زیبایی شناسی خود را صادر می کنند. در حال حاضر گردش مالی برخی از شرکت های هنری و فرهنگی بسیار بیشتر از گردش مالی شرکت های نفت و خودرو است.

بی توجهی به هنر باعث تغییر در سبک زندگی و هویت ایرانی-اسلامی می شود

رئیس حوزه هنری گسترش اندیشه و سبک زندگی و تغییر هویت ملی و میهنی را ناشی از غفلت از فرهنگ و هنر دانست و در این زمینه گفت: بی توجهی به هنر موجب تحول در جامعه ایرانی می شود. سبک زندگی و هویت اسلامی. ما کشوری با فرهنگ غنی و کهن داریم، باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم. استفاده از این فرصت به نبوغ برنامه نویسان نیاز دارد. به همین دلیل تاکید می کنیم که علاوه بر اینکه زیبایی شناسی ما منتشر نمی شود، زیبایی شناسی دیگران نیز با ما منتشر می شود و سبک زندگی ما را تغییر می دهد. به جای اینکه سرمایه گذاری های خود را همیشه در بخش هایی متمرکز کنیم که دائماً زیان ده هستند، باید در حوزه فرهنگ و هنر نیز سرمایه گذاری کنیم، در این صورت سبک زندگی خود را در داخل ترویج و به خارج از ایران صادر خواهیم کرد و باعث ایجاد اشتغال و سود خواهیم شد. . هنر با مردم معنا پیدا می کند و با پیشرفت تکنولوژی، حضور هنرمند نیز ضروری است.

برنامه ریزی در هنر با دیدگاه جهانی مورد نیاز است

وی هنر را یکی از عوامل محرک توسعه در صحنه جهانی دانست که باید از منظر جهانی به آن نگریسته شود و در این زمینه اظهار داشت: در حال حاضر در دنیایی زندگی می کنیم که مشکلات دولت ها و ملت هاست. در هم تنیده شده است. در برنامه‌نویسی توسعه، باید به این گرفتاری جهانی بپردازیم و طیف وسیعی از مخاطبان داخلی و خارجی را در برنامه‌سازی در نظر بگیریم. مثلاً در حوزه فرش، اگر امروز با رکود روبه‌رو هستیم، به این دلیل است که در بحث زیبایی‌شناسی فرش به تغییراتی که در خارج از کشور و در سبک زندگی خارجی‌ها رخ داده، توجه نکرده‌ایم. به این ترتیب صادرات فرش ایران با رکود مواجه شد و کشورهایی که صاحب فرش نبودند گوی سبقت را از ما ربودند. بنابراین هنگام برنامه ریزی علاوه بر نگاه داخلی، باید به مخاطب جهانی هم نگاه کنیم. به هر حال هنر را می توان برای ما یک مزیت نسبی نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا دانست. چون هم تجربه و هم سابقه هنر خود را داریم و هم نیروی انسانی بسیار خوبی برای این کار داریم و حیف است از این موهبت ها استفاده نشود و با وجود این همه فرصت و استعداد کشور ما در کمبود است. توسعه هنری یا عدم توسعه پایدار.

برنامه هفتم توسعه فرصتی بی نظیر برای احیای زیرساخت های هنری کشور است

رئیس فرهنگستان هنر در پایان سخنان خود استفاده از برنامه هفتم توسعه را برای رفع عقب ماندگی در عرصه هنر و فرصتی استثنایی برای احیای زیرساخت های هنری کشور ضروری خواند و در این زمینه خاطرنشان کرد: : «نگاه شایسته به هنر در برنامه هفتم توسعه، علاوه بر جبران برخی ناکامی ها در حوزه هنر، ما را به آینده ای بهتر و توسعه پایدار می رساند. اگر این فرصت را از دست بدهیم، شکاف ها در آینده بیشتر و غیرقابل جبران خواهد بود. یقیناً با توزیع عادلانه امکانات در کشور و احیای زیرساخت های فرهنگی و هنری، علاوه بر رونق فرهنگ و هنر کشور، شاهد بخش قوی، مفید و پیش برنده در عرصه توسعه نیز خواهیم بود. در سایر زمینه های تولید، تحقیقات علمی و آموزشی.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا