«پیکان» شناسنامه بین‌المللی خودروی تاریخی گرفت

گواهینامه بین المللی خودروهای تاریخی برای پیکان و بی ام و ساخت ایران در ایران اولین بار توسط رئیس فدراسیون جهانی خودرو صادر شد.

به گزارش خبر روزانه، پیکان همزمان با پنجاه و پنجمین سالگرد تولید این خودرو در ایران، شناسنامه بین المللی این خودروی تاریخی را دریافت کرد. این دستگاه پیکان که پس از تایید فدراسیون بین المللی خودروهای تاریخی این گواهی را دریافت کرد در سال 1349 در ایران ساخته شد.

تیدا برسترز، رئیس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی که به همراه همسرش برای صدور شناسنامه به ایران سفر کرده و در این مراسم شرکت کرده است، گفت: در سال 1970 منتشر شد. این خودرو ستون فقرات صنعتی شدن ایران است و به همین دلیل است که بسیاری از ایرانیان به خودرو دسترسی پیدا کرده اند و ثبت آن بسیار مهم است.

«پیکان» شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی دریافت کرد

وی افزود: خودروی بعدی که این گواهینامه را دریافت می کند، مدل BMW است که به عنوان خودروی بازسازی شده حرفه ای که توانمندی های ایران را در این زمینه به ارمغان می آورد مورد تایید بی ام و قرار گرفته است و تبریک به باشگاه BMW در ایران. این خودرو توسط کارخانه شناخته شده است.

«پیکان» شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی دریافت کرد

با صدور شناسنامه بین المللی خودروهای تاریخی فیوا که اصالت تاریخی این خودروها را تایید می کند، امکان تردد بین المللی و شرکت در مسابقات رالی بین المللی برای دارندگان این گواهینامه ها فراهم می شود و این خودروها ثبت جهانی می شوند. .

به گفته رئیس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی (FIVA)، این گواهی برای خودروهایی با سن بالای 30 سال صادر می‌شود که گواهینامه را گذرانده‌اند اما همچنان قادر به حرکت هستند اما به عنوان وسایل نقلیه روزمره استفاده نمی‌شوند و جزء میراث فرهنگی هستند.

وی همچنین گفت: شناسنامه صادر شده از سوی انجمن جهانگردی و اتومبیلرانی ایران برای خودروهای تاریخی معتبر و دارای تاییدیه بین المللی است.

«پیکان» شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی دریافت کرد

علاوه بر پیکان و بی ام و برای شش خودروی دیگر از جمله فولکس بیتل، رنج روور، بی ام و 2002، مرسدس یونیماگ، بنز اسلوسی 450 و بنز 190 اعداد تاریخی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری صادر شده است. و صنایع دستی عزت الله ضرغامی.

«پیکان» شناسنامه بین المللی خودروی تاریخی دریافت کرد

رئیس فدراسیون جهانی خودروهای تاریخی نیز در نشستی با صاحبان خودروهای تاریخی پیش از صدور این شناسنامه گفت: شاهد دو روز در ایران احترام مردم و ارگان های دولتی به خودروهای تاریخی بود. در این راستا کمک کنید.

وی یادآور شد: فیوا و انجمن جهانگردی و اتومبیلرانی و همچنین انجمن خودروهای تاریخی ایران در راستای اهداف فیوا متعهد به حفاظت از خودروهای تاریخی برای حفظ این میراث برای نسل‌های آینده هستند.

«برست» ایران را جزو هشتاد کشور عضو فیوا معرفی کرده است که به دلیل قدمت تاریخی یکی از اعضای ارزشمند فدراسیون جهانی خودروهای تاریخی است.

وی همچنین به همکاری فدراسیون با یونسکو اشاره کرد و از آغاز همکاری های جدید با ایران در زمینه حفاظت و صیانت از خودروهای تاریخی گفت.

عزت الزرگامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: ما قبلاً آثار را ثبت ملی و جهانی می کردیم، اما امروز با شرایطی که فیوا ایجاد کرده، در حال ثبت خودروهای تاریخی هستیم. بر اساس ارقام این فدراسیون به کارشناسان ایرانی اعتماد کنید که گواهینامه جهانی خودروهای تاریخی مناسب را مطابق با ارقام فیوا نیز صادر می کنند تا میراث متعلق به تمام نقاط جهان باشد.

وی ادامه داد: خودروها در کنار بحث تاریخ و میراث فرهنگی در حوزه های مختلف گردشگری از مسابقات رالی گرفته تا سافاری و کمپینگ جایگاه ویژه ای دارند. ما برای این سه حوزه برنامه داریم، سایت را اعلام کرده ایم و بقیه کارها در شرایط مختلف انجام می شود. در حوزه کمپینگ ها یا کاروان ها نیز مذاکراتی با نیروی انتظامی انجام شد تا مشکلات کمپ نشینان برای تردد حل شود.

ضرغامی درباره واکنش به سافاری گفت: برخی تصور می کنند سافاری لوکس است، اینطور نیست و بیهوده می گویند مردم و جوانان را از این برنامه های ورزشی لذت بخش دور کنید وگرنه با ماشینی شاسی بلندی مثل گشتی ساده را با کمترین هزینه آموزش می دهند. آنچه در کویر یزد دیدم می توانید با بلیط 50 هزار تومانی از سافاری لذت ببرید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین گفت: در حوزه گردشگری دولت تلاش می کند تا مشکل روادید کشورهای همسایه را حل کند. امروز گزارش مفصلی از اجلاس سارا، پایتخت توریستی کشورهای NPP در سال 2022 ارائه کردم. یکی از برنامه های ما با IVF ایجاد گردشگری زمینی است. ما از وزارت امور خارجه خواستیم که علاوه بر همه کمک‌ها، کمک بیشتری برای صدور روادید ارائه کند.

ضرغامی تاکید کرد: تامین ایمنی و امنیت در جاده ها و خطوط مرزی می تواند به راه اندازی سفرهای ارزان بین کشورهای همسایه و ارائه گردشگری ارزان برای افراد بیشتری کمک کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا