چاره‌اندیشی برای حل ریشه‌ای اعتراضات

مشکلات عمده کشور مانند تورم، بیکاری، توسعه نیافتگی کشور، خشکسالی، مشکلات معیشتی، تخریب شدید محیط زیست و … باعث شده است که هر از چند گاهی اقشار مختلف مردم مانند مستمری بگیران، معلمان و دانش آموزان اعتراض کنند. . وقوع چنین حوادثی باعث شد که اوضاع ایران در یک دور باطل قرار گیرد. بنابراین هرگونه اقدامی از سوی دولتمردان نه تنها از مشکلات و گرفتاری های مردم نمی کاهد، بلکه وضعیت کشور را بدتر می کند. مثلا افزایش حقوق باعث افزایش نقدینگی می شود. افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم و تورم باعث افزایش نارضایتی می شود. یا اینکه وجود گشت ارشاد باعث ناراحتی خیلی ها مخصوصا خیلی از خانم ها می شود. رفتار برخی از نیروهای انتظامی و امنیتی در گشت ارشاد باعث اتفاقات ناگواری از جمله مرگ مهسا امینی می شود. مرگ مهسا باعث اعتراض در کشور شد. برای مقابله با اعتراضات، دولت مجبور می شود شبکه های اجتماعی را مسدود کند و پلیس با معترضان سرکوب و تعدادی از آنها را دستگیر کند. این رفتارها به نوبه خود باعث افزایش نارضایتی مردم از دولت می شود. بنابراین این دور باطل ادامه دارد.

حال برای نجات کشور از این دور باطل و تغییر وضعیت معیشتی جامعه چه باید کرد تا اقدامات دولت رضایت مردم را افزایش دهد و کشور از عقب ماندگی نجات یابد و ایران حرکت به سمت توسعه را آغاز کند. کسانی که با درس سیستم های دینامیکی آشنا هستند می دانند که در چنین شرایطی باید اقدام کرد تا سیستم را وارد یک چرخه یا چرخه منفی مطلوب کرد. به این معنا که هرگونه اقدامی از سوی دولت موجب افزایش رضایتمندی مردم و در نتیجه کاهش مشکلات و گرفتاری های کشور خواهد شد. بنابراین برای برون رفت از وضعیت فعلی توجه به نکات زیر ضروری است.

1- جدی گرفتن تمام مشکلات و معضلاتی که موجب اعتراض می شود. رفتار دستگاه های دولتی به ویژه سازمان های امنیتی، انتظامی و اداری با مردم چگونه است تا بهانه ای برای اعتراض ایجاد نشود.

2- مسئولان کمتر حرف می زنند و حرف اکثریت مردم و نخبگان را می شنوند و نظرات صاحب نظران حوزه های مختلف را می شنوند.

3- تعیین اینکه نهادهای مختلف حاکم چه کارهایی را انجام ندهند و چه اقداماتی را انجام ندهند.

4- بررسی نتایج اجرای برخی از قوانین و مقررات و نیز ارزیابی فعالیت برخی از دستگاه ها از جمله گشت رهبری و ستاد امر به معروف به نحوی که اگر حضور آنها مضرتر از عدم حضور آنها باشد. ، باید فوراً بسته شوند. در شرایط فعلی مشاهده می شود که فعالیت های گشت ارشاد باعث رشد حجاب در کشور شد.

5- اولویت دادن به اقداماتی که منجر به رضایت اکثریت مردم می شود از جمله کاهش تعداد زندانیان، ساده سازی امور اداری، رفع انسداد اینترنت و شبکه های مجازی، توسعه استفاده از فضای مجازی و رفع محدودیت های فرهنگی علمی و فعال. ، کشورهای سیاسی، هنری، ورزشی و اجتماعی.

6- حیثیت و حیثیت زن را رعایت کنید و به آنها بیشتر از مردان احترام بگذارید، با زنان و دختران تماس نگیرید و آنها را به هیچ وجه بازداشت نکنید.

7- حذف زندانیان سیاسی از آمار زندانیان کشور

8- مهربانی با معترضان و استفاده از روش قرآنی مهربانی با یکدیگر و درگیر نشدن با مردم.

9- نقد و دیدگاه زیبای اندیشمندان، دانشمندان، حوزویان، احزاب، انجمن ها و سازمان های مردم نهاد.

10- با دادن وعده های غیرعملی توقعات مردم را بالا نبرید

11- در شرح وقایع پیش آمده دروغ نگویید

12- بیان نکردن تحلیل غیرواقعی

13- اولویت‌بندی توسعه عملی اقتصادی کشور بر اساس اقتصاد دانش‌بنیان و تدوین الگوی توسعه ایران با استفاده از نخبگان این حوزه.

14- مطالعه و به روز رسانی درک متولیان، تصمیم گیران و قانونگذاران از مبانی و شعائر دینی.

در نهایت همه دست اندرکاران مدیریت و مدیران باید توجه داشته باشند که اولین ویژگی حاکم در نظام اسلامی صاعصدر در برخورد با مردم، قاسمین الغیز در برخورد با مخالفان و عفین الناس است. در برخورد با جامعه هنگامی که حضرت موسی به پیامبری برگزیده شد، فرمود: رب عشر لی صدری و یسرلی امری، و خداوند نیز به رسولش محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: المنشره لک صدرک.

حافظ نیز بر اساس برداشت خود از مبانی اسلامی می گوید:

آسایش دو گیتی تفسیر این دو نامه با دوستان ماروت و دشمنان مدارا است.

311311

دکمه بازگشت به بالا