چانه‌زنی با عربستان برای افزایش سن حاجی‌ها

سخنگوی مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت در دیدار جمعی از مراجع تقلید از رایزنی با عربستان برای افزایش سن زائران شرکت کننده در حج خبر داد. عربستان سعودی تحت تأثیر ولیعهد، حجاج بالای 65 سال را از ادای حج امسال منع کرده است.

به گزارش خبر روزانه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب و سید صادق حسینی با حضور در دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله جعفر سبحانی و آیت الله حفر حفر سبحانی اهبانی از احوالات ایشان بازدید کردند. و برنامه

نظر ایران درباره اصلاحات برای تغییر سن حج به عربستان اعلام شد

سخنگوی مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت در این دیدارها با اشاره به سهمیه عربستان برای اعزام 45 درصدی زائران ایرانی و اعلام سن 65 سالگی، از رایزنی برای افزایش سن زائران و افزایش تعداد زائران خبر داد. نظر سازنده در این زمینه.»

Наваб, спасылаючыся на верш «وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ البَيتِ مَن تاتاعَ إِلَعَ تاتاعَ إِلَعَ تاتاعَ إِلَعَ إِلعَ إِلَعَ إِلَعَ تاتاعَ إِلَعَ إِلَ تاتاعَ إِلَبَََََََََََََّّّّّّّّّّـََِ качестве слов і сказаў у гэтым годзе.

وی افزود: زمانی که سن حضور زائران در حج به 70 تا 75 سال می رسد و فقدان بیماری ملاک زیارت سرزمین وحی است، در بین زائران افرادی هستند که در سلامت کامل هستند و می توانند به انجام برسانند. حج.” از طرفی هیچ تضمینی برای سلامت جسمانی افراد زیر 65 سال وجود ندارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با پرداختن به موضوع تاج و تخت و تعطیلی حج طی دو سال گذشته از آمادگی مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای اعزام زائران ایرانی به دیار خبر داد. از کشف و گفت: برای شرکت در حج شکوهمند آفریده شد.

وی با بیان اینکه اقدامات لازم برای تشکیل کاروان ها و آموزش روحانیون انجام شده است، افزود: با توجه به محدودیت زمانی، فعالیت های لازم به خوبی مهیا شده و مسئولان می توانند خادمان خوبی برای زائران خانه خدا برای برگزاری این تعطیلات باشند. حج».

23 خرداد اعزام حج آغاز می شود

سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت نیز از اعزام حدود 39 هزار و 600 نفر به حج امسال خبر داد و گزارشی از خدمات حج و زیارت در حوزه های اسکان، غذا، حمل و نقل و … ارائه کرد. وی گفت: هیچ مشکلی برای اعزام زائران به حج در داخل کشور وجود ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت سهمیه ایران را در سال های گذشته 85 هزار نفر و در سال 1399 74 هزار و 500 نفر آماده اعزام بود که به دلیل تاج گذاری به حالت تعلیق درآمد، افزود: امسال تنها 39 نفر به دلیل کاهش سهمیه 1600 نفر اعزام شدند.

حسینی همچنین نبود روابط کنسولی ایران و عربستان را یکی از مشکلات اصلی دانست و یادآور شد: اولین پرواز به عربستان در 23 ژوئن و آخرین پرواز عربستان به ایران در 16 مرداد انجام می شود. .

برای افزایش سن حجاج با عربستان چانه بزنید

آیت الله مکارم شیرازی: حاجیان را عذر خواهی کن که سوغاتی گران نمی خرند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در دیدار با نمایندگان حج با اشاره به زمان اندک باقی مانده تا عملیات حج 1401 خواستار آموزش های لازم و مناسب برای زائران و زائران شد.

وی حل مشکلات زائران در داخل و خارج از کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: اگرچه روابط ایران با عربستان از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، اما می توان از فرصت های حج برای ایجاد خوش بینی و رفع بدبینی استفاده کرد.

مراجع تقلید با تاکید بر اینکه رفتار مناسب زائران ایرانی در کشور وحی موجب خوش بینی کشور میزبان و سایر مسلمانان می شود، خاطرنشان کردند: در این زمینه مشورت کنید و از تجربیات خود برای مدیریت خوب آنها استفاده کنید.

مکارم شیرازی همچنین با اشاره به حضور 50 درصدی بانوان در حج امسال، این زائران را آسیب پذیرتر از مردان دانست و بر لزوم آموزش های تکمیلی آنان تاکید کرد.

وی در ادامه یکی از مشکلات رایج سفرهای زیارتی به ویژه زیارت های معنوی در گذشته را خرید سوغات سنگین و گران قیمت برشمرد و از مسئولان خواست در این زمینه توجیه لازم را به زائران ارائه کنند.

مفسر حوزه علمیه کوما توجه به خواندن دعای کمیل، نوع قرائت و مراسم برائت از مشرکین را یادآور شد و تصریح کرد: این مراسم باید به نحو مطلوب برگزار شود و موجب تحریک بدخواهان نشود.

مکارم شیرازی گفت: امیدواریم حج امسال زمینه ساز شرایط بهتر در سال های آینده باشد.

برای افزایش سن حجاج با عربستان چانه بزنید

آیت الله سبحانی: سهمیه کارگزاران حج باید به حداقل برسد

آیت الله سبحانی همچنین تاکید کرد: اگرچه سهمیه کشورهای اسلامی و سپس جمهوری اسلامی ایران در حج کاهش یافته است، اما سعی کنید حضور کارگزاران و کارگزاران بعثی را به حداقل برسانید.

وی گفت: بسیاری از زائران سال هاست که منتظر سفر معنوی حج ​​هستند، شایسته است زائران بیشتری که سال ها منتظر حضور در سرزمین وحی بوده اند به این سفر معنوی اعزام شوند.

مراجع تقلید همچنین بر اهمیت آموزش زائران در شرایط فعلی تاکید کردند و افزودند: به همه زائران توصیه می کنم به قوانین عربستان احترام بگذارند و از کارهایی که نباید انجام شود خودداری کنند.

سبحانی با بیان اینکه سالانه صدها هزار زائر به عربستان سفر می کنند، توصیه کرد: باید اخلاق میزبان را مطالعه کرد و با توجه به شرایط این کشور، زائران با سربلندی رفتند و با سربلندی بازگردند.

برای افزایش سن حجاج با عربستان چانه بزنید

آیت الله نوری همدانی: مسئولیت حج امسال خطیر است

آیت الله حسین نوری همدانی نیز مسئولیت کارگزاران حج را بسیار سنگین و خطیر دانست و خواستار تلاش مضاعف مسئولان برای خدمت رسانی به زائران بیت الله الحرام شد.

وی خطاب به مسئولان حج با بیان اینکه هرگز از وظایف خود کوتاهی نکنید، خاطرنشان کرد: شما به مکه می روید که امام زمان (عج) هر ساله در آنجا حضور دارند و به عنوان زائر مضاعف بیت الله الحرام تلاش می کنند.

این مراجع تقلید با اشاره به اینکه موسم حج زمینه را برای نشان دادن اعتقادات اسلامی فراهم می کند، خاطرنشان کردند: در شرایطی که دشمنان اسلام در صدد ایجاد تفرقه بین مسلمانان هستند، وظیفه علما است که ایمان ناب اسلامی را در رساندن اذهان اسلامی به نمایش بگذارند. با هم باشید و از تفرقه بپرهیزید.»

وی افزود: زمانی که دشمنان به اسلام حمله می کنند، مردم همچون چراغی روشن راه اسلام را به بندگان خدا نشان می دهند. این فریضه بزرگ در موسم حج، وظیفه مسئولان حج و زیارت است و هرگز نباید از آن غفلت کرد.

نوری همدانی با بیان اینکه مسلمانان در موسم حج در زمان ها و ایام خاصی گرد هم می آیند و جامعه اسلامی را تشکیل می دهند، بر بیان مشکلات کشورهای اسلامی و رفع این مشکلات با وحدت، استقامت، صبر و رعایت تقوای الهی تاکید کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا