چرا برخی افراد حس و حال ورزش‌کردن را ندارند؟

چرا برخی افراد انگیزه زیادی برای ورزش کردن دارند در حالی که برخی دیگر انگیزه زیادی ندارند؟ دلایل زیادی برای این وجود دارد، اما یکی از شگفت انگیزترین آنها باکتری های موجود در روده ما هستند! بله، نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که میکروب های روده بر انگیزه ما تأثیر می گذارد

به گزارش خبر روزانه، این کاربر در توییتر خود نوشت: «محققان در مطالعه ای روی موش ها دریافتند که تفاوت های ژنتیکی تأثیر چندانی بر فعالیت بدنی آن ها نداشته است، اما برخی از موش ها نسبت به بقیه فعالیت بیشتری دارند و دلیل اصلی این موضوع تفاوت است. در باکتری های موجود در دستگاه گوارش آنها”.

در این مطالعه، جمعیت و تنوع باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش موش‌ها با آنتی‌بیوتیک کاهش یافت و اثرات دوپامین بر روی مغز پس از فعالیت بدنی به‌طور چشمگیری کاهش یافت. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که عملکردهای مختلفی در موجودات زنده دارد و یکی از اثرات آن ایجاد احساس خوب بعد از ورزش است. کاهش اثر گیرنده های دوپامین باعث می شود انگیزه کافی برای تکرار تمرین نداشته باشیم.

تریلیون‌ها باکتری در دستگاه گوارش ما زندگی می‌کنند (بله، تعداد باکتری‌ها در بدن ما بیشتر از سلول‌های بدن ماست!)، و نوع و تعداد آنها تحت تأثیر سبک زندگی و غذاهایی است که می‌خوریم. این مطالعه انواع مختلفی از باکتری ها را شناسایی کرد که در این زمینه نقش موثری دارند. اما، به عنوان یک قاعده کلی، خوب است بدانید که خوردن یک رژیم غذایی متنوع، خوردن سبزیجات، میوه ها و پروبیوتیک ها به افزایش جمعیت باکتری های مفید در سیستم گوارش ما کمک می کند.

محققان می گویند اگر نتایج این مطالعه در انسان تایید شود، یکی از دلایل اصلی این سوال روشن می شود که چرا بسیاری از افراد به فعالیت بدنی کافی نمی پردازند.

تحقیقات زیادی در مورد تأثیر باکتری های ساکن در بدن انسان بر جنبه های مختلف سلامتی انجام شده است و اهمیت آنها هر روز بیشتر و بیشتر بر ما آشکار می شود.

این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا