علمی و پزشکی

چگونه پرخوری عصبی را کنترل کنیم؟

آفتاب‌‌نیوز :

در یک آزمایش تحقیقاتی، اضطراب شایع‌ترین دلیل احساسی است که در برخی افراد موجب پرخوری می‌شود. به دنبال آن اندوه، عصبانیت و خستگی در اولویت‌های بعدی هستند؛ و افراد اظهار دارند که با خوردن غذا آرام‌تر می‌شوند.

مشکل بزرگ‌تر اینجاست که در همچین مواقعی، افراد به خوردن غذا‌های آماده روی می‌آورند. موادغذایی سرشار از قند و چربی ناسالم که برای بدن مضر هستند. بهتر است راهکار‌های کنترل پرخوری عصبی را بررسی کنیم:

آنالیز کردن رژیم غذایی

یک دفتر یادداشت بردارید و تمام خوراکی‌هایی که می‌خورید را در آن یادداشت کنید. چه قبل از احساس ناراحتی و چه در زمانی که احساس عصبانیت و اضطراب دارید و فکر می‌کنید با خوردن غذا آرام می‌شوید.

غذا‌های مفید بخورید

درسته که خوردن یک دونات بزرگ و شیرین، برای شما لذت بخش خواهد بود. اما موادغذایی مفیدتر و در عین حال خوشمزه وجود دارد. هدف این است که شما افسردگی و استرس را کاهش دهید تا کمتر غذا بخورید؛ و دچار پرخوری عصبی نشوید. استفاده از یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل میوه‌ها و سبزیجات و روغن زیتون برای کاهش افسردگی بسیار مناسب خواهد بود. سعی کنید از امگا۳ بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنید. غذا‌هایی مثل انواع ماهی و گردو منابع ارزشمندی از امگا۳ هستند؛ و ذهن و بدن شما را تغذیه می‌کنند. حتی برای عصرانه یا هنگام تماشای تلویزیون، حتما نباید به خوردن تنقلات ترد و ناسالم روی بیاورید. چطور است یک ساقه کرفس خوشمزه یا هویج‌های اسلایس شده را امتحان کنید؛ و یا حتی یک لیوان آب پرتقال طبیعی!

با لذت و تمرکز بیشتری غذا بخورید

شاید خیلی از ما در حالی که به تلویزیون تماشا می‌کنیم یا در حال کار با گوشی و لپ تاپ هستیم، غذا می‌خوریم.

بهتر است در هنگام سرو غذا با تمام حواس خود، طعم خوب موادغذایی را بچشید. تمام تمرکز خود را روی خوردن غذا بگذارید و به آن توجه کنید. با سرعت کمتری غذا بخورید و خوب بجوید. این کار ممکن است تنها چند دقیقه وقت شما را بگیرد. اما برای سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است.

خود را با فعالیت‌های دیگری سرگرم کنید

هنگام عصبانیت یا استرس، خود را به عادت‌های رفتاری سالم دیگری به غیر از پرخوری وادار کنید. ممکن است در وضعیت استرس و اضطراب، حوصله‌ی رفتن به باشگاه یا حرکات ورزشی در منزل را نداشته باشید. اما پیاده روی در فضای باز می‌تواند شما را آرام‌تر کند؛ و در عین حال گوش کردن به موسیقی موردعلاقه که حس آرامش به شما منتقل کند. موسیقی در تغییر خلق و خوی افراد بسیار قدرتمند است. این کار ممکن است در ابتدا سخت باشد. اما اگر به آن عادت کنید و هر بار که استرس دارید، آن را انجام دهید، کم کم برای شما عادی می‌شود؛ و دیگر نیازی نیست با پرخوری خودتان را آرام کنید. باغبانی و رسیدگی به گیاهان و همین طور نظافت منزل، از دیگر فعالیت‌های پیشنهادی است.

خودتان را سرکوب نکنید

نیازی نیست خودتان را به طور کامل از تنقلات محروم کنید. این تحریم خود می‌تواند موجب پرخوری بیش از حد در آینده شود. فقط مقدار آن را بسیار کاهش دهید. مثلا به جای ۴ تکه شکلات، می‎توانید فقط با یک تکه شکلات از خودتان پذیرایی کنید!

 سعی کنید با موادغذایی سالم، یک خوراکی خوشمزه و راحت همیشه در یخچال داشته باشید. مثلا یک اسموتی ساده با ترکیب چند تکه موز یخ زده و کره بادام زمینی، می‌تواند حال شما را خوب کند. هم خنک است، هم پر انرژی و هم سریع آماده می‌شود.

بازی منتظر ماندن

این بازی بسیار ساده و در طولانی مدت تاثیرات به سزایی دارد. در هنگام هوس کردن به یک همبرگر بزرگ و حجم بالایی از چیپس، فقط کافیست ۱۵ دقیقه منتظر بمانید. این فرصت خوبیست تا بیشتر به غذای خود فکر کنید؛ و هوس شما به آن ماده غذایی فروکش کند.

سعی کنید با تمرین یکی از روش‌های بالا، پرخوری عصبی ناشی از استرس و اضطراب را کاهش دهید. در هر صورت رعایت رژیم غذایی با مواد سالم، در سلامتی و افزایش طول عمر شما بسیار موثر خواهد بود.

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا