چین: آمریکا با فروش سلاح به تایوان قمار خطرناکی می‌کند

سخنگوی وزارت دفاع چین امروز (جمعه) از ایالات متحده خواست دست از حمایت تسلیحاتی از تایوان برداشته و از این جزیره خودگردان برای سرکوب چین استفاده نکند.

به گزارش خبر روزانه، «ژانگ شیائوگانگ» سخنگوی وزارت دفاع چین با بیان اینکه آمریکا باید دست از ارسال سلاح به تایوان بردارد، از واشنگتن خواست به اقدامات تحریک‌آمیز خود پایان داده و از تایوان برای مقابله با رشد چین استفاده نکند.

وزارت دفاع آمریکا پنجشنبه با فروش احتمالی تجهیزات ارتباطی جنگی به تایوان با ارزش ۷۵ میلیون دلار موافقت کرد.

سخنگوی وزارت دفاع چین در واکنش به این خبر گفت: «ما از آمریکا می‌خواهیم به سیاست چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا تعهد کامل داشته، فروش سلاح به تایوان و روابط نظامی واشنگتن و تایپه را متوقف کرده، به هیچ نحوی تایوان را مسلح نکرده و از استفاده از تایوان برای مهار رشد چین دست بردارد.»

به گفته این سخنگو، در روابط واشنگتن و پکن مسئله تایوان «خط قرمزی» است که نباید از آن عبور کرد و ارسال سلاح به این جزیره خودگردان یک «قمار» خطرناک است.

او گفت: ما شدیداً با فروش تسلیحاتی آمریکا به تایوان مخالف هستیم. این موضع ما محکم و روشن است. چین برای حفاظت از حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود اقدامات قاطعی انجام خواهد داد.

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از سرزمین اصلی خود دانسته و راهکار حمله نظامی را یکی از گزینه‌های موجود برای پس‌گرفتن آن می‌داند. در مقابل، آمریکا بزرگ‌ترین تامین‌کننده تسلیحاتی تایوان بوده و بارها اعلام کرده است که در صورت حمله چین، به نحوی از این جزیره دفاع خواهد کرد.

در ۲۰۲۲ تنش بین ایالات متحده و چین با سفر «نانسی پلوسی» رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، افزایش یافت. پکن سفر پلوسی را حمایت نمادین از جدایی‌طلبی دانست و ضمن محکوم‌کردن آن، مانورهای نظامی گسترده‌ای را در مجاورت این جزیره برگزار کرد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا