کامیابی در نیوکمپ – خبر روزانه

سپهر ستاری: کارلو آنچلوتی، سرمربی رئال مادرید پیش از دیدار سرنوشت ساز ال کلاسیکو در هفته نهم لالیگا به خبرنگاران گفت: من هنوز نیوکمپ را نبرده ام، اما فکر می کنم زمان آن فرا رسیده است. لحظه عالی مربیگری آنچلوتی 24 ساعت بعد از آن جمله اتفاق افتاد و تیم او بارسلونا را 2-1 شکست داد که نشان دهنده برتری تیمش بر حریف نبود. حریفی که دوباره نشان داد فقط سایه تیم سابق است!

کارلو آنچلوتی پیش از این تنها در پنج بازی در نیوکمپ به تساوی رسیده است، از جمله مقابل میلان در سال 2006 و پاری سن ژرمن در سال 2013، و در نهایت در روز یکشنبه بهترین نتیجه خود را با شکست بلوگرانا به دست آورد. او و تیمش واقعا مستحق پیروزی بودند.

در این مسابقه قوهای سفید با ترکیبی تهاجمی وارد مستطیل سبز شدند. لوکاس وازکز وینگر سمت راست در خط دفاع بازی می کرد و دو جوان برزیلی رودریگو و وینیسیوس جونیور نیز در پست حمله کریم بنزما بازی می کردند. با این حال، “رئال” بازی را با روحیه محتاطانه آغاز کرد. گویی مطمئن بود که بالاخره زمان ضربه زدن به حریف فرا می رسد.

از سوی دیگر حبشی ها دقایق ابتدایی هر دو نیمه را با قدرت حمایت کردند و سعی کردند با حمایت هواداران خود حریف را شکست دهند تا روزهای تلخ گذشته را فراموش کنند. با این حال، هر دو گل مادرید دقیقاً همانطور که آنچلوتی در کنفرانس مطبوعاتی پیش از بازی پیش بینی کرده بود، به ثمر رسید. او بعد از ظهر یکشنبه گفت: «سریعترین راه برای کشتن حریف، استفاده از ضدحملات است.

وینیسیوس این حرکت را آغاز کرد که در دقیقه 32 با پرتاب تماشایی “دیوید آلابا” به پایان رسید. تقابل ستاره جوان برزیلی با “اسکار مینداو” مدافع راست “بارسلونا” از مهمترین برنامه های کارل در این دیدار بود. او در زمین به قدری خوب عمل کرد که رونالد کومان، سرمربی بارسلونا مجبور شد مینزا را در بین دو نیمه بیرون کند. تغییری که مطمئناً مانند سایر تاکتیک های هلندی کارساز نبود!

مادرید از عقب نشینی در طول حملات بارسا راضی به نظر می رسید. اگر “آبی ها” نتوانستند راهی از مرکز دفاع “رئال” به سمت دروازه سفید بیابند، مالکیت توپ را نیز از دست دادند. در همان زمان، “رئال” به سرعت وارد فاز تهاجمی می شد. کاستی های تاکتیکی کومان بارها مورد بحث قرار گرفته است و کشف این موضوع قطعا برای مربی باتجربه ای مانند آنچلوتی نمی تواند چالشی باشد. او پس از یک پیروزی ارزشمند گفت: ما هوشمندانه بازی کردیم. ما در دفاع خوب بودیم و در یک حمله خطرناک عمل کردیم. این همان چیزی است که ما برنامه ریزی کردیم. در ابتدای بازی می توانستیم توپ و میدان بهتری داشته باشیم اما پس از سبقت گرفتن از حریف، کنترل بیشتری روی بازی به دست آوردیم. بازیکنان ما به خصوص خط هافبک ما عادت دارند در این سیستم بازی کنند.

کسب یک برد ارزشمند در اولین فصل ال کلیسیکو بدون شک یک اتفاق بزرگ برای آنچلوتی است. پیروزی که بسیار مورد نیاز سرمربی ایتالیایی است. در واقع شرایط فعلی بارسلونا باعث شده تا در بازگشت کارل از اورتون به مشکلات رئال مادرید توجهی نداشته باشند! مادریدی ها در هفته های ابتدایی این فصل مانند آب خوردن، بنزما و وینیسیوس را با فرم عالی شکست دادند، اما در مقطعی با اخطار افت امتیاز مواجه شدند! شکست های پیاپی مقابل آفاشا شریف و اسپانیول قبل از تعلیق بازی های ملی نیز منجر به اولین اعتراض ها به عملکرد او شد. این اعتراضات با واکنش سریع آنچلوتی مواجه شد که قبلاً سیستم 2-4-4 و حتی 4-2-4 را آزمایش کرده بود تا رسماً اعلام کند که تیمش را در معرض سیستم 3-3-4 آینده قرار خواهد داد. تصمیم به موقع چهره ای که تیمش در اواسط هفته گذشته شاختار را با 5 گل شکست داد و در ضدحملات از سرعت برزیلی ها به خوبی استفاده کرد.

آنچلوتی دو تا از دو ال کلیسیکوی قبلی خود را در نیوکمپ با نتیجه ای مشابه از دست داد. البته این نتایج در برابر بارسایی ثبت شد که در اوج “ژاوی هرناندز” و “آندرس اینیستا” در خط هافبک و “لیونل مسی” آماده است! در آن مسابقات، کارل حتی ترفندهای غیرمعمولی مانند بازی در خط میانی “سرجیو راموس” را امتحان کرد، اما در هیچ یک از آنها به نتیجه مطلوب نرسید. این بار اما نیازی به این ترفندها نبود و آنچلوتی برای زانو زدن بارسا به محتمل ترین روش تکیه کرد!

بارسلونا اکنون با روزهای خاطره انگیز خود فاصله دارد. بلوگرانا در 9 بازی کلاسیک خانگی اخیر تنها یک بار طعم پیروزی را چشیده است که بدترین آمار در تاریخ این رقابت سنتی و معتبر است. مهمتر از آن اینکه آبی ها پس از شکست بایرن مونیخ، بنفیکا و اتلتیکو مادرید، چهارمین بازی بزرگ فصل خود را نیز باختند! نتایجی که هواداران “بارسلونا” را مجبور کرد پس از پایان بازی جلوی ماشین این مربی را بگیرند و خواهان استعفای او شوند! رفتارهایی که یقینا باعث واکنش آنی باشگاه شد!

در اولین الکل اسی سیکو پس از جدایی مسی، بسیاری از ستارگان جوانی چون «آنسو فاتی» و «گاوی» انتظار داشتند که بدرخشند و پتانسیل خود را به نمایش بگذارند، اما در کمال تعجب، هیچکدام تاثیر چندانی در بازی نداشتند و در عوض این «سرجیو بوسکتس 33 ساله بود که به عنوان بهترین بازیکن تیم در این مسابقه انتخاب شد.

البته مادریدی ها هنوز با قهرمان اروپا در فصل اول آنچلوتی فاصله دارند و نباید این پیروزی را دلیلی برای مبارزه برای همه جام ها بدانند. با این حال می توان گفت که این پیروزی گام بزرگی در مسیر درست بود.

نویسنده: درموت کوریگان

مترجم: سپهر ستاری

258 251

دکمه بازگشت به بالا