کانون‌های دانشجویی ظرفیتی برای توسعه علم و فرهنگ

خبرگزاری آنا استان; در حال حاضر بیش از یک هزار و 260 مرکز فرهنگی اجتماعی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور فعالیت می‌کنند و دارای مجوز، اساسنامه، دبیر و اعضای فردی هستند.

یکی از رویکردهای مهم معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، اهمیت فعالیت های فرهنگی دانشجویی با ترویج، تعمیق و گسترش کانون ها است که با اصلاح سمت های اجرایی مراکز و ابلاغ آن در دستور کار قرار گرفت. در سپتامبر. 1999 معاونت فرهنگی دانشجویی واحدهای دانشگاهی سراسر کشور نیز فعال است. مراکز فرهنگی از جامعه حمایت می کنند و امکانات و تجهیزات لازم را تا حد امکان در اختیار آن قرار می دهند.


بیشتر بخوانید:

از رشد 100 درصدی نشریات تا فعالیت های جسورانه مراکز در راستای فرهنگ

از رشد خلاقیت دانش آموزان تا قطع رابطه با مسئولان

فعالان دانشجویی در فرهنگسراها دستبند زده شدند


کانون‌های دانشجویی یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین شکل‌های فعالیت دانشجویی هستند که به منظور ایجاد بستر مناسب برای مشارکت دانشجویان در اجرای برنامه‌های دینی، انقلابی، فرهنگی و هنری دانشگاه طراحی شده‌اند. مطمئناً می تواند منجر به عملکرد بهتر و پاسخگویی بیشتر به سلیقه های مختلف شود.

خبرنگار خبرگزاری آنا در سلسله گزارش ها و گفت وگوهایی با دبیران کانون های فرهنگی اجتماعی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، به تشریح عملکرد، فعالیت ها و ماموریت های این مراکز در قالب یک برنامه پرداخت. فایل خبریمراکز دانشجوییدر این شماره گفت و گو با حسینعلی دافی، دبیر مرکز بینش دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد را می خوانیم.

دافی در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری «آنا» به تشریح نقش مراکز فرهنگی اجتماعی وی به عنوان هسته های تخصصی فعال در دانشگاه گفت: فرهنگسرای دانشجویی فرصت بزرگی برای تقویت و توسعه برنامه های فرهنگی در دانشگاه ها است که در کنار معاونت فرهنگی دانشجویی نقش کلیدی و موثری را ایفا می کند و در جذب دانشجو و ارتقای آن نقش اساسی دارد. عقلانیت، خلاقیت و امید».

وی افزود: کانون‌های دانش‌آموزی می‌توانند نقش مهمی در برگزاری رویدادهای فرهنگی برای افزایش مشارکت و همکاری بین دانش‌آموزان و شناسایی استعدادها و نخبگان، تقویت ارزش‌های فرهنگی و پرکردن اوقات فراغت داشته باشند، بنابراین فرهنگسراها نقش بسیار مهم و اساسی در پیشبرد اهداف فرهنگی دانش آموزی».

مراکز دانشجویی پتانسیل توسعه علم و فرهنگ را دارند

دبیر کانون بصیرت دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد گفت: وظایف کانون های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه ها معمولاً یکسان است. پیش بینی می شود در مراکز دانشگاه آزاد اسلامی تنها کمبود مسائل سیاسی وجود داشته باشد دانشگاه برای انجام اقدامات لازم و اخذ مجوز همکاری کنید. جایگاه مراکز در دانشگاه ها یا حداقل دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در گذشته بسیار پایین و فعالیت کم بود. اما از سال گذشته روند بهتر و رو به رشدی وجود داشته که به زودی به نتایج مثبت و خوبی خواهیم رسید.

راهکارهای تقویت مراکز فرهنگی

دافی با تشریح راهکارهای تقویت مراکز فرهنگی اجتماعی برای دستیابی به اهداف علمی و فرهنگی دانشگاه و جامعه تاکید کرد: باید مراکزی مانند دانشگاه های سرزنده و خوب پایتخت را شناسایی کنیم و جایگاه مراکز را قدر بدانیم. بسیاری از دانشجویان تا سال آخر تحصیل از مراکز بی اطلاع هستند و کمتر در مراسم آنها شرکت می کنند. چون اطلاعات خوبی از مراکز دانشگاه نداریم. برای پیشرفت در این زمینه باید مراکز و نشریات را شناسایی کنیم، اطلاعات زیادی باید از طریق دانشگاه داده شود. مانند دانشگاه تهران که پویش «من هم کانون هستم» را ایجاد کرد یا دبیران کانون هایی که با مقامات دولتی جلسه می گذارند، این کار از طریق دانشگاه و ایده های خوب انجام می شود.

وی درباره تشکیل کانون بصیرت دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد به آنا گفت: جنگ نرم شما جوانان دانشجو، افسران جوان این جبهه هستید و تصمیم گرفتیم با ایجاد کانون تفاهم و آگاه سازی، تکالیف خود را انجام دهیم. انتشارات در شعبه مشهد در این جنگ نرم تکالیف خود را انجام دهید و مقداری از پرخاشگری را خنثی کنید.


بیشتر بخوانید:

اختصاص فضای تبلیغاتی به فرهنگسرا

از امدادرسانی به زلزله گرفته تا مسائل اشتغال جوانان


دبیر مرکز بینش دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد ادامه داد: بینش، بصیرت، درون بینی در دانش آموزان افزایش آگاهی های سیاسی و فرهنگی، مقابله با جریان تحریف (سیاسی، مذهبی)، آموزشی بیانیه مرحله دوم انقلاب اسلامی، تربیت جوانان برابر انقلاب ثبت شد. از جمله اعضای اصلی انجمن پنج نفر از اعضای مؤسس و دو عضو علی البدل و تعدادی از اعضای عادی هستند. اسامی افراد مسئول: حسینعلی دافی، سید میرحسین دهنوی، سجاد حیدری، کاظم صلاحی و محمدمهدی دافی و اعضای علی البدل امید آریانسبا و علی صادقی هستند.

دافی در تشریح فعالیت های مرکز بصیرت دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد گفت: مرکز فرهنگی، اجتماعی و دینی بصیرت دارای نشریه ای شناخته شده در زمینه مسائل سیاسی، فرهنگی و مذهبی است که هم اکنون در یک شماره ماهانه منتشر می شود. . . با توجه به اینکه این مرکز اخیرا تأسیس شده و ما در ایالت کرون بودیم، از طریق انتشارات در فضای مجازی فعالیت محدودی داشتیم. امیدوارم در آینده ای نزدیک در حوزه فرهنگسرا به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنیم و شاهد دستاوردهای بزرگ باشیم و هر چه زودتر شر این ویروس شوم از مردم دور شود و حضوری در دانشگاه با دانشجویان دیدار کنیم. .

انتهای پیام/4121/4062/

دکمه بازگشت به بالا