کاهش ترس در تالار شیشه‌ای؟

برای سومین روز متوالی ، معاملات در محدوده منفی بورس اوراق بهادار تهران کنترل شد. اما اوضاع کمی متفاوت بود. دیروز ، پس از رشد نرخ دلار آزاد ، شاهد کاهش نسبی ترس در میان معامله گران و افزایش خریداران بودیم؛ هنگامی که شاخص کل بیش از یک درصد از پایین ترین سطح روزانه حرکت کرد و صف فروش و خروج از واقعی را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

به گزارش خبر روزانه ، روزنامه “دنیای اقتصاد” در ادامه نوشت: دیروز بورس اوراق بهادار تهران دوباره شاهد سقوط تقریباً جهانی قیمت ها بود و نتوانست سوپرکانل 1.5 میلیون را حفظ کند. به نظر می رسد که در حال حاضر ، در سطح یک میلیون و 496 هزار واحد ، بازار اصلی دماسنج امروز با مسیر سختی روبرو است. با این حال ، باید توجه داشت که عبور از این محدوده تنها عامل شکل گیری بازار نیست. بازار سهام روز سه شنبه دو نیمه مختلف را پشت سر گذاشت و پس از سقوط بیش از 3 درصد در دقایق اولیه به حالت عادی بازگشت و بیش از یک درصد از پایین ترین سطح روزانه حرکت کرد ، اما به 1.5 میلیون واحد بازنگشت. معاملات روز سه شنبه به پایان رسید ، زمانی که ارزش و تعداد نمادها در صف فروش نسبت به روز دوشنبه به شدت کاهش یافت و خروج پول واقعی حدود 900 میلیارد تن کمتر از روز دوشنبه بود و به 1688 میلیارد تن رسید. یکی از مهمترین دلایل تغییر جهت بازار ، رشد دلار و بازگشت اسکناس های آمریکایی به کانال 27 هزار تومانی بود. اکنون باید منتظر ماند و دید که چگونه در روزهای آینده بازار بر ترس از افتادن در دام روند نزولی غلبه می کند و چگونه می تواند به طور فزاینده ای به همه عوامل نگاه کند.

خریداران خوب

بازار سرمایه در روزهای اخیر شاهد تغییرات قابل توجهی بوده است و اگرچه تا همین اواخر ، به دلیل تقاضا و تقاضای قابل توجه سرمایه گذاران کوچک ، شاخص آن رو به افزایش بود ، اما در حال حاضر با نوسانات منفی قیمت مواجه است. نوساناتی که با خرید جدی سهام بین اشخاص حقیقی و حقوقی همراه بود و در روزهای اخیر توانسته است رقم قابل توجهی در ارزش معاملات کوچک را ثابت کند. مطالعه روند معاملات در روزهای اخیر نشان می دهد که بر خلاف معاملات انجام شده در هفته های اخیر با ارزش معاملات خرده فروشی از 5 تا 6 تریلیون تن ، در روزهای اخیر ، یعنی از آغاز حرکت منفی شاخص در 3 گذشته روزها این مقدار از 9 تا 12 تریلیون تن است و سرمایه گذاران مشروع در بازار توانستند از هیجان منفی سرمایه گذاران واقعی برای خرید سهام استفاده کنند. با این حال ، این بدان معنا نیست که تمام سهام بازار سرمایه در حال حاضر ارزشمند هستند و اشخاص حقوقی از وضعیت موجود به نفع خود سوء استفاده می کنند. همانطور که می دانیم ، بازار سرمایه بازاری است که شامل تعداد قابل توجهی دارایی ناهمگن است ، تجزیه و تحلیل هر یک از آنها در شرایط خاص ممکن است با برخی از دارایی ها و صنایع دیگر یا حتی بازار به طور کلی متفاوت باشد. با این حال ، ارزش معاملات خرده فروشی دیروز به رقمی در حدود 9.4 تریلیون تن رسید. بر این اساس ، اگر بخواهیم تجزیه و تحلیل دیگری از تجارت خرد و ارزش آن در بازار سرمایه انجام دهیم ، می توان به سال نگاه کرد تا در روزهای اخیر ، علیرغم لغو عرضه و تقاضا توسط اکثر سرمایه گذاران خرد ، قیمت های بازار در آینده یکسان نباشد. سهام برخی دیگر از سرمایه گذاران را مجبور کرده است که وضعیت را فرصتی برای خرید و افزایش تلاش ها برای برآوردن انتظارات تورمی با شروع خرید سهام ببینند. نتیجه فعلی هر چه باشد ، وضعیت فعلی نشان می دهد که دیدگاه سرمایه گذاران بازار در مورد وضعیت آنقدر شبیه نیست که بتوان وضعیت فعلی را آغاز رکود جدید دانست ، زیرا اگر این اتفاق بیفتد ، شاهد کاهش چشمگیر تقاضا برای سهام مختلف هستیم. به

شاخص کل و حاشیه آن

همانطور که پیشتر اشاره شد ، تسلط نسبی عرضه بر تقاضا در بازار سرمایه دیروز منجر به کاهش شاخص بازار سهام شد. در این روز ، کاهش وزن متوسط ​​قیمت ها منجر به این شد که شاخص سهام بیش از 27000 واحد کاهش یابد و حمایت روانی این شاخص در 1.5 میلیون واحد نقض شد.

ثبت این کاهش منجر به کاهش میانگین موزون هزینه 1.83 واحد شد و دماسنج اصلی بورس در محدوده یک میلیون تا 496 هزار واحد متوقف شد. در این روز ، بیشترین تأثیر سقوط شاخص در نمادهایی مانند “فارس” ، “ششم” و “پارسون” مشاهده شد. اگر بخواهیم با تحلیل تحلیلی تری به کاهش ارزش نمادها که بر شاخص بورس تاثیر می گذارد نگاه کنیم ، باید بگوییم که دلیل اصلی این کاهش همچنان در کاهش ارزش نمادهای دلار دیده می شود. با این حال ، دیروز نماد تجاری توسعه معادن و معادن در خاورمیانه (Midco) تنها نمادی بود که بر شاخص تأثیر می گذارد ، که می تواند در برابر بازار اصلی حرکت کند. در این روز ، “شبندر” ، که تنها نمادی بود که روز دوشنبه بر شاخص بازار سرمایه در بین همه علائم بازار با کلاه قرمز در معاملات روز دوشنبه تأثیر مثبت گذاشت ، توانست عنوان بیشترین نماد این بازار را با افزایش قیمت ها

همانطور که در گزارشهای قبلی ذکر شد ، قیمت دلار به عنوان یکی از مهمترین عوامل م theثر بر میزان درآمد شرکتهای پذیرفته شده در بورس همراه با انتظارات تورمی در دوران رونق دو ماهه بازار ، نقش اساسی را ایفا کرد. در عین حال ، سایه سنگین تجربه تلخ سال 1999 در مورد کاهش شدید قیمت ها هنوز پیش روی سرمایه گذاران بود و همین امر آنها را مجبور کرد تا به نوعی در این بازار سرمایه گذاری کنند. بنابراین ، آنچه در چند روز گذشته توانسته است نوسانات قیمت بازار سرمایه را در محدوده منفی نگه دارد ، رشد دلار یا تحولات کنونی آن نیست ، بلکه ترس از ورود به رکود فرسایشی بلندمدت در بازار سهام است. به این ترس ممکن است در روزهای آینده بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد و اگر شاخص کل زیر 1.5 میلیون واحد تثبیت شود ، روند مداوم رشد بازار را مختل می کند ، با این حال ، باید توجه داشت که در معاملات دیروز ، با وجود حجم زیاد بازار به تدریج با افزایش تقاضا روبرو شد و نشان داد که صف خریداران دشوارتر شده است.

دیروز ، دلار بیش از 300 تن در مقایسه با روز دوشنبه افزایش یافت و به محدوده 27300 تن رسید. به نظر می رسد افزایش نسبی در بهبود وضعیت تقاضای بازار سهام بی تاثیر نبوده است. اگر نرخ ارز در روزهای آینده تثبیت شود ، می توان انتظار داشت بازار از فضای گرم کنونی فاصله گرفته و فضای احساسی را کاهش دهد.

عامل دیگری که در تحلیل عملکرد سهام و فرابورس در روزهای اخیر ، به ویژه در روز معاملات قبلی مشهود است. در میان بسیاری از نمادهای بازار سهام ، فضایی هماهنگ وجود دارد که باعث شد شاهد کاهش هماهنگ در شاخص های کلی و تعادلی باشیم ، در مقابل رونق چند روزه بازار که نتایج آن بر اساس تجزیه و تحلیل بیشتر آشکار بود.

این فرصت را بیش از پیش برای تاکید بر تسلط آشفتگی بازار سهام فراهم می کند و این به عنوان شواهدی برای غلبه بر هجوم بدبینی و تأثیر بر تجربه روند نزولی قوی بازار سهام در سال 1999 در نظر گرفته می شود.

در آینه اعداد

در کنار همه این تحلیل ها ، روند خروج سرمایه از بازار سهام روز گذشته نیز ادامه یافت. دیروز خالص خرید قانونی در این بازار به حدود 688 میلیارد تن رسید. نمادهای بانکی ، تولید خودرو و قطعات ، مواد شیمیایی ، صنعت متنوع و فلزات گرانبها به ترتیب روز سه شنبه بزرگترین خروج پول را رقم زد. بر این اساس ، دیروز رقم 520 میلیارد تن تنها از این 5 صنعت صادر شد و برعکس ، صنایعی که ورود نقدینگی را مشاهده کردند در آن منطقه به سختی از 80 میلیارد تن گذشت ، که در بالای لیست این صنایع قند قرار داشت.

خریدهای خالص قانونی روز سه شنبه به حدود 688 میلیارد تومان رسید در حالی که روز معاملات گذشته حدود 1600 میلیارد تومان بود. این کاهش حدود 900 میلیارد تومانی را می توان به عنوان شاهین تلقی کرد و فرض بر این است که در روزهای آینده ، اگر این کاهش همراه با کاهش فضای بدبینانه ادامه یابد ، دوباره شاهد انتشار نقدینگی جدید در بازار سهام خواهیم بود. اما صرف نظر از نسبت ورودی و خروجی پول واقعی ، که تجزیه و تحلیل آن بیشتر بر اساس حدس و گمان در روزهای آینده است ، امیدوارکننده ترین آمار ثبت شده در روز سه شنبه ، می توان نسبت متعادل تری از صف خرید و فروش را در نظر گرفت. روز معامله بر این اساس ، دیروز که 24 درصد از 338 نماد معامله شده در بورس اوراق بهادار تهران 151 میلیارد تن در صف فروش بورس ثبت کردند ، در همان روز 10 درصد نمادها معادل 33 ​​نماد حدود 407 میلیارد تومان ارزش داشت. در این روز ، تعداد کاراکترهای صف فروش 88 کاراکتر بود.

این ارقام در شرایطی اثبات شد که در روز معاملاتی دوشنبه 72 درصد از کل نمادهای معامله شده بیش از 2.3 تریلیون تن فروش داشتند. برعکس ، آن روز فقط تعداد کمی از شخصیت ها شاهد تشکیل صف در فروشگاه ها بودند. تغییر قابل توجه در این ارقام نیز عاملی است که ممکن است هیجان عرضه و کاهش نسبی این فضا را بیشتر اثبات کند. در بازار فرابورس ایران اما روزی که Ifex افت 0.7 درصدی را ثبت کرد ، 140 سهم فروخته شد که در میان آنها قیمت پایانی 38 درصد (27 درصد) مثبت و 102 درصد (73 درصد) منفی بود. در این بازار 16 نماد (11 درصد) صف خرید به ارزش 225 میلیارد تومان را تشکیل دادند اما 35 نماد (25 درصد) نیز با صف فروش 75 میلیارد تومانی روبرو بودند. دیروز بازار پایه نیز 130 نماد داشت. در میان آنها ، 30 سهم (23 درصد) مثبت باقی ماندند و برعکس ، شاهد معامله 96 سهم (74 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار 25 نماد (19٪) صف خرید به ارزش 65 میلیارد تن را شامل می شد و صف فروش در این بازار 75 نماد (58٪) به ارزش 476 میلیارد تن اختصاص داده شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا