کم‌تر از ۳ ماه تا ضرب‌الاجل خطرناک فیفا/ مجلس به کمک فوتبال می‌آید؟

سه ماه مانده به پایان دوره قانونی فیفا و در آستانه ورود اینفانتینو به ایران، ماهیت حقوقی فدراسیون فوتبال همچنان بحث برانگیز است.

به گزارش خبر روزانه، فدراسیون فوتبال به روزهای پایانی فعالیت سالانه فیفا نزدیک می شود اما برای تعیین ماهیت حقوقی این فدراسیون کاری انجام نشده و جیانی اینفانتینو بارها بر لزوم تسویه این ورود به تهران در کمتر از دو ماه دیگر تاکید کرده است. .

پیش از این فیفا و دولت ایران بر سر ماهیت فدراسیون اختلافاتی داشتند که در نهایت منجر به استعفای دولت شد، اما لایحه اتحاد چند ماهه دولت همچنان در کمیسیون ها و اتاق های تخصصی باقی مانده است.

سال گذشته و پس از تاخیرهای متعدد در توافق بین فدراسیون فوتبال و فیفا در مورد ماهیت فدراسیون ناشی از قوانین داخلی ایران، فیفا اذعان کرد که چاره ای جز پذیرش این وضعیت ندارد، اما آنها پاسخ دادند که بلافاصله پس از انتخاب فدراسیون و انتصاب رئیس و اعضای هیأت مدیره باید با دولت و مجلس شورای اسلامی به منظور تعیین ماهیت مؤسسه غیرانتفاعی غیرانتفاعی با شخصیت حقوقی مستقل با رعایت قوانین داخلی ایران و تصویب قانونگذار آغاز شود. .

با تلاش وزارت ورزش، لایحه ای برای تغییر شخصیت کل فدراسیون ورزش فوتبال به هیأت وزیران ارائه شد که در 21 اردیبهشت به تصویب دولت این فدراسیون رسید. سپس در 13 اردیبهشت ماه این لایحه برای تشریفات قانونی از جمله بررسی در کمیسیون های تخصصی مجلس و تصویب در صحن علنی به رئیس مجلس ارائه شد.

این لایحه آماده است:

مقدمه منطق:

با توجه به لزوم رعایت استانداردهای ورزشی بین المللی و مقررات قوانین و مقررات داخلی مربوط به فدراسیون های ورزشی آماتوری و همچنین تقویت مشارکت و همکاری فعال با مجامع بین المللی و قاره های ورزشی و همچنین آمادگی ورزشکاران برای شرکت در پروژه های ورزشی بین المللی تشریفات قانونی .

لایحه تعیین وضعیت حقوقی فدراسیون های ورزش های آماتوری

ماده یک – فدراسیون های ورزشی آماتوری از فهرست موسسات عمومی غیردولتی – مصوب 1373 – مستثنی شده و به عنوان موسسات غیردولتی دارای شخصیت حقوقی شناخته می شوند. این موسسات با مجوز وزارت ورزش و جوانان تاسیس شده و در چارچوب قوانین و مقررات کشور و بر اساس اساسنامه بین المللی مربوطه فعالیت می کنند. این مؤسسات علاوه بر مزایای غیردولتی، بسته به مسئولیت های قانونی دستگاه های اجرایی دولتی و یا در قالب اقلام بودجه برای کل کشور، از کمک های دولتی برخوردار می شوند. اساسنامه هر یک از این موسسات توسط مجمع عمومی ذیربط تهیه، تصویب یا ارائه می شود.

کمتر از 3 ماه مانده به مهلت خطرناک فیفا/ مجلس برای کمک به فوتبال؟

کمتر از 3 ماه مانده به مهلت خطرناک فیفا/ مجلس برای کمک به فوتبال؟

این لایحه یکباره از اردیبهشت 1400 (حدود هفت ماه) به مجلس تقدیم نشده است و سه ماه قبل از دوره یک ساله فیفا هنوز برای بررسی و تصویب توسط تمامی نمایندگان ارائه نشده است.

اگرچه این لایحه کل فدراسیون فوتبال آماتوری را در بر می گیرد، اما در حال حاضر فدراسیون فوتبال بیشترین حساسیت را نسبت به شرایط فعلی دارد، زیرا فیفا در دو سال گذشته بارها از ماهیت این فدراسیون انتقاد کرده است.

در آستانه دوره یکساله، فدراسیون فوتبال بیم آن را دارد که این لایحه در مجلس و هیات امنا تصویب نشود و عواقب احتمالی آن – از جمله تعلیق مسابقات ورزشی – محقق شود. چند هفته ای است که فدراسیون فوتبال برای تسریع در تصویب این لایحه رایزنی مستقیم با معاونان و مسئولان دارد.

البته این شبهه وجود دارد که ایرادات این لایحه در کمیسیون های تخصصی از جمله کمیسیون فرهنگی اجتماعی و همچنین مرکز علوم بیان شود و این امر روند تصویب و ارائه به هیات امنا را کند می کند.

در این شرایط فدراسیون فوتبال امیدوار است ورود اینفانتینو به ایران و رایزنی های وی با دولت بتواند به وضعیت دستگاه های دولتی سرعت بخشد. رئیس فیفا وعده داده است که با ابراهیم ریسی رئیس جمهور در مورد قانون اساسی و زنان دیدار خواهد کرد.

پیش از این برخی کارشناسان و مسئولان ابراز نگرانی کرده بودند که در صورت عدم تصویب تغییرات جدید و تبدیل فدراسیون از غیردولتی به یک NGO مستقل، اتفاقاتی مانند تعلیق فدراسیون و برخی مشکلات برای تیم ملی می تواند فوتبال ایران را تحت تاثیر قرار دهد. .

باید دید در سه ماه آینده و دهم اسفند ساعت 14 در این زمینه چه اتفاقی می افتد و آیا بالاخره یکی از بحث برانگیزترین نقاط فدراسیون فوتبال بین دولت ایران و فیفا بسته می شود؟

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا