گذرگاه لوهانسک _ دونسک، گذر تاریخی دیکتاتوری

در ژوئن 1941، در سیصدمین سالگرد تهاجم ناپلئون بناپارت به روسیه، ارتش هیتلر به مرز شوروی حمله کرد زیرا نیروهای ناپلئون به راحتی از اوکراین و گذرگاه لوهانسک – دونتسک در شرق اوکراین عبور کردند و وارد قلمرو اصلی اتحاد جماهیر شوروی شدند، اما در طول جنگ. مشکل آذوقه و آذوقه هر دو ارتش وقت کشور را گرفت و از این گذر به کشورهای خود بازگشتند و سرانجام ناپلئون، هیتلر و مردمانشان شکست و فاجعه بزرگی را متحمل شدند.

80 سال بعد، در تقاطع لوهانسک – دونتسک، کارزار بزرگ دیگری در حال انجام است که تنها جهت آن تغییر کرده است.

حمله ای که مانند ناپلئون و هیتلر باید یک حمله برق آسا برای به دست گرفتن ابتکار عمل در دفاع باشد و ارتش پوتین در سه روز کیف پایتخت اوکراین و مانند جنگ های گرجستان و شبه جزیره کریمه تمام جهان را اشغال کرد. آن را عملی کرد.اما تاریخ تکرار شد و نیروی تهاجمی در محاسبات خود اشتباه کرد و در باتلاق اسراف خود گیر کرد.

به گفته برخی تحلیلگران، روسیه تاکنون در جنگ با اوکراین 800 میلیارد دلار ضرر اقتصادی متحمل شده است (افت روبل، سقوط بازارهای سهام مسکو، تحریم های اقتصادی، هزینه های لجستیک نظامی و غیره) و اقتصاد متوجه نشده است که چگونه روسیه طولانی مدت قادر به کنترل این جنگ خواهد بود، اما واضح است که فرسایش جنگ به معنای از هم پاشیدگی ستون فقرات اقتصاد روسیه و رکود جدی در این اقتصاد است که در سال های اخیر چندان خوشحال کننده نیست.

جنگ در هر نقطه از جهان، فارغ از رنگ چشم و موی آسیب دیدگان، مذموم و بی دفاع است و امید است هر چه زودتر زشتی جنگی دیگر از جهان پاک شود و روسیه برای صلح آماده باش امنیت جهانی حمله خود را متوقف خواهد کرد.

* دکترای روابط بین الملل، مدرس دانشگاه و مدیر گروه مطالعات تعارض و همکاری در خاورمیانه امروز در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه

دکمه بازگشت به بالا