گرمایش جهانی عامل تسریع انتقال بیماری‌ها

یافته های علمی نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی انتقال ویروس ها را تسریع می کند.

به گزارش خبر روزانه، در یادداشتی در این روزنامه پیام ما سیاره ما اکنون 1.1 درجه گرمتر از قرن نوزدهم است. گرم شدن کره زمین می تواند بر سلامت فردی که روی آن حساب می کنیم تأثیر بگذارد. یافته های علمی نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی انتقال ویروس ها را تسریع می کند. تغییرات دما و بارندگی می تواند بر گسترش و انتقال بیماری تأثیر بگذارد. تغییرات اقلیمی با مشکلات اجتماعی، پزشکی و روانی همراه است و تهدیدی برای سلامتی و رفاه است. کارشناسان هشدار می دهند که در دهه آینده ممکن است با هزاران بیماری جدید روبرو شویم که همه اینها به لطف تغییرات آب و هوایی است. یک مطالعه دانشگاه جورج تاون پیش بینی می کند که انتقال بین گونه ها می تواند به طور چشمگیری در مناطقی مانند آسیا و آفریقا افزایش یابد.

گونه ها حرکت می کنند و زمانی که حرکت می کنند، می توانند ویروس ها را به اشتراک بگذارند. یک مطالعه دانشگاه جورج تاون به نام «تغییر آب و هوا خطر انتقال بین گونه‌ای را افزایش می‌دهد» که در Nature منتشر شده است، پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2070، حداقل 15000 گونه جدید آلوده خواهند شد. چنین ترکیبی از ویروس ها در میان حیوانات ممکن است خطر جهش و انتقال به انسان و ایجاد یک بیماری همه گیر جدید را افزایش دهد. زمانی که دمای زمین به دو درجه سانتیگراد می رسد.

تغییرات آب و هوا و گرمایش جهانی به طور گسترده حیات وحشی را تحریک می کند که به دنبال سازگاری با محیط در حال تغییر است. اگرچه چنین سناریوهایی احتمالاً ادامه خواهند داشت. بسیاری از حیوانات انگل ها و پاتوژن های خود را به مناطق جدید برمی گردانند و به طور بالقوه باعث واکنش های ویروسی و زنجیره ای بیماری می شوند.

به گفته محققان، حرکت حیوانات به این معنی است که گونه ها اغلب برای اولین بار با آنها مواجه می شوند و فرصت های منحصر به فردی برای انتقال ویروس ها ایجاد می کند. انتظار می رود با افزایش دما بسیاری از گونه ها از مناطق گرمسیری دور شوند تا زیستگاه های راحت تری پیدا کنند. برخی دیگر ممکن است برای یافتن ارتفاعات خنک‌تر از تپه‌ها و کوه‌ها از کوه بالا بروند. هنگامی که گونه های مختلف برای اولین بار در تماس هستند، ویروس ها می توانند میزبان های جدید را آلوده کنند.

این مطالعه پیش بینی می کند که به دلیل اثر پروانه ای، تعداد فزاینده ای از بیماری های عفونی جدید از حیوانات به انسان در 50 سال آینده منتقل می شود. دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که گرمایش زمین می‌تواند باعث رشد بیماری‌ها شود. به عنوان مثال، انتظار می رود که مالاریا با گسترش پشه ها به مناطق گرمتر سرایت کند. اما وقتی پاتوژن ها وارد گونه های میزبان جدید می شوند، تغییرات آب و هوایی نیز می تواند باعث بیماری های کاملاً جدیدی شود. یا یک جونده نادر که امروزه تماس کمی با انسان دارد می تواند ویروس را به راکون هایی که در مناطق شهری به راحتی زندگی می کنند منتقل کند. و این راه کاملا جدیدی را برای انتشار ویروس به انسان باز می کند.

همانطور که همه ما آموخته ایم، این بیماری مهم نیست که از کجا شروع می شود، همه ما ایمن نیستیم. بر اساس وحدت محیط، همه چیز بر همه چیز تأثیر می گذارد و تأثیر آن در همه جای دنیا محسوس است».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا