گرگی که ۸ نفر را در شهر درود زخمی کرد هار بود

آفتاب‌‌نیوز :

حامد جز جلالیان اظهار کرد: با توجه اینکه در صورت عدم مراجعه و دریافت واکسن هاری در افراد مورد حمله توسط حیوانات (وحشی و اهلی) مرگ بر اثر بیماری پس از بروز علائم بیماری هاری قطعی و غیر قابل درمان است، نمونه هاری از لاشه گرگ گرفته شد و به مرکز تشخیص ذیصلاح توسط اداره دامپزشکی ارسال شد و پس از انجام آزمایش‌های تشخیصی از نظر هاری مثبت اعلام شد.

وی ضمن بیان اینکه اقدامات اولیه شامل شستشوی زخم، واکسیناسیون و تزریق سرم ضد هاری تمام ۸ مجروح به صورت کامل تاکنون انجام شده است، ادامه داد: بیماری هاری یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است که در خیلی از مناطق جهان شایع بوده و در ایران نیز یک اولویت مهم به شمار می‌آید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی نیشابور افزود: با وجود اینکه در ایران میلیاردها تومان برای درمان پیشگیری از هاری هزینه می‌شود، متأسفانه سالانه بیش از ۱۰ مورد مرگ غم‌انگیز و وحشتناک هاری را تجربه می‌کنیم.

جز جلالیان خاطرنشان کرد: ویروس هاری حتی از زخم‌های بسیار کوچک و در حد خراش هم می‌تواند باعث هار شدن فرد شود، بنابراین زخم هر چند کوچک (حتی خراش پوستی) باید فوری تحت درمان پیشگیری از هاری (شستشوی زخم و واکسیناسیون) قرار گیرد.

وی به اقدامات کنترلی در برابر بیماری هاری اشاره و ابراز کرد: خودداری از نگهداری سگ، گربه و … در منزل، مگر در موارد استثنایی و با رعایت قوانین نگهداری حیوانات خانگی شامل قلاده گذاری سگ‌های صاحبدار (عدم رهاسازی در طول روز و رهاسازی حیوان در طول شب در محدوده منزل فرد)، شناسنامه‌دار بودن حیوان و تزریق، خودداری از تردد سگ‌های خانگی و صاحب دار در معابر عمومی و پارک‌ها، جلوگیری از نزدیک شدن (به خصوص کودکان) به سگ‌های ولگرد، خودداری از دویدن در مقابل سگ و سگ‌سانان (سگ‌ها به اجسامی که به سرعت از مقابل چشمانشان حرکت می‌کنند حمله می‌کنند)، از جمله این اقدامات است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی نیشابور افزود: جلوگیری از ورود وُحوش به اماکن انسانی با رعایت اصول بهداشتی و خودداری از ریختن زباله و پس مانده‌های غذایی در اطراف منازل و گذرگاه‌ها و معابر عمومی، جلوگیری از نزدیک شدن به حیوانات ماده شیرده و دارای بچه، گزارش تلفات حیوانات پستاندار خونگرم به دامپزشکی برای نمونه‌برداری، انجام اقدامات اولیه به خصوص شستشو محل با آب ولرم و صابون به مدت حداقل ۱۵ و ضدعفونی کردن محل با بتادین و مراجعه در کمترین زمان پس از مواجهه با حیوان و ایجاد جراحت به مراکز درمان پیشگیری از هاری از دیگر اقدامات کنترلی در برابر بیماری هاری محسوب می‌شود.

۱۴ آذرماه امسال حمله گرک ۸ شهروند درودی شهرستان زبرخان را مجروح و روانه بیمارستان کرد.

مرکز اورژانس پیش‌ بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی نیشابور با ۳۳ پایگاه عملیاتی شامل ۱۱ پایگاه شهری، ۱۸ پایگاه جاده‌ای و یک پایگاه امداد هوایی، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، چهار پایگاه موتورلانس با تحت پوشش داشتن چهار شهرستان نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان جلگه به صورت شبانه‌روزی و رایگان به جمعیت تحت پوشش خدمات ارائه می‌دهد.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا