گفتگوی برجامی اتحادیه اروپا و عمان

انریکه مورا در توئیتر نویسنده خود گفتگوها با طرف عمانی را که در قالب یک کنفرانس ویدیویی انجام شده جامع و مورد علاقه دو طرف توصیف کرده است. روابط و تحولات دو جانبه در خاورمیانه ، به ویژه مذاکرات برجام وین ، موضوعات اصلی بحث بین طرفین بود.

طی یک ماه گذشته ، دیپلمات های عالی رتبه کشورهای عضو برجام برای احیای توافق نامه های به دست آمده توسط ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در وین دیدار کرده اند. دور پنجم مذاکرات برجام از روز سه شنبه با از سرگیری جلسه کمیسیون مشترک بوراژ آغاز شد.

برداشت غالب از نتایج مذاکرات وین توسط قدرت های جهانی نشان می دهد که در مذاکرات پیشرفت چشمگیری حاصل شده و توافق نهایی حاصل شده است.

توافق هسته ای بین ایران و گروه موسوم به 1 + 5 و اتحادیه اروپا در سال 2015 امضا و با قطعنامه 2231. شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد. اما در 7 مه 2016 ، دونالد ترامپ به طور یک جانبه درگیری آمریکا را در این توافق به حالت تعلیق درآورد و اقتصاد تروریسم برای ایجاد فشار حداکثر بر مردم ایران.

جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده بازگشت خود به برجامی را منوط به ناشناس ماندن قرار داد و قول داد که اگر ایران به اجرای کامل برجام بازگشت ، واشنگتن به توافق نامه بازگشت ، بدون ذکر اینکه کدام دولت قول داده بود برجام را ترک کند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین اعلام کرده است که در صورت لغو کلیه تحریم ها و تعهدات برجام توسط سایر طرف های توافق نامه بین المللی برای بهره مندی از منافع خود در برجام ، اقدامات لازم برای کاهش تعهدات تهران قبل از برگشت پذیری سرعت انجام می شود. .

311311

دکمه بازگشت به بالا