گوترش:‌ وضعیت جهان بدتر شده است

آنتونیو گوترش دومین دوره خود را به عنوان دبیرکل سازمان ملل آغاز کرد و در مصاحبه ای گفت که وضعیت جهان بسیار بدتر از همه گیری کووید-19، بحران آب و هوا و تنش های ژئوپلیتیکی است که در همه جا باعث درگیری شده است. این مربوط به پنج سال پیش است، اما او نیز بر خلاف رئیس جمهور آمریکا معتقد است که روسیه به اوکراین حمله نخواهد کرد.

به گزارش خبر روزانه، آنتونیو گوترش در گفت وگو با آسوشیتدپرس گفت که درخواست صلح خود را که در اولین روز تصدی سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد در اول ژانویه 2017 مطرح کرد و اولویت های خود در اولین دوره ریاست جمهوری اش را مطرح کرد. دبیر کل پیشگیری از درگیری و مبارزه با نابرابری جهانی. بحران کووید-19 و گرم شدن کره زمین تغییر نکرده است.

گوترش گفت: دبیرکل سازمان ملل هیچ اختیاری ندارد. ما میتوانیم تغییر ایجاد کنیم. من می توانم متقاعد کنم. من می توانم واسطه باشم، اما قدرت ندارم.

گوترش گفت شورای امنیت سازمان ملل که قدرت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی از جمله با اعمال تحریم‌ها و دستور خصومت‌ها را دارد، به‌ویژه در میان پنج عضو دائمی دارای حق وتو، پراکنده است. روسیه و چین اغلب در مورد مسائل کلیدی با ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه، از جمله روز پنجشنبه بر سر تحریم های جدید علیه کره شمالی، اختلاف نظر دارند.

گوترش در مورد سوال مهم امروز که آیا روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد، گفت: “فکر نمی کنم روسیه به اوکراین حمله کند و امیدوارم حق با من باشد.”

وی گفت: من به دنبال راه حل نظامی برای مشکلات موجود هستم، علیرغم اینکه بایدن و دیگران بر این باورند که نیروهای روسی ولادیمیر پوتین به اوکراین اعزام خواهند شد. من معتقد نیستم و فکر می کنم منطقی ترین راه برای حل این مشکلات از طریق دیپلماسی و گفت و گوی جدی است و شروع حمله «عواقب وحشتناکی» خواهد داشت.

وی گفت: البته ما با مقامات بلندپایه روسیه در تماس بوده ایم، هرچند سازمان ملل مستقیماً در بحران اوکراین دخالتی ندارد.

گوترش قرار است روز جمعه با 193 کشور عضو در مورد اولویت های خود برای سال 2022 سخنرانی کند.

گوتیرز تاکید کرد که نمی توان مردم افغانستان را به دلیل “اقدامات قانونی طالبان” به طور دسته جمعی مجازات کرد، بنابراین “افزایش کمک های بشردوستانه کاملا ضروری است”، زیرا افغان ها در ناامیدی و در خطر هستند. “مرگ بر اثر گرسنگی” و همچنین خطر. زمستان های سرد با وجود ویروس کووید-19.

او گفت: «بیش از نیمی از مردم نیاز مبرمی به کمک های بشردوستانه دارند و باید برای اطمینان از ادامه فعالیت بانک های افغانستان و پرداخت دستمزد داکتران، معلمان، مهندسان و سایر کارگران، به اقتصاد افغانستان پول اختصاص داده شود». جلوگیری از فروپاشی اقتصادی کشور

گوتیرز گفت که مسئله به رسمیت شناختن دولت طالبان به خود کشورهای عضو بستگی دارد، اما سازمان ملل بر طالبان فشار وارد کرده است که در ماه اوت گذشته پس از خروج نیروهای ناتو به رهبری ناتو از افغانستان 20 سال بعد، قدرت را در افغانستان به دست گرفتند. حقوق، به ویژه حقوق زنان، از جمله حق دختران برای کار و تحصیل، و فراگیرتر کردن دولت و بازتاب دیدگاه های جمعیت متنوع افغانستان.

دبیرکل سازمان ملل گفت که او در المپیک زمستانی پکن در ماه فوریه “به عنوان یک اقدام سیاسی” شرکت خواهد کرد، اما همچنین به عنوان “شرکت کننده در شرایطی که تمام جهان برای خیر متحد می شوند و پیامی صلح آمیز دارند”.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا