یادی از «عمار حلب» در بیستمین کنگره آسمانی عروج/ وقتی درد دانشجویان در دارالشفای شهدا التیام می‌یابد

خبرگزاری آنا گروه استان ها; عصر دیروز به مناسبت بیستمین سالگرد تدفین شهدای گمنام و ایثارگر دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، بیستمین کنگره معراج معراج با حضور جمعی از حامیان انقلاب اسلامی، دانشمندان برگزار شد. و مردم از همه اقشار.

شهدایی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد آرام گرفتند، 20 سال از حضورشان در این دانشگاه می گذرد، سال ها چراغ روشن محیط دانشگاه بودند تا نسل هم سن و سال خود را پذیرا شوند. دستانشان و برخاستن برای عبادت.

به مناسبت این مراسم خبرنگار خبرگزاری آنا از یزد بیستمین کنگره آسمانی معراج وی با محمدرضا دهقانی اشکذری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در خصوص شهدا و برگزاری کنگره یادواره آنان که در آبان ماه هر سال برگزار می شود گفت وگویی داشته است که در ادامه می خوانیم.

آنا: درباره شهدای گمنام و ابعاد فرهنگی به من یادآوری کن

اشکزیری دهقانی: من معتقدم که معراج کنگره آسمانی و هشت شهید گمنام سرچشمه و رویش بر پیکر دانشگاه آزاد اسلامی یزد بود که حتی نخواست نامش فاش شود. فصل پاییز 20 سال پیش در تقویت نیروهای معنوی و انقلابی این دانشگاه با طراوت و انرژی مضاعف بود.

در سالهای اخیر ثمره تربیت رهبران انقلابی و متدین این دانشگاه شهیدان محمد هانی و شیخ الاسلام که از دانشجویان دانشگاه آزاد یزد و فارغ التحصیل مدرسه عشاه بودند، تاریخ ماندگاری از خود بر جای گذاشته است.

** مجلس آسمانی هشت شهید رنگ و بوی دانشگاه را عوض کرد

وقتی بارها تعریف رفتار، ارزش ها و هنجارها را «فرهنگ» می گوییم، به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرهنگ مانند اکسیژن و جوی است که در محیط وجود دارد.

کنگره آسمانی معراج و تدفین هشت شهید رنگ و بوی دانشگاه را تغییر داد و در سال های گذشته با وجود همه فراز و نشیب هایی که داشتیم این فضای شهادت، ایثار و فداکاری و همچنین مشاهده شد. اخلاص و برکت که اثری نامرئی داشت.

در طول 20 سال گذشته، زمانی که ما 20 کنگره را پشت سر گذاشتیم، شهدا ده ها انسان والا، ارزشمند و توانمند پرورش داده اند که دومین ویژگی خلاقیت های فرهنگی این برنامه آسمانی است.

در شرایط نوسانات سیاسی و جنگ های ترکیبی آن سال ها، مهمترین ابزاری که می توانستیم جوانان را به روحیه انقلاب اسلامی بازگردانیم و آنها را با مبانی و ارزش های انقلاب آشنا کنیم، برنامه هایی مانند شهدا بود. یادبود.

بی شک وزن کنگره شهدای یزد با نام معراج در حوزه فرهنگی با هیچ برنامه دیگری قابل مقایسه نیست؛ بنابراین ارزش مهم و کلیدی برنامه فرهنگی و معنوی است.

آنا: به نظر شما مزار شهدا و یادمان چه تاثیری بر محیط دانشگاه دارد؟

اشکزیری دهقانی: یادواره شهدا در دانشگاه با اشاره به تعبیر امام خمینی (ره) دارالشفا است. چون دارالشفاء تعریف دقیق است و وقتی دچار درد جسمی می شویم به سراغ دارالشفای جسمانی می رویم; اما این صعودها و مزارها مخصوصاً از نوع گمنام است و هشت شهیدی که اولین شهدای گمنام دانشگاه ها و مؤسسات پزشکی بودند. دردهای روحی و قلبی را با آنها درمان می کنیم.

ما انسانها تابع نفسانیات و غرور و خصلت هایی هستیم که هر چقدر هم که طول بکشد باید به پزشکان معنوی مراجعه کنیم و دارو بگیریم، هیچ درمانگاه و آسایشگاهی بهتر از بودن در کنار شهدا نیست و وقتی که تشریف می آورید در این اواخر سال هاست که بسیاری از دانش آموزان و کارکنان این شهدا شفا یافته اند چنین قدر شهدا را خواهیم فهمید.

در سالهای اخیر ازدواج و رفع مشکلات تحصیلی، خانوادگی و عاطفی، آرامش روحی و روانی با رهنمودهای این شهدا صورت گرفته است، موارد زیادی را می شناسم که باید در فرصت مناسب مستند و منتشر شود.

** شهید محمد هانی مصداق این بود که «تا شهید نشدی شهید نمی شوی».

آنا: از شهید محمد هانی، حضور و تاثیر این شهید در مراسم بزرگداشت بگویید.

اشکزیری دهقانی: شهید محمدحسین محمد هانی (محافظ حرم) را بهترین نمونه سردار شهید سلیمانی می دانند که می گوید تا شهید نشوید شهید نمی شوید.

به یاد

به گفته نزدیکان این شهید، زمانی که در کنار این شخصیت بودید، اخلاص و روحیه شهادت طلبی را در رفتار، کردار، اخلاق، لباس و گفتار او احساس می کردید. تفاوت او با بقیه همکارانش واضح بود. گویی روحش پیشاپیش او رفته بود و تنها مأموریت او در قالب بدن از انتقال مطالب به دوستان و معلمانش پشتیبانی می کرد.

البته از همان ابتدای تولد وجود نداشته است و نمی توان گفت در بدو تولد این خصلت کاملاً در شهید بوده و همه ویژگی ها را داشته است، جز اینکه نسب خانوادگی مؤثر بوده و قطعاً یکی از معجزات مجهولات بوده است. شهدای یزد تربیت شهید محمد هانی بود، یعنی شهید محمد هانی توانست به تربیت و رسالت شهدا به مقام شهید محمد حسین محمد هانی برسد و این لقب تاریخی «عمار حلب» را دریافت کند.

شهید محمد حسین محمد هانی را بهترین نمونه از سخنان فرمانده خود سردار شهید سلیمانی می دانند که تا شهید نشوید شهید نمی شوید.

این شخصیت بزرگ تاریخی باقی است و یکی از دستاوردهای دانش آموزان شهید است که اگر بخشی از پیامدهای وجودی شهدا را بدانیم می توانیم به این جایگاه برسیم.

شهید محمد هانی از این توانایی در حد توان خود استفاده کرد و دوستان خود را در همه طیف ها، عقاید و احساسات انسان سازی کرد، خود را ساخت و دیگران را نیز با خود همراه کرد. محمد حسین از ویژگی برجسته ای در تقویت و تربیت برخوردار بود.

در مرحله دوم به بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره می کنم که ابتدا باید خودمان را توسعه دهیم و سپس اجتماعی و متمرکز شویم. بنابراین، اگر خودمان را اصلاح نکنیم، هرگز نمی‌توانیم بر دیگران تأثیر بگذاریم.

آنا: از دیدگاه شما برگزاری یادواره شهدا در دانشگاه چه تاثیری دارد؟

اشکزیری دهقانی: تاثیر این برنامه ها را می توان بیمه دانشگاه در برگزاری این یادواره دانست و مهم ترین اتفاق دانشگاه در طول سال، کنگره معراج شهداست. بنابراین ما جایگزینی برای یادواره شهدا نمی یابیم و بیشترین حمایت را در توجه به این برنامه ها داریم. البته مشکلات اعتباری، تشریفات اداری و غیره وجود دارد که ماهیت این برنامه هاست. زیرا کار شهدا نیرو می بخشد و نیاز به دقت در طراحی و خلاقیت دارد و نهایت اخلاص است و باید شهدا را به اخلاص شناخت.

هرکسی که در این راه قدم می گذارد معمولاً سختی های خودش را دارد. بنابراین موفق ترین و بهترین برنامه ها صمیمانه و با پشتکار ساخته شد.

قطعاً کیفیت برنامه ها از کمیت بهتر است و هر چند در این روزهای مهم نظام جمهوری اسلامی نیازمند وحدت و انسجام و شور است و امسال نیز مانند 19 کنگره گذشته موضوع دیگری نمی توانیم داشته باشیم. از شهدا . ، این برنامه برازنده خود شهدا بود.

آنا: از رابطه شخصی و عاطفی خود با شهدا بگویید.

اشکزیری دهقانی: این رابطه عاطفی است و ما خانواده هایی داریم که به ما احساس می کنند، به فکر ما هستند و به ما اهمیت می دهند، البته خانواده های متوفی در شرایطی بودند که احساساتشان آنقدر قوی نبود که مانع رفتن آنها به جبهه شود.

هشت شهید گمنام دشتگاه آزاد یزد متعلق به هشت خانواده است که به فرموده امام خمینی (ره) چشم و نور این ملت هستند، خانواده هایی که با اشک فرزندان خود را سیر کردند و ما از خانواده ها و شهدای گمنام خبری نداریم. . بنابراین برنامه هایی مانند واقعه سیدالشهدا(ع) صرفاً خاطره نیست، زیرا حداقل 16 نفر از بزرگان و موفقان در امر تربیت مردم به این قبر و دارالشفا توجه داشتند.

آنا: و حرف آخر…

اشکزیری دهقانی: دانش‌آموزان زیادی در سال‌های گذشته شفا و تسکین یافته‌اند و امروز مفتخریم که با شهدای گمنام راه خیری را شاهد هستیم. چرا که شهدای گمنام دانشگاه تما در این مکان به دنبال بهترین زمزمه ها و نیازها هستند.

دکمه بازگشت به بالا