یک تعرض به محوطه ساسانی

رئیس شورای باستان شناسی محوطه «قلعه قدیمی میرآباد امامکلی» ریگا از حمله شرکت گاز استان کرمان و همچنین احداث جاده در این محوطه ساسانی خبر داد و تاکید کرد: وزارتخانه راه و شرکت گاز خسارات جبران ناپذیری به این میراث ملی وارد کرده اند و باید جبران کنند.

به گزارش خبر روزانه، محوطه قدیمی قلعه میرآباد در شرق روستای میرآباد امامکالی در شهرستان ریگان و بخش ناصریه بخش گنبکی استان کرمان قرار دارد. باستان شناسان قدمت این محوطه را که حدود 12 هکتار وسعت دارد مربوط به دوره ساسانی و اسلامی دانسته اند.

به گفته رئیس اداره باستان شناسی قلعه قدیم شهرام زارع، این محوطه شامل تپه های متعددی بوده که بلندترین آن ها حدود 3 تا 3.5 متر از سطح زمین اطراف خود را نشان می دهد.

در سال 1397 پرونده ثبتی این منطقه تهیه شد که در نهایت در سال 1399 به شماره 33062 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید اما پیش از آن نیز بارها این منطقه مورد حمله قرار گرفت.

زارع رئیس شورای باستان شناسی قلعه قدیمی میرآباد امامکلی ریگا می گوید: این محوطه با وجود اهمیت فراوان متأسفانه آسیب جدی دیده و به دلیل عبور جاده آسفالت ریگان – فخرج در شهر ریگان، بخش های مهمی از آن تخریب شده است. اوایل دهه 1370 در سال های اخیر شرکت گاز استان کرمان که زیر نظر شرکت ملی گاز ایران است، آسیب های جبران ناپذیری به بخش هایی از این میراث ملی وارد کرده است.

وی این خسارات را غیرقابل جبران می داند که به دلیل ناگهانی رخ داده است، اما تصریح می کند: وزارت راه و شرکت ملی گاز باید در چارچوب اقدامات امدادی و باستان شناسی و اقدامات حفاظتی خسارت وارده را جبران کنند. مرتبط با مطالعه و حفظ این اثر عامیانه. مشارکت

به گفته این باستان شناس، از بقایای قابل توجه این محوطه، یک بنای چهارطاقی یا آتشکده است که برای بررسی سیر تحول معماری فرقه ای دوره ساسانی حائز اهمیت است. این بنا شامل یک میدان مرکزی و یک راهروی پیرامونی است و فضاهای معماری زیادی اطراف آن را احاطه کرده است.

او به دیگر یافته های این منطقه اشاره می کند و می گوید: «مجموعه دارای ساختمان بزرگی است که احتمالاً قلعه یا کاروانسرا بوده که هنوز کاربرد آن مشخص نیست. همچنین دو مجموعه معماری ستوندار در این منطقه وجود دارد که مصالح تمامی بناها از خشت و لایه‌بندی است و بیشتر آنها پس از متروکه شدن در زیر خاک مدفون شده‌اند.

زارع اخیراً طرح میدانی برای تعریف محدوده قلعه قدیمی میرآباد امامکلی را تکمیل و محدوده آن را پیشنهاد داده است. وی می‌گوید: به منظور ریسک‌زدایی و ارائه حمایت‌های قانونی و همچنین رسیدگی بیشتر به برخی از موضوعات پژوهشی، پیشنهاد تعریف و محرمانگی منطقه در دستور کار قرار گرفت و با ایجاد 19 حلقه چاه آزمایشی، محدوده محدوده تعیین شد. که البته باید پس از تهیه گزارش و نقشه های مربوطه، ارزیابی های لازم توسط مراجع حفاظت میراث انجام شود.

رئیس هیئت باستان شناسی قلعه قدیم می گوید: این مجموعه تاریخی یکی از گنجینه های ناشناخته فرهنگی است که در سال های اخیر با فعالیت باستان شناسان و خوشبختانه اهالی منطقه، شورا و جامعه شناسایی و اجرا شد. . روستاییان روستای میرآباد می خواهند از آن به عنوان یک میراث حفاظت کنند، زیرا آنها آینده هستند.

وی ادامه می دهد: مسائل میراث فرهنگی مورد توجه مسئولان و مسئولان منطقه است و با این حال هنوز آگاهی عمیقی از لزوم توجه به ارزش های میراث فرهنگی و استفاده از آن برای برون رفت از معضل منطقه وجود ندارد. .

حمله به سایت ساسانی

تخریب تصادفی یا عمدی تنها مشکل این سایت ساسانی نیست. زارع می گوید: با توجه به بحران های زیست محیطی در مناطق خشکی مانند ریگان، مشکلات زیادی به وجود آمده است و توسعه آینده این مناطق بدون شناخت و مدیریت منابع جدید فرهنگی امکان پذیر نیست. مشکلات ناشی از بحران آب به اقتصاد تک محصولی منطقه و معیشت آن بر پایه کشاورزی سنتی آسیب جدی وارد کرده است و باید برای آینده تدابیری اندیشید.

این باستان شناس مدعی است متاسفانه شهرهای حاشیه کویر از هر نظر متروک هستند و با وجود غنای فرهنگی و وجود آثار تاریخی فراوان، در زمینه مدیریت منابع فرهنگی در این مناطق اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است.

برنامه میدانی گمانه زنی باستان شناسی تعیین حریم و پیشنهاد حریم قلعه قدیمی میرآباد امامکالی به نقل از شهرام زارع با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، نمایندگی میراث در شهرستان ریگان، استان ریگان، بخش گنبکی. بخش روستایی روستای میرآباد امامکالی ساخته شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا