یک شوخی بزرگ – خبر روزانه

بنابراین ، هر ساله جریانی تبریک به روانشناسان و مشاوران می آید و برنامه هایی توسط سازمان نظام روانشناسی و انجمن های علمی مرتبط و برخی مراکز مشاوره انجام می شود. امسال به دلیل موج ویرانگر Covid 19 ، این برنامه ها در فضای مجازی برگزار شد. اما با یک دیدگاه تحلیلی و انتقادی ، می بینیم که در کشور ما این روز را روانشناس می خوانیم و آن را جشن می گیریم – یک شوخی بزرگ. چرا؟ حقایق زیر را در نظر بگیرید:

– در سال های اخیر ، سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به عنوان اتحادیه ای از روانشناسان و مشاوران با چالش های زیادی روبرو شده است که باعث ایجاد شکاف جدی بین دو طیف روانشناس شده است. رئیس فعلی سازمان با انتقادات زیادی از سوی انجمن های علمی روبرو است ، اما این انتقادها را نادیده می گیرد و به کار خود ادامه می دهد. یکی از مهمترین دلایل این بی تفاوتی نادیده گرفتن بیشتر ماجراهای رسانه ای سازماندهی یک سیستم روانشناختی است ، خوب ، چه کسی نمی داند توجه یا بی تفاوتی نسبت به یک موضوع ارتباط مستقیمی با میزان توجه رسانه ها به موضوع دارد.

در سالهای اخیر ، به ویژه با گسترش فضای مجازی ، تعداد قابل توجهی از روانشناسان ، حتی کسانی که دارای مدرک مهندسی هستند ، مطالب روانشناختی را برای عموم منتشر می کنند. متأسفانه با ضعف نهادهای نظارتی و ناآگاهی ، بخش قابل توجهی از جامعه ایران روز به روز در حال افزایش است و در نتیجه یک بی اعتمادی کلی نسبت به آموزه های روانشناسی وجود دارد.

– در اردیبهشت ماه سال گذشته ، رئیس محترم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره نامه ای به رئیس جمهور نوشتند و خواستار ارسال تبریک به جامعه روانشناسان به مناسبت روز روانشناس ملی شدند. یک سال از این نامه می گذرد و رئیس جمهور محترم ترجیح داده است وقت خود را به مسائل با ارزش تری اختصاص دهد.

– در آوریل و مه 1399 ، در حالی که جامعه ایران با ترس Covid 19 دست و پنجه نرم می کرد ، بیش از هزار روانشناس و مشاور به درخواست وزارت بهداشت داوطلبانه به سیستم 4030 پیوستند و روزانه به تعداد قابل توجهی از افراد مضطرب و ترسیده پاسخ دادند. . و سعی در آگاهی و آگاهی داشت. برخی از راه حل های آبی و رفتاری شناختی این آتش سوزی. اما بعداً وزارت بهداشت با تأكید بر تصویب لایحه بهداشت روان در مجلس كه روانپزشكان را مسئول سلامت روان مردم می داند و روانشناسان را به سادگی سایر متخصصان بهداشت روان می نامد ، به این كمك داوطلبانه پاداش داد.

اگرچه رئیس جمهور تقریباً در هر جلسه ستاد تاج ملی از کلمات و عبارات مربوط به علوم روانشناسی استفاده می کند و بارها مردم را به آرامش دعوت می کند ، اما تاکنون نظرات روانشناسان درباره تصمیمات این کارکنان و تأثیر آنها بر سلامت روان را گوش داده است . هر روانشناسی که با تعالیم و تحقیقات روانشناسی اجتماعی آشنا باشد می داند که بسیاری از تصمیمات این کارکنان به دلایل روانشناختی مثر نبوده و مانند کوبیدن آب در هاون است ، اما کی گوش می دهد؟

سال گذشته ، علیرغم همه محدودیت ها ، روانشناسان و مشاوران تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع سیل آسیب روانی که به طور طبیعی ناشی از اپیدمی کوید 19 بود ، انجام کارگاه های آموزشی و ادامه مشاوره فردی ، اما یک روانشناس یا یک مشاور با عواقب پیشگیرانه انجام دادند. فقر فزاینده و مشکلات اقتصادی چه عواملی می تواند بیشتر جامعه ایران را آزار دهد؟ در مورد زن و مرد و کودکی که امروزه طعم تلخ فقر را مانند گذشته احساس می کنند ، چه می کنید؟

تا زمانی که سیاستمداران تصمیم بگیرند از آموزه های روانشناسی در سیاست ها و تصمیمات خود استفاده کنند ، تا زمانی که جامعه به آموزه های مهیج اما ناکارآمد و حتی خطرناک روانشناسان روی بیاورد و تا زمانی که روان درمانی و مشاوره به یک ضرورت تبدیل شود ، روزی با عنوان روانشناس و بزرگداشت وی یک شوخی بزرگ

* روانشناس

دکمه بازگشت به بالا