۱۰ دقیقه‌های روی اعصاب هواداران فوتبال

صداوسیما هر چند در یکی دو سال اخیر سعی کرده بهترین حرکت را در این زمینه انجام دهد اما چندان موفق نبوده است. در رقابت‌های این فصل در سه بازی اصلی حداقل سه بازه 10 دقیقه‌ای برای تماشاگران برگزار شد.

به گزارش خبر روزانه، شرق هفته سوم رقابت‌های لیگ برتر دوشنبه شب در حالی به پایان رسید که پرسپولیس قهرمان وقت لیگ برتر اولین شکست خود در آن دوره از رقابت‌ها را متحمل شد. شاگردان یحیی حلمخمدی که برای بازی مقابل آلومینیوم به اراک سفر کرده بودند با یک گل شکست خوردند تا 280 روز بعد دوباره لیگ را شکست دهند. همچنین در مقابل آلومینیوم و البته رسول خطیبی. تیمی که در 34 بازی اخیر خود در لیگ برتر تنها یک شکست را متحمل شده و با همان آلومینیوم به تساوی رسیده است، بار دیگر طعم تلخ از دست دادن امتیاز را چشید. بدین ترتیب سرخ پوشان تهرانی فرصت صعود به صدر جدول و تیم های 9 امتیازی سپاهان و استقلال را از دست دادند.

البته این بازی و از دست دادن امتیاز تنها مشکلی نبود که هواداران پرسپولیس از آن گلایه داشتند، چرا که نوع شوتزنی این دیدار به خصوص در 18 دقیقه ابتدایی بحث برانگیز بود. در شرایطی که پخش کننده های مختلف فوتبال در دنیا هر سال در تلاش برای ارتقای کیفیت و ارائه خلاقیت بیشتر هستند، در ایران حداقل تا کنون تلویزیون این مسیر را طی کرده است اما کاری انجام نشده است، ظاهراً برعکس. انتخاب شد! کیفیت تصاویر پخش شده از تلویزیون ایران، به ویژه در اکثر بازی های شهرها، همواره یکی از نگران کننده ترین مسائل بوده است. از سوی دیگر نبود کارگردان تخصصی برای پوشش فوتبال یکی دیگر از مشکلاتی است که مخاطب تلویزیون را آزار می دهد. در حالی که کارگردانان خارجی برای بهبود کیفیت تصویر و رضایت مخاطب دست به ابتکارات جالبی می زنند، مانند ارائه نمایی 360 درجه، گرافیک آنلاین برای مشخص کردن تاکتیک های مربی و عکسبرداری به روش پلی استایرن، در ایران این مسائل مانند یک رویا است. اطمینان از کیفیت خوب تصاویر تلویزیونی هنوز اساسی ترین خواسته مخاطبان است.

صداوسیما هر چند در یکی دو سال اخیر سعی کرده بهترین حرکت را در این زمینه انجام دهد اما چندان موفق نبوده است. در رقابت‌های این فصل در سه بازی اصلی حداقل سه بازه 10 دقیقه‌ای برای تماشاگران برگزار شد. نمونه بارز آن، کلیپ پخش زنده بازی سپاهان و رفسنجان است. اگرچه بعدها صداوسیما با انتشار بیانیه ای دلیل این موضوع را توضیح داد، اما وقوع چنین اتفاقاتی حتی در بیست و یکمین دوره لیگ برتر (!) چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. مورد دوم که خیلی تعجب برانگیزتر بود مربوط به بازی فولاد و پرسپولیس بود. بازی ای که در هشت دقیقه اول با دوربین آفساید نمایش داده شد. انگار فیلمبردار دوربین جدیدی را که به او داده بودند تست می کرد! اگرچه این موضوع هشت دقیقه بعد اصلاح شد، اما هیچ توضیح یا توجیه قابل قبولی ارائه نشد. بالاخره دیروز در حین پخش بازی آلومینیوم اراک و پرسپولیس، زاویه دوربینی که قرار بود بازی را فیلمبرداری کند به گونه ای بود که گویی تماشاگران را در ردیف اول صندلی های ورزشگاه قرار می داد و تصویر واضحی ارائه نمی کرد. نمای بازی این تمرین شگفت انگیز 18 دقیقه به طول انجامید و از آن زمان بازی با استفاده از دوربین نصب شده در زاویه بزرگ پخش می شود.

حالا که تلویزیون قرار نیست ریالی به عنوان حق پخش مسابقات لیگ برتر بپردازد، حداقل بهتر است سعی کنیم مخاطبان متخصص در کارگردانی فوتبال را تامین کنیم. ارتقای تجهیزات و پوشش بازی از زوایای جدید کمترین انتظاری است که مخاطبان فوتبال از تلویزیون می توانند داشته باشند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا