۱۲ روش برای برطرف کردن خشکی بینی در فصل سرما

خشکی بینی می تواند به دلایل مختلفی از جمله کم آبی بدن، قرار گرفتن در معرض سیستم های تهویه و عوارض جانبی برخی داروها ایجاد شود و علائمی مانند التهاب بینی، خارش، خس خس سینه، تورم و خونریزی بینی را ایجاد کند.

به گزارش Isnاگر در مراحل اولیه درمان نشود، خشکی بینی می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند حملات سینوسی، سردردهای شدید و غیره شود.

به گفته معاونت آموزشی و بهداشتی وزارت بهداشت، خشکی بینی به 12 روش موثر در خانه قابل درمان است:

1. مایعات فراوان بنوشید. بافت های بدن شما به دلیل کمبود مایعات خشک می شوند. مطمئن شوید که مایعات کافی دریافت می کنید تا بافت های بینی شما به درستی کار کنند. شما باید حداقل 8-10 لیوان آب در روز بنوشید.

2. از مرطوب کننده ها استفاده کنید. هوای خشک یکی از دلایل اصلی خشکی بینی است. استفاده از دستگاه های مرطوب کننده هوا در پیشگیری از این عارضه تاثیر بسزایی دارد. استفاده از دستگاه بخور می تواند به حفظ رطوبت در خانه کمک کند.

3. بینی خود را به طور مرتب با محلول های نمکی شستشو دهید.

4. پماد را با دقت بمالید. یک کرم یا پماد نرم کننده را در قسمت جلوی بینی خشک یا ترک خورده بمالید. مراقب باشید پماد را به داخل ریه ها نکشید.

5. از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل از خشک شدن سوراخ های بینی جلوگیری می کند و با پرکردن شکاف بین سلول های بینی باعث تسکین درد ناشی از خشکی بینی می شود.

6. بخار آب داغ را استنشاق کنید. بخار اثر شگفت انگیزی در رفع خشکی بینی دارد.

7. برای از بین بردن خشکی بینی از سونا استفاده کنید.

8. روغن کنجد می تواند خشکی بینی را نیز درمان کند.

9. سوپ و نوشیدنی گرم بنوشید و از کافئین پرهیز کنید.

10. ورزش منظم و سبک زندگی سالم برای شما بسیار مهم است.

11. داروهای خود را کنترل کنید. اگر داروی ضد حساسیت یا هر دارویی حاوی آتروپین مصرف می کنید، خشکی بینی خود را به پزشک اطلاع دهید تا بتواند مقدار آن را کاهش دهد یا دارو را تغییر دهد.

12. بهتر است فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک نشان دهید. سایر داروها ممکن است باعث خشکی بینی شما شوند.

اگر داخل بینی آنقدر خشک است که ترک می خورد و خونریزی می کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا