دیپلم نمونه سوالات آزمون استخدامی نیروی انتظامی درجه داری

منابع آزمون استخدام نیروی انتظامی ۱۴۰۲ + 3 منبع مهم

منابع آزمون استخدام نیروی انتظامی شامل مواردی می باشد که فرد متقاضی استخدام در این ارگان برای قبول در آزمون منتهی به پذیرش در ناجا باید به آن ها تسلط داشته باشد، افراد برای ورود و استخدام در این سازمان دو راه دارند که نخستین راه آن تحصیل در دانشکده امین افسری و راه دوم آن شرکت در آزمون و تسلط بر منابع آزمون گزینش ناجا می باشد. افراد برای ثبت نام و شرکت در آزمون استخدامی نیروی انتظامی فرد علاوه بر دارا بودن دو دسته از شرایط عمومی و اختصاصی باید آمادگی لازم را برای قبولی در این آزمون استخدامی داشته باشند، منابع آزمون درجه داری ناجا هر ساله از سایت پایگاه خبری این ارگان به متقاضیان اعلام می شود.

Pdf نمونه سوالات آزمون استخدامی نیروی انتظامی | ازمون درجه داری نیرو انتظامی | سوالات استخدامی نیروی انتظامی ۱۴۰۱

منابع مهم آزمون استخدام نیروی انتظامی 1402

آزمون استخدامی ناجا یا نیروی انتظامی برای مدارج مختلف متفاوت می باشد، داوطلبین شرکت در این آزمون برای دو درجه افسری و درجه داری باید در مباحث مختلف و متفاوتی به تسلط برسند. ارگان نیروی انتظامی برای استخدام افراد در این دو درجه هر سال آزمون هایی را برگزار می کند که افراد می توانند در آن شرکت کنند و در صورت قبولی به استخدام این نهاد در جمهوری اسلامی درآیند.

✔ منابع مهم استخدام نیروی انتظامی به طور کلی به شرح زیر است و افراد با مطالعه دقیق این منابع می توانند قبولی خود را تضمین نمایند.

✔ نمونه سوالات استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در سال گذشته

✔سوالات استخدام دانشگاههای افسری ارتش آزمون های قبلی

✔ سوالات تخصصی آزمون های استخدامی

منابع آزمون درجه داری ناجا 1402

نوع اول آزمون های استخدامی ای که سازمان نیروی انتظامی برای گزینش نیرو برگزار می کند آزمون های درجه داری می باشد، منابعی که در این آزمون های بر اساس آن ها فرد باید آزمون بدهد موارد زیر می باشد:

✔️ معارف اسلامی

✔️ ادبیات فارسی

✔️ زبان انگلیسی

✔️ کامپیوتر

✔️ اطلاعات عمومی

✔️ دانش نظامی

✔️ تست هوش

لیست منابع آزمون استخدامی افسری ناجا

همانطور که اشاره شد منابعی که برای آزمون استخدام نیروی انتظامی در نظر گرفته شده است در دو درجه افسری و درجه داری متفاوت می باشد، لیست منابع آزمون استخدامی افسری ناجا به شرح زیر می باشد:

مبحث ضریب
معارف اسلامی ضریب ۳
ادبیات فارسی ضریب ۲
عربی ضریب ۱
اطلاعات عمومی ضریب ۲
زبان انگلیسی ضریب ۳
تست هوش ضریب

منابع مصاحبه عقیدتی استخدام در نیروی انتظامی

بعد از شرکت اثبات تسلط بر منابع آزمون درجه داری ناجا افراد باید مراحل دیگری که مهم ترین آن یک مصاحبه عقیدتی می باشد را برای گزینش در این نهاد طی کنند، بسیاری از افراد علی رقم قبولی در آزمون استخدامی به دلیل عدم اطلاع از منابع مصاحبه عقیدتی مورد پذیرش نیروی انتظامی قرار نمی گیرند، از همین جهت قصد داریم تا در ادامه ضمن معرفی مجموعه pdf نمونه سوالات آزمون استخدامی نیروی انتظامی،  به بررسی منابع آزمون استخدام نیروی انتظامی بپردازیم:

✅ تسلط بر توضیح اصول و فروع دین

✅ توانایی تشریح اصول مذهب

✅ شرح حد ترخص و و مسافت شرعی

✅ تشریح نسب ائمه

✅ آشنایی با قوائد نماز آیات و جمعه

✅ شرح یکی از مبانی دینی از نظر مرجع تقلید فرد مراجعه کننده به صورت دلخواه

✅ اثبات دلایل امامت امام علی با آیات قرآنی

✅ تسلط بر عقاید جمهوری اسلامی و توانایی تشریح آن

✅ ارائه عقیده سیاسی (اصلاح طلب و اصول گرا)

✅ تسلط بر شرح وظایف ارگان های دولتی مختلف (برای مثال: وظیفه شورای نگهبان چیست؟)

✅ دلایل اثبات معاد

✅ قرائت یک صفحه قرآن

✅ شرح کامل تفاوت دو قرارداد FATF و CFT (این دو نمونه هستند و ممکن است هر قرارداد یا رویداد سیاسی دیگری مورد پرسش قرار بگیرد.

✅ معرفی و صحبت در مورد دوستان فرد

✅ آداب کتابخوانی و میزان مطالعه

✅ تفاوت مجتهد و ولی فقیه

✅ وظایف ولی فقیه

✅ تفاوت واجب عینی و واجب کفایی

✅ آشنایی با روز های مهم تقویم (روز قدس، اعیاد مذهبی، تاریخ شهادت ائمه، روز عاشورا و تاسوعا، مبعث پیامبر اکرم، وظایف رهبر و ویژگی های آن، ✅ معرفی اعضای خانواده و ویژگی های آن ها

✅ تسلط بر مفاد نماز و تشخیص انواع مختلف اقامه نماز

✅ آشنایی با رجال سیاسی و مسئولیت های آن ها در کشور

✅ معیار های مورد نظر فرد برای انتخاب همسر

مدارک لازم برای استخدام دانشگاه افسری نیروی انتظامی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

معمولا ثبت نام در آزمون های استخدامی مستلزم ارائه مدارک در زمان ثبت نام و همچنین در زمان مصاحبه حضوری می باشد. به همین دلیل است که افراد باید کلیه مدارک خواسته شده خود را در اختیار کارشناسان استخدام قرار دهند تا صلاحیت افراد از طریق این مدارک مورد بررسی قرار بگیرد. در همین راستا، داوطلبان متقاضی ثبت نام دانشگاه افسری نیروی انتظامی 1402 – 1403​، افسری نیروی انتظامی و درجه داری نیروی انتظامی می بایست در صورت دارا بودن شرایط استخدام برای حضور در آزمون استخدامی نیروی انتظامی و پلیس شدن، لیست مدارک مورد نیاز را آماده کرده و در موعد مقرر این مدارک را تحویل دهند. مدارک لازم برای استخدام دانشگاه افسری نیروی انتظامی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ به شرح زیر می باشد:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت
 • عکس 4*3
 • کپی مدرک تحصیلی و تاییدیه معدل داوطلب
 • ارائه رسید اولیه ثبت نام
 • گواهی نامه های آشنایی با علم رایانه

با توجه به اینکه روال ثبت نام در آزمون استخدام نیروی انتظامی 1402 – 1403 و گزینش در آن متفاوت از دیگر آزمون ها می باشد نیازی به بارگذاری مدارک در مرحله اول ثبت نام نیست. در این بخش صرفا اطلاعات داوطلب درج می شود و در ادامه مراحل استخدامی به منظور گزینش نیروی انتظامی و پلیس شدن، داوطلب می بایست لیست تمامی مدارک اعلام شده را همراه خود داشته باشد.

سوالات مصاحبه عقیدتی

سوالات مصاحبه عقیدتی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

    سوالات اعتقادی: این سوالات برای ارزیابی اعتقادات داوطلب در مورد دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح می شوند. برخی از نمونه سوالات اعتقادی عبارتند از:

 • فرق مرجع تقلید با ولی فقیه چیست؟
 • ولایت فقیه چیست و چه وظایفی دارد؟
 • احکام خمس و زکات چیست؟
 • مبانی نظری انقلاب اسلامی چیست؟
 • اهداف انقلاب اسلامی چیست؟
 • نقش ولایت فقیه در انقلاب اسلامی چیست؟

    سوالات سیاسی: این سوالات برای ارزیابی دیدگاه های داوطلب در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی مطرح می شوند. برخی از نمونه سوالات سیاسی عبارتند از:

        نظر شما در مورد وضعیت سیاسی ایران چیست؟

        نظر شما در مورد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

        نظر شما در مورد مسائل روز کشور چیست؟

        نظر شما در مورد نقش ایران در جهان اسلام چیست؟

        نظر شما در مورد دشمنان جمهوری اسلامی ایران چیست؟

در برخی موارد، مصاحبه کننده ممکن است سوالات خاصی در مورد داوطلب و سوابق او مطرح کند. به عنوان مثال، اگر داوطلب به عنوان معلم استخدام شود، مصاحبه کننده ممکن است سوالاتی در مورد دیدگاه های داوطلب در مورد آموزش دینی مطرح کند. یا اگر داوطلب به عنوان کارمند دولتی استخدام شود، مصاحبه کننده ممکن است سوالاتی در مورد دیدگاه های داوطلب در مورد مسائل سیاسی روز مطرح کند.

دکمه بازگشت به بالا