دسته گل همیشه بهاری

کلاس گل آرایی علی ولی و آموزش سبد گل همیشه بهاری: گل همیشه بهار گیاهی یک ساله است و به طور گسترده در منازل، باغ‌ها و فضای سبز کشت می‌شود. این گل زیبا، علاوه بر کشت به عنوان یک گل زینتی، از خواص درمانی بیشماری برخوردار است و آن را می‌توان در دسته گیاهان دارویی – زینتی قرار داد.

نام  فارسی: گل همیشه بهار
خاستگاه: جنوب اروپا
نام انگلیسی:
نام علمی: Calendula officinalis
خانواده: Asteraceae / Composita
نامهای دیگر:

روش تکثیر گل همیشه بهار

دارای بذر درشت و خشن است که در مهر ماه کشت می‌شود و در تقاط سردتر می‌توان در ابتدای بهار نیز به کشت آن اقدام کرد ولی در این حالت گل‌های کوچک و ضعیف تری تولید می‌کند. با آنکه به طور مستقیم کاشته می‌شود، انتقال نشاء آن هم میسر است. گاهی برای اینکه از آن بیشتر استفاده شود، آن را در دماهای مختلف در چند نوبت کشت می‌کنند.

آموزش گل آرایی فنی حرفه ای شیراز | آموزشگاه گل آرایی در شرق تهران | اموزش گل ارایی در منزل

خواص دارویی گل همیشه بهار

دمنوش گل همیشه بهار نفخ معده و روده را از بین می‌برد، همچنین ورم و التهاب معده را نیز درمان می‌کند.
از بروز سرطان لوزالمعده و روده بزرگ جلوگیری می‌کند.
برای رفع اضطراب و خستگی مقداری روغن گل همیشه بهار را به آب حمام اضافه کنید.
دمنوش گل همیشه بهار برای کاهش فشار خون مناسب است. مصرف این گیاه همچنین تعریق بدن را افزایش می‌دهد.
خاصیت ضد التهاب دارد و زخم‌های واریسی را رفع می‌کند. از ضماد گل همیشه بهار به صورت موضعی برای درمان آکنه، سوختگی و خراشیدگی استفاده می‌شود. همچنین ضدآفتابی طبیعی است.
دمنوش گل همیشه بهار خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و برای رفع عفونت گوش و تسکین گلودرد مفید است.

شرایط محیطی مورد نیاز گل همیشه بهار

خاک:

گل همیشه بهار برای رشد به خاک خاصی نیاز ندارد و در هر خاکی می تواند رشد کند. البته توجه داشته باشد که خاک از زهکش کافی برخوردار باشد. خاک بسیار سنگین مانند خاک رسی برای رشد گیاه ایجاد مشکل میکند.

آبیاری:

بهترین زمان آبیاری این گل هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.

نور:

این گیاه در طول رویش خود، به نور کافی و فراوان نیاز دارد بنابراین گلدان خود را در محلی آفتابی و پر نور قرار دهید.

دما:

کشت این گیاه در مناطقی که میانگین درجه حرارت در ماه خرداد ۱۷ تا ۱۸ درجه سانتی گراد و در ماههای تیر و مرداد ۱۹ تا ۲۰ درجه سانتی گراد باشد موفقیت آمیز خواهد بود. همیشه بهار درجه حرارتهای پائین را بخوبی تحمل می کند حتی برای مدت محدودی قادر به تحمل درجه حرارتهای زیر صفر است. همچنین لازم است بدانید بذر این گیاه در دمای ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد پس از ۴ تا ۵ روز جوانه می زند .

کوددهی:

برای تغذیه گیاه می توانید، در اواسط تابستان یک لایه نازک کمپوست به گل بدهید. البته لازم به ذکراست گل همیشه بهار به کود اضافی نیاز ندارد ولی به دلیل این که کمپوست به اندازه کافی مواد مغذی دارد و می تواند به گیاه برای ادامه رشد و گل دهی کمک کند در صورت تمایل از آن استفاده کنید.

آفات و بیماریها:

مهمترین آفت گیاه شته و کپک است که میتوانید آن را با حشره کش باغبانی و محلولهای قارچ کش برطرف کنید.

زمان کاشت بذر گل همیشه بهار و طریقه کاشت

بذر همیشه بهار را در دو فصل میتوان کاشت.

اواخر تابستان یا اوایل پاییز – یا اواخر زمستان

اگر در اواخر تابستان بذر گل همیشه بهار را بکارید در اواسط پاییز به گل مینشیند و اگر سرمای زمستان شدید نباشد تا بهار نیز باقی میماند. اما اگر سرمای زمستان به گل آسیب زد میتوانید بذر همیشه بهار را در اواخر زمستان بکارید که در بهار به گل بنشیند.

طریقه کاشت بذر همیشه بهار :

مقداری خاک مناسب + کمی کود دامی یا ورمی کمپوست را دورن گلدانی با دهنه بزرگ ریخته و بذرها را روی خاک بپاشید و حدود نیم سانت روی آن کود دامی یا ورمی کمپوست بریزید و سپس خوب آبیاری کنید.

حدود ۳ الی ۵ روز بعد بذرها سبز میشوند و زمانی که به اندازه ۶ الی ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در محلی که میخواهید به فاصله بیست یا سی سانت نشا کنید بهترین روش همین است.

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکارید.

⁠گل همیشه بهار الوان F1

⁣⁣بومی آفریقا بوده و گیاهی دائمی و همیشه سبز است .

در روزهای آفتابی در سراسر سال گل میده .⁣

گلدهی اصلی آن در مناطق گرم در اخر بهار و پائیز شروع شده و در طول زمستان ادامه داره.

⁣⁣گیاه رشد سریع داشته و ساقه ها زمانی که گیاه گسترش پیدا میکنه در تماس با خاک ⁣ریشه دار میشه و هر گیاه میتواند تا ۱۲۰ سانتی متر گسترش پیدا کنه.

در خاک سبک و به نسبت حاصلخیز با زهکشی خوب، در محل گرم و آفتابی رشد میکنه. نیاز به نور کامل آفتاب و آبیاری متوسط داره.

این گیاه در مناطق ساحلی و در نواحی با تابستان گرم کشت میشه. اما در مناطق بیابانی رشد خوبی نداره.

کاشت بذر گل همیشه بهار در اسفند

اواخر زمستان (نیمه دوم اسفند) زمان مناسبی برای کاشت همیشه بهار است. گل همیشه بهار گیاهی یک ساله است و به طور گسترده در منازل، باغها و فضای سبز کشت میشود.این گل در مناطق آفتابی و نیمه آفتابی ایران به ویژه در نواحی دامنه کوهها و سنگلاخ‌ها به خوبی رشد میکند.

گلدان کوچکی را نتخاب نموده و آن را با خاک مناسب پر کنید. توجه داشته باشید بافت خاکهایی که در آن همیشه بهار کشت می شود باید طوری باشد که عمل تهویه به سهولت انجام گیرد و زهکشی خوبی داشته باشد، بنابراین خاک رسی اصلا برای کاشت این گل مناسب نیست.

بذر گیاه را در عمق ۲ تا ۳ سانتی متر خاک قرار دهید و روی آن را با لایه نازکی از خاک (در حدود نیم سانتیمتر) به آرامی بپوشانید.لازم است بعد از کاشت بذر بلافاصله گلدان را به طور کامل آبیاری کنید به طوریکه آب از ته گلدان خارج شود.

درطول مدت جوانه زدن همواره خاک گلدان را مرطوب و نه خیس نگه دارید. مراقب باشید هنگام آبیاری گلدان، بذرها جابه جا نشوند. برای اینکار آبیاری را آرام انجام داده و از دست خود به عنوان مانعی برای کاهش فشار آب کمک بگیرید.

در حدود دو هفته بعد از کاشت بذرها جوانه خواهند زد. از این زمان به بعد، آبیاری را هنگامی انجام دهید که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.گل همیشه بهار بسرعت رشد می کند و گلها غالباً از اواخر بهار (اوایل خرداد) باز شده و قابل برداشت می شوند.

دکمه بازگشت به بالا