علت روشن نماندن شعله اجاق گاز (جزئیات + کلیات)

یکی از مشکلات رایجی که در اکثر گازها وجود دارد روشن نماندن شعله اجاق گاز است. این مشکل در برخی موارد علت ساده ای دارد و تنها با دقت به برخی نکات می توانید آن را حل کنید. اگر اجاق گاز خود را روشن می کنید و بعد از چند دقیقه خاموش می شود و یا زمانی که ولوم اجاق را رها می کنید و شعله آن روشن نمی ماند تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا از علت روشن نماندن شعله اجاق گاز و نحوه رفع ایراد آن مطلع شوید.

دلایل اصلی روشن نماندن شعله اجاق گاز

باقی مانده مواد غذایی بر روی شعله یا سر شعله

برای اینکه شعله اجاق گاز به خوبی کار کند و مشکلی برای روشن شدن آن به وجود نیاید لازم است بعد از اتمام پخت و پز اجاق گاز به خوبی تمیز و مواد غذایی که به هر دلیلی بر روی آن باقی مانده پاک شوند. قرار گرفتن مواد غذایی بر روی شعله از دلایل اصلی روشن نماندن شعله اجاق گاز است.

راه حل برطرف کردن مشکل باقی ماندن مواد غذایی بر روی شعله گاز

اگر شعله گاز به دلیل باقی ماندن مواد غذایی بر روی شعله و یا سر شعله روشن نمی ماند باید اقدام به پاکسازی آنها کنید. برای پاکسازی شعله و دیگر قسمت های آن از یک مسواک و محلول شوینده مناسب کمک بگیرید. لازم است قسمت های زیرین شعله هم به خوبی پاکسازی شوند تا در فرآیند روشن شدن مشکلی ایجاد نکنند. بعد از تمیز کردن شعله و بخش های زیرین آن حتما با یک دستمال تمیز تمامی قسمت ها را خشک کنید.

با یک تکه ابر کوچک و مربوط سرشعله را تمیز کنید. شوینده هایی که برای پاکسازی گاز استفاده می کنید باید مخصوص تمیز کردن گاز باشند. شوینده های مخصوص گاز فرمولاسیون خاصی برای پاک کردن چربی ها و مواد غذایی خشک شده بر روی گاز دارند. تمیز کردن اجاق گاز به صورت روزانه در عملکرد بهتر آن تاثیرگذار است.

چرا یکی از شعله های اجاق گاز روشن نمی شود | رفع مشکل ترموکوپل اجاق گاز | علت پرش شعله گاز
بررسی علت روشن نشدن شعله اجاق گاز

خرابی ترموکوپل

ترموکوپل قطعه ای برای برقراری ایمنی بیشتر بوده و از قطعات مهم در اجاق گاز محسوب می شود. ترموکوپل در مواقعی که یکی از قسمت های اجاق گاز کارکرد استانداردی نداشته باشد وارد عمل شده و با قطع کردن جریان گاز باعث ایمنی لازم در اجاق گاز را ایجاد می کند. خرابی این قطعه از دیگر علت روشن نماندن شعله اجاق گاز می باشد. اگر شعله اجاق گاز شما بعد از رها کردن ولوم خاموش می شود یعنی ترموکوپل ایراد پیدا کرده است.

راه حل برطرف کردن این مشکل

برای برطرف کردن خرابی ترموکوپل اجاق گاز لازم است تا این قطعه تعمیر و یا تعویض شود. تعمیر و تعویض این قطعه باید توسط سرویسکار ماهر انجام شود زیرا ترموکوپل یک قطعه حساس است و تعمیر آن نیاز به مهارت کافی دارد.

چرا یکی از شعله های اجاق گاز روشن نمی شود | رفع مشکل ترموکوپل اجاق گاز | علت پرش شعله گاز
ترموکوپل

خرابی ولوم و بویین از دیگر علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

خرابی ولوم اجاق گاز ساده ترین حالت ممکن در روشن نماندن اجاق گاز می باشد. زمانی که ولوم گاز را به سمت زیاد کردن شعله بچرخانید اما شعله برعکس عمل کند و کم شود یعنی ایراد اصلی از ولوم اجاق گاز می باشد. بویین قطعه ای دیگر در اجاق گاز است که در کنار ترموکوپل قرار گرفته و زمانی که ایراد پیدا کند باعث کم شدن میزان شعله گاز می شود. زمانی که بویین خراب شود جریان گاز را قطع و شعله را خاموش می کند.

راه حل برطرف کردن خرابی ولوم

وقتی که اتصالات و پیچ ولوم ایراد پیدا کند این مشکل به وجود می آید. برای حل آن لازم است تا محل خرابی به دقت بررسی شود و در صورت نیاز ولوم گاز تعویض گردد.

الکترود جرقه زن خراب شده است

قرار نگرفتن درست الکترود جرقه زن از دیگر علت روشن نماندن شعله اجاق گاز می باشد. زمانی که الکترود جرقه زن در جایگاه درست خود قرار نگیرد فاصله استاندارد آن با شعله زیاد شده و شعله روشن نمی شود.

راه حل برطرف کردن خرابی الکترود جرقه زن: در مرحله اول فاصله الکترود جرقه زن با شعله را تنظیم کنید. برای قرار دادن الکترود جرقه زن بر روی جایگاه اصلی خود کافی است بعد از سرد شدن شعله درپوش آن را بردارید و فاصله استاندارد بین الکترود جرقه زن و شعله را با انگشت تنظیم کنید. در صورتی که الکترود جرقه زن دچار خرابی های بیشتری شده باشد لازم است تا توسط تعمیرکاری متخصص در این زمینه بررسی و تعویض گردد. از طریق سایت گاز سرویس و صفحه تعمیر اجاق گاز می توانید به تعمیر کار های متخصص دسترسی داشته باشید.

خراب بودن فندک اجاق گاز

خراب بودن فندک ارتباط مستقیمی با خاموش شدن شعله اجاق گاز دارد. برای اطمینان از خرابی فندک اجاق گاز لازم است تا سیم کشی آن را از نظر سلامت بررسی کنید. زمانی که سیم کشی فندک مشکل داشته باشد برق رسانی به درستی انجام نمی شود و شعله اجاق گاز روشن نمی ماند.

راه حل برطرف کردن خرابی فندک: همانطور که گفتیم خرابی فندک به دلیل قطعی و اتصالی در سیم کشی آن اتفاق می افتد. برای تعمیر این خرابی لازم است تا تکنسین کاربلدی اتصالات اجاق گاز را بررسی و در صورت نیاز اقدام به تعویض آنها کند.

تنظیم نبودن سرشعله

قرار نگرفتن درست سر شعله  بر روی شعله از تشکیل شدن شعله جلوگیری می کند. با یک بررسی ساده می توانید متوجه درست قرار نگرفتن سر شعله شوید.

راه حل برطرف کردن تنظیم نبودن شعله: این مشکل از ساده ترین علت روشن نماندن شعله اجاق گاز است و برای رفع آن کافی است سر شعله را به صورت صحیح و منظم بر روی شعله قرار دهید.

چرا یکی از شعله های اجاق گاز روشن نمی شود | رفع مشکل ترموکوپل اجاق گاز | علت پرش شعله گاز
تنظیم نبودن شده علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

نتیجه گیری

در این مقاله تمامی عواملی که باعث روشن نماندن شعله اجاق گاز می شوند را به همراه راه حل مناسب برای برطرف کردن آنها بررسی کردیم. این مشکل به دلیل خرابی در قسمت های مختلف اجاق گاز به وجود میاید و تشخیص دقیق آن نیاز به بررسی توسط فردی با تجربه و متخصص در این زمینه دارد. تعمیر و یا تعویض قطعات مهم و حساس اجاق گاز باید توسط افراد کاربلد انجام شود. تعمیر و تعویض قطعات اصلی اجاق گاز به دست افراد نابلد باعث خرابی های بیشتر شده و فقط هزینه تعمیر را افزایش می دهد. سرویس زود به زود اجاق گاز از خراب شدن قطعات مختلف آن جلوگیری می کند و باعث کاهش هزینه های تعمیر می شود.

دکمه بازگشت به بالا