بهترین ابعاد فونداسیون پایه چراغ روشنایی چقدر است؟

کاربرد فونداسیون پایه چراغ روشنایی و پارکی

برج های نوری و چراغ های بسیار بزرگی که در خیابان ها، پارک ها، بزرگراه ها و … مشاهده می کنیم برای این که بتوانند به طور محکم در زمین نصب شوند، به پایه چراغ خیابانی نیاز دارند. فونداسیون ها در واقع پایه های چراغ ها و یا حتی پرچم ها را در خود نگه می دارند و موجب اتصال آن ها به زمین می شوند. در حال حاضر دو نوع روشنایی و پارکی در بازار رایج هستند که می توان به و فونداسیون ریختگی اشاره کرد. فونداسیون های آماده توسط شرکت ها و گروه های تولیدی تهیه شده و به فروش می رسند. اما فونداسیون های ریختگی، در محل نصب مورد استفاده قرار می گیرند و با ریختن مواد مخصوص در قالب ها در محل تولید می شوند.

پایه بتنی چراغ پارکی‬‎ | دتایل فونداسیون پایه روشنایی‬‎ | دیتیل پایه چراغ‬‎

اندازه استاندارد و رایج فونداسیون پایه روشنایی

ابعاد و مقاومت فونداسیون آماده پایه چراغ متناسب با اندازه و وزن پایه، تغییر می کنند. اما در حال حاضر ابعاد استانداردی برای آنها تعریف شده است که می توان به اندازه های ۳، ۶، ۹ و ۱۲ متری اشاره کرد. فونداسیون های ۳ متری با نام فونداسیون های پارکی شناخته می شوند و برای نصب چراغ های درون پارک مورد استفاده قرار می گیرند.

فونداسیون پیش ساخته ۱۲ متری نیز بزرگ ترین و مقاوم ترین فونداسیون های پایه هستند که برای پایه های حداقل ۱۰ متری مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همچنین ابعاد و وزن فونداسیون های پایه برای محل های زلزله خیز و باد خیز کاملا با اندازه های ذکر شده متفاوت می باشد. زیرا که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی این مناطق، فونداسیون ها باید مقاومت بیشتری داشته باشند و به همین دلیل در وزن بسیار بالاتر و ابعاد بزرگتر ساخته می شوند. البته گروه های تولیدی با ابعاد مورد نظر شما نیز می توانند فونداسیون های خاصی را بسازند.

اکس بولت های فونداسیون پایه چراغ چیست؟

اکس در واقع به معنی سوراخ هایی است که در اطراف روشنایی و پارکی ساخته می شوند و بولت ها با اندازه های دقیق و فاصله های مهندسی در آن ها نصب خواهند شد. بولت های درون فونداسیون سرانجام به بیس پلیت پایه متصل می شوند و از این طریق پایه بر روی فونداسیون نصب می گردد. در شرایطی که شابلون های مخصوص برای نصب و اندازه گیری دقیق بولت ها و بیس پلیت در دسترس نباشد، می توان فاصله اکس به اکس را اندازه گرفت. فاصله اکس به اکس در واقع همان فاصله سوراخ بولت نخست و بولت کناری اش می باشد

 انواع فونداسیون

 1. فونداسیون منفرد که به آن فونداسیون شمعی یا عمقی نیز می گویند.
 2. فونداسیون نواری
 3. فونداسیون رادیه یا فونداسیون گسترده

در این مطلب قصد داریم که در مورد ابعاد فونداسیون ها با هم بحث کنیم. البته قبل از آن لازم است یک نکته کلیدی را با شما در میان بگذاریم. از آنجا که میزان سستی خاک و استفاده از پایه های روشنایی در بسیاری از مناطق یکسان می باشد، از فونداسیون های آماده استفاده می کنند که در مقاله ی فونداسیون به طور کامل در این مورد صحبت کرده ایم. همانطور که قبلا هم گفتیم دو نوع فونداسیون داریم:

 • فونداسیون پایه روشنایی پیش ساخته
 • فونداسیون پایه روشنایی که در محل بتن ریزی می شود.

 دیتیل فونداسیون پایه روشنایی

اولین و اصلی ترین بخش در نصب یک پایه چراغ روشنایی اجرای فوندانسیون آن است. برای تولید فوندانسیون دو راه دارید یا به صورت آماده تهیه کنید یا در محل به صورت ریختگی تولید کنید. که این دو نوع از نظر استقامت در اجرا تفاوت آنچنانی ای با یکدیگر ندارند تنها نیاز است تا فرد نصاب از تخصص برخوردار باشد. از نظر ابعاد و سایز به صورت پیش فرض چراغ های خیابان و پایه های روشنایی را در ابعاد 6، 9 و 12 متر تولید می کنند.

توجه داشته باشید چیزی که طول عمر و استقامت پایه ها را افزایش می دهد داشتن یک فوندانسیون قوی و مقاوم و ساخته شده طبق استاندارد است. به عنوان مثال اگر پایه شما 10 متری است بهتر است که برای حفظ مقاومت از فوندانسیون 12 متری استفاده کنید. در زیر تعدادی از ابعاد پیشنهادی و استاندارد برای فونداسیون پایه چراغ های روشنایی را برای شما شرح داده ایم:

 • فونداسیون مناسب برای پایه چراغ 3 متری: مکعب مستطیل 35 * 35 * 40 سانتیمتر
 • فونداسیون مناسب برای پایه چراغ 6 متری: صفحه بالا 30 * 30 سانتیمتر – صفحه پایینی 50 * 50 سانتیمتر – ارتفاع 70 سانتیمتر
 • فونداسیون مناسب برای پایه چراغ 9 متری: صفحه بالا 40 * 40 سانتیمتر – صفحه پایینی 60 * 60 سانتیمتر – ارتفاع 1 متر
 • فونداسیون مناسب برای پایه چراغ 12 متری: مکعب مستطیلی با صفحه 60 * 60 و ارتفاع 140 سانتیمتر

طراحی فونداسیون پایه روشنایی

برای روشن کردن خیابان ها، معابر و پارک ها و تمام مناطق شهری نیاز به چراغ های روشنایی است. که برای استفاده هرچه بهتر از این چراغ ها از پایه هایی استفاده می شود تا بتوان به نسبت نیاز چراغ ها را در ارتفاع مورد نیاز نصب کرد تا بهترین بازدهی را داشته باشد. حال برای نصب راحت این پایه ها نیاز به فوندانسیون مناسب است که باید برای داشتن یک فوندانسیون مناسب با ارتفاع پایه نیاز به طراحی فوندانسیون است. فوندانسیون های پایه روشنایی به صورت طراحی شده در کارخانه ها و به شکل پیش ساخت با متریال عالی موجود هستند.

برای طراحی و ساخت فوندانسیون در ابتدا نیاز به تحقیقات و شناخت خاک محل مورد نظر است. چیزی که مورد بررسی قرار می گیرد خاک محل مورد نظر و میزان سستی آن است. که البته در ایران میزان سستی خاک عموما در تمام مناطق یکسان است اما تفاوتی که در میان خاک های مناطق مختلف مورد نیاز است میزان مقاومت آن است. به همین منظور فوندانسیون های پیش ساخته به نسبت مقاومت های مختلف خاک در مناطق مختلف ساخته می شوند.

بتن مورد استفاده در ساخت فوندانسیون پیش ساخته در پایه روشنایی عیار 400 کیلوگرم دارد. باید بدانید که طراحی و ساخت فونداسیون نیازمند کمک گرفتن از یک شرکت تولیدی معتبر است. بنابراین حتما قبل از اقدام به طراحی و خرید فونداسیون حتما از شرکت انتخابی خود اطمینان خاطر کسب کنید. شرکت آی تک یکی از معتبرترین مجموعه ها در زمینه طراحی و فروش فوندانسیون پایه روشنایی است.

ابعاد فونداسیون پایه روشنایی پیش ساخته

این فونداسیون ها معمولا با عیار بتن 400 کیلوگرم در متر مکعب ساخته می شوند و ابعاد آنها معمولا 160*40*40 و200*60*60 می باشد که این ابعاد دارای 4 و 6 بولت هستند، همچنین سایز 40*40*40 که دارای 4 بولت باشد تولید می گردد. این فونداسیون های آماده دارای لوله های تعبیه شده برای انتقال سیم و کابل از زمین به پایه هستند که این موضوع عملیات برقکشی را برای شما راحتت می کند.

از طرفی برج های نوری باید دارای فونداسیون مخصوص به خود باشند که ما در آی تک بر اساس ارتفاع و فشاری هر برج نوری بر روی فونداسیون وارد می کند، فونداسیون ها را برای شما طراحی و اجرا می کنیم تا یک فونداسیون اصولی و استاندارد داشته باشید. انواع برج نوری عبارتند از:

 • برج نوری با ارتفاع 18 متر
 • برج نوری با ارتفاع 12متر
 • برج موری با ارتفاع 9 متر
 • برجنوری با ارتفاع 6 متر

در ضمن انواع پایه های روشنایی که می توانید از ما بخواهید عبارتند از:

 • روشنایی معابر
 • پایه چراغ پارکی
 • پایه چراغ خیابانی
 • پایه های روشنایی ایمن
 • پایه های روشنایی تاشو
 • پایه چراغ طرح کمان
 • پایه چراغ طرح ایران
 • پایه چراغ پارکی طرح دلفین
 • پایه چراغ پارکی طرح درخت
 • پایه چراغ چند وجهی
دکمه بازگشت به بالا