علمی و پزشکی

آموزش ۱۷۰۰ نفر از مدیران پرستاری در پودمان‌های آموزشی

معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه ارتقای توانمندی مدیران پرستاری، گامی مهم در راستای ارتقای کیفیت مراقبت‌های پرستاری است، گفت: دوره توانمندسازی برای همه مدیران خدمات پرستاری بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ۱۵ پودمان در مناطق دهگانه آمایشی برگزار شد.

به گزارش خبر روزانه، دکتر عباس عبادی، با بیان اینکه این پودمان‌ها طی یک برنامه‌ریزی میان مدت به همت دفتر ارتقای سلامت و خدمات پرستاری این معاونت با هدف آشناسازی و ارتقای مهارت مدیران رده‌های مختلف پرستاری سراسر کشور در حوزه‌ های مختلف مدیریت از تابستان ۱۴۰۱ آغاز شده بود، افزود: به منظور مدیریت چالش‌های پیش رو در حوزه مراقبت پرستاری، ضروری است تا به بررسی و امکان سنجی اجرای راهکارهای جدید مبتنی بر شواهد پرداخته شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی چالش‌ ها نظیر کمبود نیروی پرستاری مشکلی جهانی تلقی شده و بسیاری از کشورهای توسعه یافته به این کمبودها اذعان دارند، افزود: معاونت پرستاری ضمن تلاش جهت مدیریت اینگونه مشکلات از طریق روش‌های مستقیم، در صدد است تا با بهره گیری از تجربیات سایر کشورها، ارزیابی‌های میدانی، نظرخواهی از صاحبنظران و ساز و کارهای مبتنی بر شواهد، راهکارهای غیر مستقیم را نیز مورد استفاده قرار دهد.

وی افزود: در این راستا، طرح بیمارستانِ الگو که با هدف ارتقای کیفیت مراقبت‌های پرستاری از سال گذشته شکل گرفت، در تلاش است تا با حذف فرآیندهای غیر مرتبط با شرح وظایف پرستاران، الکترونیک سازی ثبت و گزارش نویسی مراقبت‌های پرستاری و تدوین دستورالعمل‌های بالینی مبتنی بر فرآیند پرستاری، زمان مراقبت‌های مستقیم در بالین بیمار را افزایش داده و تا حد امکان، مداخلات غیر پرستاری را کاهش دهد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت بیان کرد: در طرح بیمارستانِ الگو که برگرفته از طرح بیمارستان‌های مگنت (بیمارستان‌هایی با محیط‌ های کاری مبتنی بر تصمیم‌ گیری غیرمتمرکز، استقلال، کنترل بر عملکرد، کفایت پرستار به لحاظ کیفی و کمی، مدیریت حمایتی، ارتباطات بین‌ حرفه‌ای اثربخش و توسعه حرفه‌ای) است، ضمن کارسنجی مراقبت‌های پرستاری در بخش‌های مختلف، تلاش می شود تا برآورد دقیقی از میزان نیاز به کارکنان پرستاری صورت گیرد.

وی ادامه داد: این اقدام می تواند از یک سو منجر به شناسایی فرآیندهایی شود که انجام آن خارج از شرح وظایف مصوب برای پرستاران است و از سوی دیگر، ضمن تفکیک وظایف رده‌ های مختلف، برآورد دقیقی از تعداد کارکنان پرستاری مورد نیاز برای فعالیت‌های مختلف در بخش ‌های مختلف صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: از آنجا که مدیران پرستاری خلاق و نوآور در طرح بیمارستان الگو، از ارکان اصلی محسوب می شوند، پودمان های آموزشی توسعه مهارت های مدیریتی مدیران رده های مختلف از تابستان سال ۱۴۰۱ با برگزاری چهار پودمان برای کلیه مدیران خدمات پرستاری و کارشناسان ستادی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور آغاز شد و با برگزاری ۱۱ پودمان در کلیه کلان مناطق آمایشی (دو پودمان در کلان منطقه ۱۰) در پایان دی ماه سال جاری خاتمه یافت.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، عبادی با تاکید بر نقش ویژه مدیران خدمات پرستاری بیمارستان‌ ها، اضافه کرد: تمامی مدیران خدمات پرستاری بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور و حداقل یکی از سوپروایزرهای این بیمارستان‌ها در این دوره‌های سه روزه شرکت کرده‌اند که تداوم آموزش ها به شکل آبشاری برای تمام مدیران رده ‌های دیگر در دست برنامه ریزی است.

گفتنی است، بیش از ۱۷۰۰ نفر از مدیران رده‌های مختلف پرستاری در این پودمان‌های سه روزه آموزش دیده‌اند.

انتهای پیام

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا