ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از چنین روش کم تهاجمی به عنوان دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی پیشنهاد می شود. جراحی نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. این مشکل بیشتر در بزرگسالان دیده می شود، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند. بروز این بیماری در کودکان عمدتاً دلایل ژنتیکی و زمینه ای دارد. احتمال سنگ کلیه در کودکان افزایش می یابد:

اختلال در دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. احتباس ادرار نیز مبنایی برای تشکیل سنگ کلیه است.

غذای ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی ها می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه در کودکان شود. غذاهای غنی از نمک منجر به تشکیل سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم فعالیت بدنی

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد عدم تحرک در دوران کودکی است. اضافه وزن و چاقی در کودکان در حال افزایش است، بنابراین آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

یکی از شایع ترین علل تشکیل سنگ کلیه در کودکان اختلال متابولیک است. این مشکل می تواند باعث دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار شود که کودک را مستعد تشکیل سنگ های کلسیمی می کند. دفع بیش از حد سیستین از طریق ادرار به دلیل کمبود آنزیمی که اگزالات را تجزیه می کند عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده می تواند باعث تشکیل کریستال در ادرار شود. سیستئین همچنین یک اسید آمینه (یکی از اجزای پروتئین) است که در غذاهایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر باشد. سنگ های کوچک معمولاً با جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار هنگام حرکت و ترشح احساس درد و احتمالاً خونریزی کمی می کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت مجاری ادراری وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای تعیین وقت و مشاوره با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با متخصصان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات از متخصصین شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادان نارس و کم وزن بیشتر دیده می شود. قرار گرفتن در دستگاه اکسیژن ساز و مصرف برخی داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین خوب است بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک همبستگی معنی داری وجود دارد. شیرخشک هایی که حاوی ملامین هستند، خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهند. ملامین یک ماده شیمیایی آلی با محتوای نیتروژن بسیار بالا است. این ماده به طور غیرواقعی سطح بالایی از پروتئین را در غذا نشان می دهد.

سنگ کلیه در کودکان چگونه درمان می شود؟

بسته به نوع سنگ و اندازه آن، پزشک متخصص یک روش درمانی را ارائه می دهد:

مصرف مایعات

اگر سنگ کوچک است، به بیمار توصیه می شود که مایعات بنوشد و به عنوان راه حل اول ورزش کند. بنابراین، سنگ حرکت می کند و از طریق ادرار دفع می شود. درد و خونریزی مستثنی نیست. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کند.

راه حل سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه در کودکان مورد توجه قرار می گیرد. ابتدا مقدار دارو بسته به وزن کودک مشخص می شود به طوری که برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. در مرحله بعد، با اندازه گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو را افزایش دهید.

برای گرفتن نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به وب سایت این مجموعه به راحتی می توانید به صورت آنلاین با پزشک متخصص نوبت بگیرید.

ساییدن سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و شکستن آن به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک با ادرار دفع می شوند. این روش درمانی نسبتاً دردناک است و 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی برای سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ های کلیه به قدری بزرگ هستند که مجرای ادرار را مسدود کرده و منجر به عفونت مجاری ادراری می شوند. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. مداخله جراحی می تواند به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام شود.

اورتروسکوپی

این تکنیک از یک دوربین نازک و یک ابزار سبد مانند برای یافتن و برداشتن سنگ ها استفاده می کند. دوربین و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این عمل نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار همان روز مرخص می شود.

جراحی از راه پوست برای urolithiasis PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن یک برش سانتی متری روی پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می شود. از طریق این شکاف دوربین و ابزار پزشکی به سمت سنگ کلیه هدایت می شود. ابزار پزشکی به دلیل قدرت مکش خود می تواند سنگ را جدا کند. این روش نیاز به بستری شدن بیمار به مدت 2 تا 4 روز دارد.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ باشد و به سایر روش های درمانی پاسخ ندهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر ارائه می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

جهت رزرو آنلاین دکتر اورولوژی و سایر تخصص ها از قبیل دکتر هون (انکولوژی)، شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از خدمات سلامت آنلاین درمانکد می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت لزوم می توانید از خدمات معاینه در کلینیک نیز بهره مند شوید.

دکمه بازگشت به بالا