علمی و پزشکی

از کجل بفهمیم کمبود منیزیم داریم؟

آفتاب‌‌نیوز :

خدیجه میرزایی، دکترای تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه منیزیم یکی از ریزمغزی‌های مورد نیاز بدن است، افزود: ریزمغزی‌ها موادی هستند که بدن به مقدار کم به آن‌ها نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه منیزیم در ساختمان بیش از ۳۰۰ آستریم در بدن شرکت می‌کند، ادامه داد: در جامعه ما، کمبود آن مانند کمبود آهن و کلسیم شایع نیست. منیزیم در سلامت پوست و مو نیز نقش دارد. همچنین به بهبود خلق و خو کمک می‌کند.

میرزایی در ادامه به علائم کمبود منیزیم اشاره و بیان کرد: اسپاسم‌های عضلانی یا گرفتگی عضلانی یعنی افراد شب‌ها هنگام خواب با گرفتگی عضلانی از خواب بیدار می‌شوند؛ لرزش دست‌ها و حرکت غیرارادی اعضای بدن که با برخی بیماری‌های مغز و اعصاب اشتباه می‌شود. لرزش دست بصورت تکان خوردن‌های ناخودآگاه است؛ پرفشاری خون مقاوم به درمان.

وی ادامه داد: یعنی افرادی که به علت مشکل فشارخون، دارو مصرف می‌کنند، ممکن است بعلت کمبود منیزیم با وجود مصرف دارو فشارخون شان کاهش پیدا کند؛ زیرا یکی از کارکرد‌های منیزیم گشاد کردن عروق است که در افراد مبتلا به پرفشاری خون تنگی عروق ایجاد می‌شود؛ نینناگموس یا حرکات غیرارادی چشم‌ها به خصوص در برخی از بچه ها؛ در افراد مبتلا به نارسایی کلیه، ممکن است کمبود منیزیم به دنبال نارسایی کلیه ایجاد شود و علائم کمبود منیزیم در آن‌ها مشاهده شود.

این دکتری تغذیه در ادامه با بیان اینکه منیزیم بیشتر در منابع گیاهی یافت می‌شود، گفت: البته این مساله برخلاف آهن و منگنز است که این دو، در منابع حیوانی وجود دارند. مغزها، غلات تصفیه نشده و آسیاب شده، سبزیجات برگ سبز تیره (علت آن اینست که منیزیم جز ساختار کلروفیل گیاهی است) حاوی منیزیم هستند.

وی با تاکید بر اینکه البته شیر و ماست نیز حاوی منیزیم هستند، ادامه داد: در نتیجه هر ماده غذایی (سبزیجات) که ویتامین k دارد، منیزیم هم دارد. از این رو، ماهی، گوشت‌ها و البته میوه‌های زرد و نارنجی مثل سیب و پرتقال منیزیم ندارند.

میرزایی با بیان اینکه افراد سالم که زندگی طبیعی دارند و دارو‌های خاصی مصرف نمی‌کنند و تغذیه متعادل دارند نباید نگران کمبود این ماده معدنی باشند، اظهارداشت: در افرادی که سردرد‌های ناشناخته و اسپاسم عضلانی دارند، احتمال کمبود منیزیم وجود دارد. افرادی که دارو‌های دیورتیک مصرف می‌کنند مثلا بخاطر فشارخون بالا فورسماید مصرف می‌کنند باید مراقب علامت‌هایی مانند اسپاسم عضلانی و لرزش دست‌ها باشند.

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا