برای مراسم ختم چی ببریم

شرکت کردن در مراسم ختم علاوه بر ثواب و اجر اخروی، باعث تسلی غم بازماندگان می‌شود، همچنین خانواده فرد فوت‌شده هرگز فراموش نمی‌کنند در روزهای سخت کنارشان بودید و همیشه از شما به نیکی یاد می‌کنند. برای شرکت کردن کردن در مراسم ختم باید آداب مختلفی را رعایت کنید که یکی از آن‌ها می‌تواند بردن چیزی باشد که خلوص نیت شما را به صاحبان عزا نشان دهد. در این مطلب به آداب کلی شرکت در مراسم ختم می‌پردازیم و به سوال مهم برای مراسم ختم چی ببریم پاسخ جامع می‌دهیم؛ با ما همراه باشید.

آداب کلی شرکت در مراسم ختم

ابتدا به چند نکته بسیار مهم برای شرکت در مراسم ختم می‌پردازیم و در ادامه تمام گزینه‌های مناسب برای بردن در مراسم ختم را می‌گوییم.

اگر دعوت نشدید برای سرو ناهار و شام نمانید

گاهی متوفی از آشنایان و اقوام نزدیک شماست و طبیعی است که شما از افراد اصلی دعوت‌شده در مراسم هستید و حتی می‌توانید در مراسم ختم به میزبانان کمک نیز بکنید؛ ولی گاهی شما فامیل دور هستید و به علاقه خودتان به مجلس ترحیم رفتید که بسیار قابل احترام است؛ ولی نباید برای ناهار و یا شام مجلس بمانید؛ زیرا ممکن است تعداد کم آید و برای شما غذایی تدارک ندیده باشند.

سبزینه پک با برندهای مختلف از اصناف متفاوت همکاری داشته است. به عنوان مثال می توان به شرکت های تکنولوژی محوری مانند گرین وب و ایران سرور، شرکت های دارویی  مانند عبیدی و مجموعه های معتبری مانند فرش محتشم اشاره کرد.

کمک کردن به میزبان برای برگزاری مراسم

اگر از اقوام نزدیک هستید، حتما روز قبل از مراسم به میزبانان زنگ بزنید و آمادگی خودتان برای هرگونه کمک به برگزاری مجلس ختم را اعلام کنید؛ حتی اگر میزبانان به کمک شما نیاز نداشته باشند، این کار برای آن‌ها قوت قلب بزرگی است و باعث می‌شود احساس تنهایی نکنند.

پوشیدن لباس مشکی و نپوشیدن شلوار و کفش جیغ

پیراهنتان حتما مشکی باشد و اگر چنین پیراهنی ندارید، تیره‌ترین لباسی که دارید را بر تن کنید و شلوار و کفشتان هم حتی‌الامکان تیره باشد. اگر خانم هستید، سعی کنید مانتو و چادر مشکی بپوشید و اگر میزبانانتان مذهبی هستند، احترامشان را حفظ کرده و از لباس‌ها پوشیده‌تر برای ساعتی که آنجا هستید، استفاده نمایید.

حفظ آراستگی به احترام خانواده متوفی

حمام بروید، از عطرهای غیرِتُند استفاده کنید و لباس مناسب بپوشید و با موهای مرتب وارد مجلس شوید. آراستگی شما در این مدل از مجالس، نشانه شخصیت بالای شماست.

پیشنهادهایی برای شرکت در مجلس ترحیم

به شما پیشنهاد می‌کنیم که فرزند خردسالتان را حتی‌الامکان در این مراسم نبرید، زیرا با سر و صدا و بازی و خنده باعث بر هم زدن نظم مراسم و آزرده‌خاطری خانواده متوفی می‌شود.

تا جایی که می‌توانید کم و آرام صحبت کنید تا با صدای خود خللی در مجلس ایجاد نکنید. می‌دانیم که احتمالا بسیار از آشنایان خود را بعد از مدت‌ها می‌بینید و حرف‌های زیادی برای زدن دارید، ولی ترجیحا این صحبت‌ها را بعد از اتمام مجلس ترحیم و خروج از محل برگزاری مراسم ختم انجام دهید.

شما ممکن است بچه‌های بانمک فامیلتان را ببینید و یا دوستی را بعد از مدت‌ها ببینید و به نحوی بخواهید خوشحالی خود را از این اتفاق نشان دهید، ولی حواستان به غم صاحبان عزا باشد و با لبخند زدن و خندیدن آن‌ها را ناراحت نکنید.

حالا سوال اینجاست که توصیه می‌شود چه چیزهایی برای مراسم ختم ببریم؟

برای مراسم ختم چه چیزهایی ببریم؟

این که چه چیزهایی مناسب هستند تا به مجلس ختم ببریم وابستگی زیادی به محل زندگیتان دارد. فرهنگ‌‌ها در این زمینه می‌تواند متفاوت باشد و اگر قرار است از شهری برای مراسم شهر دیگری چیزی ببرید، حتما در مورد فرهنگ عزاداری آن منطقه پرس‌وجو کنید، ولی به طور کلی موارد زیر توصیه می‌شوند:

چاپ بنر و چسباندن به جلوی درب منزل متوفی

یکی از رسم‌هایی که تقریبا در همه فرهنگ‌ها وجود دارد، چاپ بنر تسلیت و چسباندن بنر به درب منزل است. معمولا یک متن مراسم ختم زیبا را باید خودتان بگویید و یا از مرکز چاپ بخواهید که بگویند و سپاس در زیر آن بنویسند که آن بنر از طرف چه کسانی است.

شرکت در مراسم عزا به اعتقاد امامان

امام صادق (ع)در مجلس گروهی عزادار وارد شد و خطاب به آنان اظهار داشتند: پروردگار، مصیبت وارد شده بر شما را جبران فرموده، به جبران صبر و تحملتان پاداش خوبی به شما داده و شخص متوفی را نیز در سایه رحمت خویش قرار دهد. سپس از مجلس خارج شدند.

این روایت نشان میدهد که مراسم ترحیم باید به سادگی برگزار شود و تا جایی که ممکن است از تکلف صاحبان عزا کاسته شود. درست نیست افراد مصیبت زده که نیازمند همدری و آرامش روحی هستند دغدغه تهیه غذا و پذیرایی از میهمانان را داشته باشند.! امام صادق (ع) می فرماید: ”غذا خوردن نزد مصیبت دیدگان از رفتار و کردار زمان جاهلیت است و سنت اسلامی آن است که غذای آنان از سوی دیگران فراهم شود، همان گونه که پیامبر(ص) در مورد جعفر بن ابی طالب، چنین رفتاری را در پیش گرفت.برای خرید پک ترحیم کلیک کنید.

رسم قدیم برای شرکت در مجلس ختم

رسم قدیم ایران نیز چنین بوده است که تا هفت روز از خانه صاحب عزا دودی بلند نمی شده و بستگان و همسایگان برای آنها غذا می بردند و اجازه می دادند آنها در خلوت و آرامش به دلتنگی و عزاداری خود برسند .

در این صورت اگر میخواهید طبق رسوم گذشته برخورد کنید و این برخورد را مناسب میدانید یکی از بهترین کارها کمک به صاحبان عزا در پذیرایی و یا ارسال مبلغی به عنوان کمک برای برگزاری مراسم استجالب است بدانید این آیین همچنان در میان اقوام لر و بختیاری ایران مرسوم است.

مراسم امروزی که شامل ختم و شب هفت است معمولا در مسجد برگزار می شود و با میوه ، خرما و حلوا از میهمانان پذیرایی میشود.

برای عرض تسلیت چی ببریم نی نی سایت | برای مراسم چهلم چی ببریم نی نی سایت | برای مراسم ختم چی درست کنیم

آداب شرکت در مراسم ختم

برای شرکت در این مراسم آدابی وجود دارد که رعایت کردن آن، همراهی با خانواده صاحب عزا را نشان می دهد . آشنایان و بستگان برای یادبود مرحوم دسته های گل می برند که هم نشان دهنده احترام و همدری است و هم ماندگار بودن خاطرات متوفی را به صاحبان عزا یادآور می شود. دسته گل مناسب مراسم ختم را اینجا بخوانید.

1. رعایت سکوت : این مجالس با تلاوت قرآن آغاز میشود و چنانکه همه می دانیم شایسته است که به هنگام قرائت قرآن سکوت کرده و تا جایی که ممکن است سخن نگوییم. پس از قرائت قرآن، یک روحانی سخنرانی می کند و مرگ و قیامت را به همه یادآوری میکند که هم تسلی برای بازماندگان است که بدانند این مسیری اجتناب ناپذیر است و هم به دیگران یادآور میشود که همه رفتنی هستند و قیامت و معاد آنچنان که تصور می شود دور نیست.

2. همراه نبردن کودکان : در هنگام سخنرانی برای حفظ احترام مجلس و صاحب عزا باید سکوت کرد. بهتر است تا آنجا که ممکن است از آوردن کودکان به این نوع مجالس به خاطر آرامش و جلوگیری از سر و صدا خودداری کنیم. ضمن این که با توجه به حال و هوای مجلس و نوحه و زاری که معمولا در این مراسم متداول است، جو مجلس برای کودکان نیز مناسب نیست و ممکن است از نظر روحی آسیب ببینند.

3. پرهیز از لبخند زدن : موقع احوالپرسی با صاحب عزا یا دیگر حاضرین در مراسم ، لبخند نزنیم و با دیگران در مورد مسائل خنده ‌دار سخن نگوییم و از حرف های بی ‌مورد پرهیز کنیم.

4. حضور داشتن برای مدت موجه و نه طولانی : از نشستن‌های طولانی و غیبت پشت سر شخص فوت شده بپرهیزیم که چنان که از قدیم گفته اند دست او از دنیا کوتاه است و دیگر حضور ندارد تا بتواند از خودش دفاع کند. شنیدن این گونه سخنان ممکن است موجب آزار بازماندگان باش.  بنا بر ‌این سکوت و همدردی می‌تواند بهترین تسلی دل برای داغدیدگان باشد.

به طور خلاصه باید مراسم ترحیم را به سادگی برگزار کرد و آشنایان و دوستان به ابراز همدردی با صاحبان عزا بسنده کنند و اگر به دلایلی چون برگرداندن آرامش روحی ، تصمیم به حضور بیشتر در کنارآنان دارند،نباید به خانواده مصیبت دیده این اجازه را بدهند که برای پذیرایی از آنها دچار تکلف و دردسر شود.

 فروش تاج گل بهشت زهرا با قیمت مناسب و ارسال رایگان در تهران 

5. لباس مشکی و تا حد امکان پوشیده : در مراسمات بخصوص روز اول تا چهلم سعی شود طبق فزهنگ مردم ایران لباس مشکی استفاده شود. تا در میان مجلس نما و ظاهری متفاوت نداشته باشید. این نوع پوشش در این مراسم از جمله موارد همدردی با خانواده متوفی محسوب میشود.

6. آراستگی و نه آرایش : برای خانم ها لازم است این مورد به دقت رعایت شود که از داشتن آرایش تا حد امکان خودداری کنید.البته مرتب و آارسته بودن متعادل خود از مهم ترین آداب شرکت در مراسم است اما نه آنچنان که در مهمانی ها و جشن ها آراسته باشند ، این مورد دور شدن از دل و شرایط نامناسب خانواده متوفی به نظر میآید.

به طور کلی رعایت مواردی که باعث جلب توجه در این مراسمات شود بهتر است حذف شوند تا کمترین خاطره ی منفی در ذهن اطرافیان متوفی در شرایط سخت باقی نماند.

قبرستان جن‌ها به خاطر صخره‌ای بودن زمینش جزو عجیب‌ ترین گورستان ها قرار دارد. مردم محلی به خاطر قصه‌های قدیمی باور دارند که این گورستان برای جن‌هاست. چون باور این‌که انسان‌های قدیم با وسایل ابتدایی خودشان این قبرهای عمیق را در دل صخره‌ها کنده باشند سخت است. بعضی‌ از این گورها هنوز سالم و دست‌نخورده‌اند.

7. همراه داشتن تحفه ای برای میزبان : و در آخر یکی از آدابی که عموما برای شرکت در هر مراسم و مهمانی به عنوان احترام به میزبان انجام میشود همراه داشتن وسیله ای مناسب با آن مجلس است . که در این مراسم به جای شیرینی و شکلات از دسته گل یا تاج گل ارزان قیمت استفاده میشود. بخصوص برای اقوام نزدیک تر و صمیمی تر که این مورد یکی از وظایف آنها تلقی میشود. هرچند رعایت حتمی این مورد لزومی ندارد. اما آوردن آن را لازم دانستیم.

امیدورام بهره کافی را از این مقاله برده باشید در صورتی که مواردی غیر از این نکات در ذهنتان بود، با ما و دیگر کاربران سایت گل ختمی در انتهای صفحه در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا