برای موهای رنگ شده چه شامپویی خوبه

رنگ مو نشان دهنده سبک زندگی و افکار شماست و طبیعی است که به حفاظت از آن با شامپو برای موهای رنگ شده فکر کنید. هر بار که برای رنگ کردن مو اقدام می‌کنید در واقع یک گام به دنیای رویایی‌تان نزدیک‌تر شده‌اید. اما هماهنگی رنگ مو با ایده آل‌هایتان موقت و زودگذر است؛ خصوصا وقتی که از هر شامپویی برای شستشو و ماساژ آن استفاده کنید!

برای لحظه‌ای به ترکیب رنگین کمان فکر کنید؛ تنوع رنگ موها هم به اندازه طیف رنگی رنگین کمان گسترده است. خبر خوب آن که محصولات مراقبتی نظیر شامپو موی رنگ شده هم به اندازه محصولات رنگ و دکلره مو رنگارنگ هستند! اما همه برندهای تولید کننده شامپویی که در بازار می‌بینید با هم برابر نیستند.

موهای رنگ شده به محافظت بیش‌تری نسبت به قبل احتیاج دارند. پس در خرید شامپوی موی رنگ شده بهتر است سختگیرانه‌تر از قبل عمل کنید. راهنمای امروز کمک می‌کند تا بهترین محصول را برای مراقبت از موهای رنگی و آسیب دیده خود انتخاب کنید. یکی از بهترین انتخاب ها شامپو بدون سولفات برای موهای خشک و وز است که به بهبود وضیعت موی رنگ شده کمک می کند.

انتخاب شامپو برای موهای رنگ شده: کدام شامپو مناسب موهای شما است؟

رنگ مو به مرور زمان طراوت، درخشش و زیبایی خود را از دست می‌دهد. اگر در طول این مدت از شامپو مناسبی برای شستشو موها استفاده نکنید این فرآیند را تسریع کرده‌اید. اما چه رازی پشت استفاده از این محصولات نهفته که تا این حد استفاده از آن را برای موهای رنگ شده توصیه می‌کنند؟ راهنمای امروز پاسخ مناسبی برای تمام ابهامات و سوالات شما خواهد بود.

راز پنهان استفاده از شامپو برای موهای رنگ شده

سایه رنگی که بعد از فرآیند زمانبر رنگ کردن روی شاخه‌های مختلف مو می‌نشیند از رنگ طبیعی موهای شما فاصله می‌گیرد. بنابراین به جز رشد موها که به تدریج باعث پایین آمدن رنگ مو می‌شود، رنگی که روی ساقه مو قرار دارد به مرور محو می‌شود. پس تکلیف چیست؟

تثبیت رنگ مو با شامپوهای مخصوص

شامپوهای معمولی عناصر فعالی برای حفظ رنگ موی شما ندارند. اما در صورتی که از شامپو مناسب استفاده کنید، کدورتی که بعد از رنگ کردن موها انتظار داریم دیرتر ایجاد می‌شود. بنابراین استفاده از شامپو برای موهای رنگ شده جهت تثبیت سایه‌ها ضروری خواهد بود.

جلوگیری از خشکی و زبری موها با شامپو موی رنگی

اصلی‌ترین دلیل استفاده از شامپو برای موهای رنگ شده، جلوگیری از ایجاد حالت خشکی و زبری پس از رنگ کردن موها است. اغلب بانوان بعد از چند بار رنگ کردن موها از خشکی آن می‌نالند. استفاده از شامپو جنسینگ بیز کمک میکند که موهای شما از حالت خشکی در بیایند. خشکی مو فقط یک تغییر حالت نیست؛ بلکه فرصت را برای شکنندگی و آسیب دیدگی مو فراهم می‌کنند.

شامپو برای موهای رنگ شده عناصر فعال و در عین حال شستشوی ملایم‌تری نسبت به شامپوی معمولی دارد. در این شامپو استفاده از ترکیبات طبیعی و گیاهی نسبت به ترکیبات شیمیایی اولویت دارد؛ چون موها در وضعیت ویژه‌ای قرار دارند.

جلوگیری از پیری زودرس موها با شامپو موی رنگ شده

پیری موها نظیر هر عضو دیگری در بدن غیر قابل اجتناب است. ریزش و تغییر رنگ از نشانه‌های پیری مو هستند که ممکن است در هر سنی با آن رو به رو شوید. از بین این عوامل پیر کننده، آفتاب یکی از مهم‌ترین ریسک فاکتورها بوده که نقش مهمی در پیری زودرس ساقه مو دارد.

خرید شامپو موی رنگ شده به جز تثبیت رنگ، مزایای دیگری هم دارد. یک سری ترکیبات ویژه برای جلوگیری از اشعه مضر آفتاب در فرمولاسیون این محصولات به کار می‌روند که عامل ضدپیری محسوب می‌شوند.

نکات ضروری پیش از خرید شامپو موی رنگ شده

قبل از خرید هر نوع محصول مراقبتی پوست، بیش از هر چیز ترکیبات و برچسب روی آن می‌تواند به شما اطلاعاتی مفید بدهد. شامپو برای موهای رنگ شده در وهله اول یک شوینده عادی برای شستشوی طبیعی موها است. بنابراین روی برچسب تمام ترکیبات مشابه با شامپوهای دیگر را با فرمولاسیون متفاوتی مشاهده می‌کنید.

فاکتورهای متفاوتی که در خرید شامپو موی رنگ شده اهمیت دارند را در ادامه می‌خوانید:

شستشوی عمیق به واسطه ترکیبات فاقد سولفات

سولفات‌ها موادی شیمیایی هستند که به هنگام تماس با پوست بدن آلرژی‌زا می‌شوند. با این حال روی بسته بندی خیلی از شامپوها عناصر سولفاته نظیر سدیم لوریل سولفات، آمونیوم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات دیده می‌شود. به جز مشکلاتی که این ترکیبات برای پوست سر ممکن است ایجاد کنند، باعث کمرنگ شدن رنگ مو نیز می‌شوند.

البته که ترکیب سدیم لوریل سولفات یک ماده غیرمجاز در تولید شامپو نیست. اصولا برای شستشو عمیق موی سر وجود این ماده در فرمولاسیون شامپوهای طبیعی ضروری به نظر می‌رسد. اما اکثر ترکیبات سولفاته باعث خشکی و آبگیری شدید موها می‌شوند. شاید به همین دلیل باشد که بعد از مدتی جنس موی شما به صورت ناگهانی تغییر می‌کند!

استفاده از ترکیبات سولفاته در شامپو برای موهای رنگ شده ممنوع است. به همین دلیل استفاده از شامپو بدون سولفات دکتر بیز به شما توصیه می شود. چون همان طور که گفته شد یکی از اهداف تولید این شامپوها کمک به حفاظت از موها در برابر اثرات مخرب رنگ‌های شیمیایی است. شامپو موی رنگ شده فاقد سولفات دو اثر مهم برای موها دارد: تثبیت رنگ مو و حفظ رطوبت آن.

حفاظت اختصاصی از مو به واسطه فیلترهای اشعه فرابنفش

شاید مضرات اشعه فرابنفش برای مو به اندازه پوست شناخته شده نباشد. اما این اشعه‌های قوی به اندازه لایه‌های سطحی پوست برای ساقه مو مضر هستند. این آسیب وقتی که مو به واسطه رنگ شدن شکننده‌ شده باشد شدیدتر خواهد شد.

اکتیل متوکسی سینامات، بنزوفنون، آووبنزون و … از ترکیبات اصلی در شامپو برای موهای رنگ شده هستند که به عنوان فیلتر UV عمل می‌کنند. اکتیل متوکسی سینامات یک ترکیب ارگانیک است که در ترکیبات درج شده روی برچسب برخی از ضدآفتاب ها نیز ممکن است دیده باشید.

اکتیل متوکسی سینامات نوعی لیکویید است که به سختی در آب حل می‌شود. لذا مقاومت بالایی دارد و به راحتی با تعریق و شست و شو از بین نمی رود. در عین حال جاذب اشعه های UVB خورشید بوده و از پوست و مو در برابر آسیب دیدگی‌های ناشی از آفتاب حفاظت می‌کند.

ترکیب دیگری که ممکن است روی برچسب شامپو مشاهده کنید آووبنزون است. آووبنزن یک پودر کریستالی به رنگ سفید مایل به زرد است که به عنوان فیلتر ضدآفتاب شیمیایی شناخته می‌شود. این ترکیب به راحتی در آب حل نمی‌شود و لذا مقاومت بالایی در برابر شستشو مو از خود نشان می‌دهد. تمام این ترکیبات، شامپو برای موهای رنگ شده را به ترکیبی قدرتمند و ارزشمند در برابر اشعه‌های مضر آفتاب تبدیل می‌کنند.

PH بالانس شده شامپو موهای رنگ شده

همانطور که گفتیم، یکی از پیامدهای آزار دهنده رنگ‌های شیمیایی خشکی مو است. از راه‌های موثر برای کاهش این اثرات مخرب تعدیل یا بالانس PH محصول است. به این شکل که PH محصول در بازه خنثی یا نزدیک به خنثی قرار داشته باشد.

نرم کنندگی و آبرسانی شامپوهای موی رنگ شده

با وجود این که اثرات پاک کنندگی شامپو برای موهای رنگ شده ملایم‌تر است، اما همچنان مشکل خشکی موها بعد از رنگ کردن پابرجا است. از این رو شامپوهای موهای رنگ شده با فرمولاسیون نرم کنندگی تولید می‌شوند. اگر روی بطری شامپوها را نگاه کنید معمولا از کراتین، روغن آرگان، شی باتر و ویتامین E برای افزودن قدرت نرم کنندگی به محصول استفاده شده است.

فرمولاسیون اختصاصی شامپوهای موی رنگ شده

برخی از تولیدکنندگان محصولات مراقبت و شستشو موی رنگ شده یک گام فراتر رفته‌اند و فرمولاسیون ویژه‌‌ای را طراحی کرده‌اند. مثلا برخی از برندها شامپوی مخصوص موهای نئونی نظیر آبی و صورتی رنگ تولید کرده‌اند. یا این که برخی از محصولات به صورت ویژه برای موهای بلوند عرضه می‌شوند.

ترکیبات ویژه شامپوهای بنفش و ضد زردی

زردی و رنگ زده شدن موهای بلوند یکی از پیامدهای رنگ کردن است. موی بلوند همیشه شفاف، درخشان و شیک باقی نمی‌ماند. اما برندها به دنبال فرمولاسیون تازه‌ای برای طولانی‌تر کردن مدت زمان شفافیت و درخشندگی رنگ روی موها هستند.

شامپوهای بنفش از پیگمانت‌های بنفش برای کاهش تغییر رنگ موهای بلوند یا سیلور طراحی شده‌اند. تن آبی این ترکیبات با تن زرد رنگ مو تداخل ایجاد کرده و به حفظ زیبایی آن کمک می‌کند. این ترکیبات اکنون توسط برندهای زیادی تولید می‌شوند و با استقبال مصرف کنندگان نیز رو به رو شده‌اند.

همان طور که می‌بینید خرید شامپو برای موهای رنگ شده به سادگی شامپوهای معمولی نیست. برندهای زیادی مدعی فرمولاسیون متفاوت برای محافظت از موهای رنگ شده و سودآوری به واسطه تبلیغات کاذب خود هستند. اما نگران نباشید.

دکمه بازگشت به بالا