بهترین راه برای تشخیص بیماری تالاسمی

تشخیص تالاسمی

تالاسمی نوعی بیماری خونی است که با آنالیز MCV تشخیص داده می شود. این آزمایش اندازه گلبول‌های قرمز شما را اندازه‌گیری می‌کند و در صورت مشکوک بودن پزشک، آن را تجویز می‌کند. در ادامه با این آزمون بیشتر آشنا خواهید شد.

MCV در آزمایش خون چیست؟

برای پاسخ به سوال MCV آزمایش خون چیست؟ می توان گفت که این فاکتور به عنوان میانگین حجم سلولی نیز شناخته می شود و رقم مهمی است که در تجزیه و تحلیل کامل شمارش خون ذکر شده است. MCV مقداری است که اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز را توصیف می کند. این شاخص می تواند به تشخیص انواع کم خونی و تالاسمی کمک کند.

در حالی که MCV می تواند اطلاعات مهمی را ارائه دهد، معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود. MCV با تجزیه و تحلیل خون و سایر پارامترهای گلبول قرمز، از جمله میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) و توزیع گلبول قرمز (RDW) انجام می شود. این آزمایش ها با هم می توانند برای تشخیص دقیق بیماری های خونی مورد استفاده قرار گیرند.

MCV میکروسیتوز کم نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون کوچک هستند. MCV بالا همچنین ماکروسیتوز نامیده می شود، به این معنی که گلبول های قرمز خون بزرگتر از حد معمول هستند. MCV می تواند یک آزمایش مفید باشد حتی اگر تعداد گلبول های قرمز و سایر آزمایش ها طبیعی باشد. این امر به ویژه در تشخیص بیماری کلیوی صادق است. این مقاله دلیل آن را توضیح خواهد داد تست MCV از این آزمایش چه انتظاری باید داشت و چگونه نتایج را تفسیر کرد.

mcv در آزمایش خون

هدف از تست MCV چیست؟

میانگین وزن بدن یکی از ارقام ارائه شده در تست کامل CBC است. بنابراین، هر بار که یک آزمایش CBC اختصاص داده می شود، شاخص MCV نیز قابل مشاهده است. این نوع آزمایش خون ممکن است به عنوان بخشی از یک معاینه معمول تجویز شود. همچنین می تواند به عنوان بخشی از تشخیص، درمان و نظارت بر بسیاری از بیماری ها انجام شود.

با این حال، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که پزشک شما بخواهد هنگام ارزیابی علائم یا یک بیماری خاص، MCV شما را کنترل کند. بعضی از آنها … هستند:

 • برای ارزیابی علائم احتمالی کم خونی مانند خستگی، رنگ پریدگی پوست و سرگیجه
 • برای تشخیص انواع کم خونی یا تالاسمی
 • برای ارزیابی سایر بیماری های خونی مانند تعداد غیر طبیعی گلبول های سفید یا پلاکت ها

mcv بالا

تست MCV چگونه تفسیر می شود؟

MCV در آزمایش خون، شکلی که اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز در گردش را توصیف می کند. بنابراین، MCV بالا به این معنی است که گلبول های قرمز بزرگتر از حد متوسط ​​هستند. برعکس، MCV پایین به این معنی است که آنها کمتر از حد متوسط ​​هستند. تعیین اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز در تعیین نوع کم خونی در انسان بسیار کمک کننده است. مثلا:

 • MCV بالا در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 مشاهده می شود.
 • MCV پایین در کم خونی فقر آهن یا تالاسمی مشاهده می شود.

سطح MCV معمولاً در طول زمان ثابت است و زمانی که به فرد خون تزریق نمی شود به آرامی تغییر می کند. اگر ناهنجاری MCV به دلیل کمبود آهن باشد، ممکن است به مرور زمان با مصرف مکمل آهن افزایش یابد.

مقدار نرمال MCV در آزمایش خون

محدوده طبیعی برای MCV 80 تا 94 فمتولیتر (FL) است. با این حال، آنچه آزمایشگاه ها به عنوان محدوده طبیعی گزارش می کنند ممکن است کمی متفاوت باشد. برخی از تفاوت ها بین آزمایشگاه ها ممکن است به دلیل تفاوت در تجهیزات، تکنیک ها و مواد شیمیایی مورد استفاده باشد.

اگر سطح MCV در آزمایش خون شما طبیعی است، به این معنی نیست که شما قطعاً به شرایطی مانند کم خونی مبتلا نیستید. کم خونی هایی وجود دارند که اندازه گلبول های قرمز در آنها طبیعی است (مثلاً کم خونی نورموسیتی). پزشک شما نتایج تجزیه و تحلیل شما را در رابطه با سابقه پزشکی شما و نتایج سایر آزمایشات تفسیر خواهد کرد.

mcv پایین

MCV علامت کم چیست؟

MCV کمتر از حد طبیعی به این معنی است که گلبول های قرمز خون شما کوچکتر از حد معمول هستند (میکروسیت). میکروسیتوز معمولاً نتیجه ناتوانی در تشکیل هموگلوبین است. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد.

با این حال، نتیجه ای که کمی کمتر از حد طبیعی است ممکن است اهمیت پزشکی نداشته باشد زیرا این آزمایش اغلب از روز به روز و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پزشک شما این نتیجه را بر اساس سابقه پزشکی شما و سایر آزمایش‌ها مانند گلبول‌های قرمز، هموگلوبین و سایر شمارش گلبول‌های قرمز تفسیر می‌کند.

بیماران مبتلا به میکروسیتوز معمولاً هیچ علامتی نشان نمی دهند مگر اینکه کم خونی شدید داشته باشند. سایر آزمایشات خون کامل می تواند به تعیین علت میکروسیتوز کمک کند.

MCV پایین در موارد زیر قابل مشاهده است:

 • کمبود آهن
 • تالاسمی
 • کم خونی یک بیماری مزمن است
 • مسمومیت از سرب
 • اسفروسیتوز

سطوح بسیار پایین MCV (به عنوان مثال کمتر از 70 که میکروسیتوز شدید نامیده می شود) معمولاً نشانه کم خونی فقر آهن یا تالاسمی است. با این حال، کم خونی همیشه در این دسته بندی ها قرار نمی گیرد. گاهی اوقات کم خونی فقر آهن ممکن است MCV طبیعی داشته باشد.

ترکیب تالاسمی و فقر آهن با آزمایش MCV

تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است که باعث می شود بدن هموگلوبین غیر طبیعی تولید کند. هموگلوبین پروتئینی است که وظیفه انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد و در صورت مختل شدن روند انتقال اکسیژن می تواند مختل شود. هموگلوبین پایین باعث کاهش اندازه گلبول های قرمز و در نتیجه کاهش MCV می شود.

این اختلال منجر به تخریب بیش از حد گلبول های قرمز خون می شود و می تواند منجر به کم خونی شود. تالاسمی ارثی است، به این معنی که حداقل یکی از والدین شما باید ناقل این بیماری باشد.

تالاسمی مینور شکل کمتر جدی این بیماری است. دو نوع دیگر تالاسمی به نام‌های تالاسمی آلفا و تالاسمی بتا خطرناک‌تر هستند. اگر سطح MCV خون شما کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است تالاسمی مینور داشته باشید.

علائم MCV بالا چیست؟

MCV معمولا با افزایش سن افزایش می یابد. در واقع، MCV تقریباً در 30٪ از سالمندان بدون هیچ دلیل مشخصی افزایش می یابد. MCV بالا ممکن است نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • کمبود ویتامین B12
 • کمبود فولات (ویتامین B9)
 • بیماری کبد
 • اعتیاد به الکل
 • کم کاری تیروئید
 • مقداری کم خونی همولیتیک
 • برخی از داروهای شیمی درمانی

تست MCV

تست خانگی MCV و مجموعه Humka

کم خونی می تواند نشانه ای از خستگی مداوم، سرگیجه و سردی دست و پا باشد. در این صورت باید آزمایش خون انجام دهید. در آزمایش خون، شاخص MCV می تواند تعیین کند که آیا کم خونی فقر آهن دارید یا خیر. البته پایین بودن MCV ممکن است نشانه تالاسمی نیز باشد. با این حال، اگر علائمی دارید، حتما آزمایش خون بدهید. اگر بازدید از آزمایشگاه برایتان سخت است، می توانید به راحتی از خدمات تست خانگی بهره ببرید صفحه اصلی از متخصصان مجهز و یک تیم آزمایشگاهی به خانه خود استفاده کنید و بیاورید.

همکاران هومکا آماده انجام کلیه آزمایشات خون در منزل شما به صورت کاملاً بهداشتی و ارائه نتایج آنلاین به شما هستند. اگر ساکن شهرهای لب تهران یا شهرها کرج، مشهد، تبریز، شیراز، رشت، اهواز یا اصفهان شما، شما می توانید کنترل کنید بیمه پایه و تکمیلیبرای درخواست خدمات تست خانه با شماره 02167371 با مراجعه به سایت هومکا به نشانی www.homeca.ir تماس بگیرید یا تست مورد نیاز را درخواست کنید.

دکمه بازگشت به بالا