علمی و پزشکی

توصیه‌هایی برای کنترل سطح کلسترول

آفتاب‌‌نیوز :

با این حال، بدن به کلسترول برای ساخت سلول‌های سالم نیاز دارد. اما زمانی که سطح کلسترول بد (LDL) به شدت در بدن افزایش پیدا کند، خطر تشکیل رسوبات چربی در رگ‌های خونی وجود دارد که جریان خون را مختل می‌کند و حتی می‌تواند منجر به تشکیل لخته شود که ممکن است باعث حمله قلبی یا سکته شود.

کلسترول بالا اغلب به موقع تشخیص داده نمی‌شود، زیرا علائم هشدار دهنده‌ای ندارد که بدن از خود نشان دهد. اما اگر غذا‌های سرشار از چربی‌های اشباع شده و ترانس مصرف می‌کنید و سبک زندگی غیرفعالی دارید، بیشتر در معرض ابتلا به کلسترول بالا هستید. کنترل سطح کلسترول به هیچ وجه کار دشواری نیست و فقط باید برخی از عادات مضر را کنار گذاشت.

برخی راهکار‌های موثر برای کنترل سطح کلسترول خون:

از خوراکی‌های حاوی فیبر و ویتامین مصرف کنید

مصرف غذا‌های حاوی چربی بالا مانند گوشت و لبنیات می‌تواند سطح کلسترول را افزایش دهد، زیرا در رسوب چربی در کبد نقش دارد. لازم است فرد غذا‌های غنی از ویتامین و فیبر مانند دانه ها، آجیل، سبزیجات برگ دار و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجاند تا سطح کلسترول را تنظیم کند.

از مصرف غذا‌های آماده خودداری کنید

مواد غذایی آماده برای طبخ، کنسرو شده یا منجمد دارای مقادیر زیادی از مواد نگهدارنده است تا برای مدت زمان بیشتری قابل مصرف باشند که می‌تواند سطح کلسترول را افزایش دهد.

به طور مرتب ورزش کنید

ورزش نکردن می‌تواند منجر به انباشت چربی مازاد شود که به رسوب چربی در کبد و افزایش سطح کلسترول کمک می‌کند. ورزش منظم می‌تواند وزن و کلسترول را کنترل کند.

از سبک زندگی ناسالم دوری کنید

مصرف مواد الکلی، استعمال سیگار و سطح بالای استرس نقش مهمی در افزایش سطح کلسترول دارد. این مسائل فشار روی قلب را افزایش داده و باعث ایجاد اضطراب می‌شود. کاهش مصرف مواد غذایی ناسالم، اجتناب از مصرف مواد الکلی و سیگار می‌تواند سطح کلسترول را تا حد زیادی تنظیم کند.

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا