علمی و پزشکی

رسوایی بزرگ تویوتا / تحویل هایلوکس، پرادو و لندکروز متوقف شد

به گزارش خبر روزانه، دیشب بیانیه‌ای توسط تویوتا منتشر و در آن اعلام شد بی‌نظمی‌هایی در خلال تست‌های مربوط به قدرت پیشرانه‌های دیزلی محصولات محبوبی همچون هایلوکس و پرادو رخ داده است. در این خودروها از پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۸ لیتری استفاده شده و بنا به گفته تویوتا، مقامات کمپانی تصمیم گرفته‌اند به‌طور موقت تحویل خودروهای مجهز به این پیشرانه به مشتریان را متوقف سازند.

سه پیشرانه‌ای که تحت تأثیر این مشکل هستند عبارت‌اند از نمونه ۴ سیلندر ۲.۸ لیتری توربودیزل ۱GD، پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری توربودیزل ۲GD و پیشرانه ۶ سیلندر ۳.۳ لیتری توئین توربو دیزل F33A. خودروهای تحت تأثیر این قضیه نیز شامل هایلوکس، فورچونر، پرادو، لندکروزر سری ۳۰۰ و لکسوس LX هستند. علاوه بر این مدل‌های ون و کامیونت همچون اینووا، هایس و دینا تحت تأثیر مشکل موردبحث قرار گرفته‌اند.

رسوایی بزرگ تویوتا / تحویل هایلوکس، پرادو و لندکروز متوقف شد

سخنگوی تویوتا اعلام کرده است حدود ۸۴ هزار دستگاه خودرو در سراسر دنیا متأثر از این موضوع هستند هرچند نسل جدید لندکروزر پرادو که قرار است تا چندی دیگر در برخی بازارها ارائه شود شامل آن نخواهد بود. تویوتا می‌گوید گزارش این به اصطلاح بی‌نظمی‌ها را از طریق تست‌های بخش صدور گواهینامه آلایندگی لیفتراک‌ها و ماشین‌آلات ساختمانی خود دریافت نموده است. نکته مهم اینکه مشکلات این پیشرانه‌ها به قدرت خروجی آن‌ها مرتبط است نه تست‌های آلایندگی.

این برند ژاپنی در بیانیه خود گفته است: بررسی‌ها نشان داده است که بی‌نظمی‌هایی در زمان تست قدرت خروجی پیشرانه‌ها به ‌منظور صدور تأییدیه سه پیشرانه دیزلی رخ داده است. در خلال تست‌های تأییدیه، قدرت خروجی پیشرانه با استفاده از ECU هایی که دارای نرم‌افزار متفاوتی نسبت به مدل‌های تولیدی هستند به دست می‌آید بنابراین این نتایج می‌توانند با مقادیر اعلامی متفاوت باشند. ده خودرو در بازارهای جهانی از این پیشرانه‌ها استفاده می‌کنند.

ژاپنی‌ها ادعا کرده‌اند تست‌های مربوط به پیشرانه‌ها را دوباره انجام داده و تأییدیه هماهنگی با استانداردهای قدرت تولیدی را دریافت کرده‌اند. در ادامه بیانیه تویوتا می‌خوانیم: به همین خاطر نیازی به توقف استفاده از این خودروها وجود ندارد اما ما عمیقاً از مشتریان و تمامی سهامداران خود به این خاطر عذرخواهی می‌کنیم

اما پس از اعتراف تویوتا به دست‌کاری داده‌های برخی پیشرانه‌های دیزلی، تولید محصولات این برند حدود ۲ هفته متوقف می‌شود. تنها یک روز پس از اعلام این موضوع بود که ژاپنی‌ها اعلام کردند تولید خود در چهار کارخانه ژاپن را متوقف می‌کنند. در مجموع ۶ خط تولید در این کارخانه روند کار را متوقف خواهند کرد. این کارخانه‌ها مسئول تولید لندکروزر سری ۷۰، هایس و لکسوس LX هستند. البته ژاپنی‌ها می‌گویند تولید را از ۱۲ فوریه سال جاری دوباره شروع خواهند کرد.

رسوایی بزرگ تویوتا / تحویل هایلوکس، پرادو و لندکروز متوقف شد

ظاهراً در روزهای اخیر مقامات ژاپنی به یکی از کارخانه‌های تویوتا رفته و آن را بررسی کرده‌اند. آکیو تویودا رئیس شرکت به خاطر این مشکلات عذرخواهی کرده و خبر از اتخاذ تصمیمات جدید برای تویوتا و ۱۷ زیرمجموعه آن داده است. این اخبار در حالی منتشر می‌شوند که ژاپنی‌ها چندی پیش آمار فروش سال قبل خود را منتشر کرده و گفتند فروش ۱۱.۲ میلیون دستگاهی سال ۲۰۲۳ رشد ۷.۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ داشته است. با این عملکرد تویوتا برای چهارمین سال پیاپی عنوان پرفروش‌ترین خودروساز دنیا را از آن خود کرد.

چند ماه قبل نیز خبر تقلب دایهاتسو در تست‌های تصادف خودروهای عرضه شده در کشورهای جنوب شرق آسیا منتشر شد. زیرمجموعه تویوتا استانداردهای ایمنی ضعیف‌تری را در این خودروها نسبت به بازارهای پیشرفته در نظر گرفته بوده است. تویوتا فهمید پانل‌های در اصلاح شده این خودروها نسبت به مدل‌های تحویلی به مشتریان عملکرد بهتری در تست‌های تصادف داشته‌اند. همچنین ماژول کنترل کیسه هوای مدل‌های تست شده از نوع دیگری بوده‌اند تا نتایج بهتری را در تست‌های تصادف ثبت کنند. در سال ۲۰۲۲ نیز خبر تقلب هینو به عنوان زیرمجموعه تویوتا در تست‌های آلایندگی و مصرف سوخت منتشر شده بود.

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیست قیمت روز خودرو در خبر روزانه مراجعه کنید.

۵۸۵۸

تیم تحریریه علمی پزشکی

من به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، تمام تلاشم را می‌کنم تا با ارائه مطالبی قابل فهم و مفید، به شما در درک بهتر مسائل سلامتی کمک کنم و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهم تا بهترین اقدامات را در این زمینه انجام دهید.
دکمه بازگشت به بالا