زمان تعویض تسمه تایم

تسمه تایم خودروی شما مسئول حفظ دقتی است که برای عملکرد موتور بسیار مهم می باشد. در اصل، تسمه تایم با ایجاد هماهنگی بین اجزای موتور، سبب حرکت و عملکرد صحیح آن ها می شود. اما این قطعه هم مانند دیگر اجزای موتور به تعویض نیاز دارد. تعویض در فواصل زمانی توصیه شده توسط سازنده یک دستورالعمل ایمن در شرایط ایده آل است. از این رو احتمالا پیش از این موعد به تعویض تسمه تایم نیاز نخواهید داشت. با این حال، اگر به فاصله زمانی سرویس خودروی خود نزدیک می شوید و در مورد وضعیت تسمه شک دارید، بهتر است با مراجعه به یک مکانیک خودرو بر همدان با تجربه نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این کار می تواند در هزینه های شما صرفه جویی کند.

اما طرز کار تسمه تایم خودرو به چه صورت است؟ عوارض پاره شدن تسمه تایم چیست؟ بهترین زمان تعویض تسمه تایم چقدر است؟ درباره خطر پارگی تسمه تایم چه می دانید؟ و دیگر سوالاتی که با مطالعه این مقاله پاسخ آن ها را دریافت خواهید کرد. پس با ما همراه باشید تا به بیان نکات مهم درباره تسمه تایم خودرو بپردازیم.

امداد خودرو ملایر | امداد خودرو همدان | جرثقیل حمل خودرو همدان

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم مانند زنجیر دوچرخه برای وسیله نقلیه عمل می کند. این تسمه تمام قطعات متحرک داخلی موتور را هماهنگ نگه می دارد. بنابراین چه طرح را انتخاب کنید و چه به سراغ خرید یک مدل خارجی بروید، تسمه تایم قطعه ای ضروری در وسیله نقلیه شما است.

تسمه تایم یک تسمه لاستیکی با دندانه های سخت است که با قرار گرفتن بر روی میل سوپاپ و پولی های میل لنگ، این دو قطعه را به هم متصل کرده و سبب حرکت هماهنگ آن ها می شود. این تضمین می کند که دریچه های ورودی و خروجی موتور به موقع با پیستون ها باز و بسته می شوند. اگر این قطعات به طور همزمان و هماهنگ کار نکنند، خودرو به درستی عمل نخواهد کرد.

اگر سوپاپ های ورودی خیلی زود باز شوند، ممکن است مخلوط سوخت و هوا بیش از حد به داخل محفظه احتراق موتور جریان پیدا کند که منجر به احتراق ضعیف و کاهش قدرت می شود.

همینطور اگر سوپاپ های اگزوز خیلی زود باز شوند، محفظه احتراق فشار خود را از دست داده و باعث افت برق می شود. اگر اجزای موتور بسیار ناهماهنگ باشند، ممکن است با هم برخورد کرده و به یکدیگر آسیب برسانند و در نتیجه شما را با تعمیرات هزینه بری مواجه کنند.

بنابراین لازم است تا پس از ، در بازه های زمانی مشخص نسبت به بررسی و تعویض این قطعه حیاتی اقدام کنید.

چه زمانی باید تسمه تایم را تعویض کرد؟

تعویض به‌موقع تسمه تایم و در بازه های های زمانی مشخص بسیار حائز اهمیت می باشد. اما اینگونه نیست که بگوییم زمان تعویض تسمه تایم انواع خودرو ها یکسان است. آنچه که بسیاری از خودروسازان و متخصصان بر سر آن توافق دارند، تعویض تسمه تایم پس از طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر می باشد.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم برای هر خودرو در دفترچه راهنمای آن ذکر شده است. بنابراین اگر را انتخاب کرده اید، لازم است تا با مراجعه به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه از زمان تعویض این قطعه آگاهی یابید. در ادامه به بررسی زمان تعویض تسمه تایم در چند خودروی داخلی پرداخته ایم.

زمان تعویض تسمه تایم پراید

پراید، خودرویی که بسیاری از ایرانیان مالکیت آن را تجربه کرده اند. اگر شما هم مالک این خودروی پرفروش داخلی هستید، باید بدانید که وسیله نقلیه شما پس از طی کردن مسافت حدود 100 هزار کیلومتر به تسمه تایم جدید نیاز دارد.

زمان تعویض تسمه تایم پژو 405

تسمه تایم پژو 405 عمر کوتاه تری از این قطعه در خودروی پراید دارد. از این رو باید گفت که زمان تعویض تسمه تایم پژو 405 برابر 70 هزار کیلومتر می باشد. البته توجه داشته باشید این یک عدد کلی در شرایط ایده آل است. شیوه رانندگی شما و دیگر عوامل اثرگذار می توانند بر میزان این مسافت تاثیر به سزایی داشته باشند. همینطور طبق نظر خودروسازان، بهترین زمان تعویض تسمه تایم پژو پارس tu5 هم پس از پیمودن همین مسافت می باشد.

زمان تعویض تسمه تایم ال 90

رنو ال 90 سال هاست که به دلیل قابلیت های جذاب و منحصر به فرد خود توانسته در بازار کشور با استقبال گسترده ای روبرو شود. اگر شما هم خرید این مدل خودرو را انتخاب کرده اید، لازم است بدانید که زمان تعویض تسمه تایم ال 90 توسط کارشناسان پس از طی کردن مسافت 40 هزار کیلومتر عنوان شده است.

زمان تعویض تسمه تایم 206

اگر برای ، پژو 206 را انتخاب می کنید، باید بدانید که بهترین زمان تعویض تسمه تایم 206 حدود 60 الی 70 هزار کیلومتر عنوان شده است. بنابراین اگر شما هم مشتاق خرید و سواری با این هاچ بک دوست داشتنی هستید، نباید از تعویض به موقع تسمه تایم آن غافل شوید.

زمان تعویض تسمه تایم سمند ef7

اما در ادامه بحث درباره تعمیر و نگهداری خودرو قصد داریم به زمان تعویض تسمه تایم سمند ef7 اشاره ای داشته باشیم. کارشناسان معتقدند که بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم این مدل خودرو، پس از پیمودن مسافت 60 هزار کیلومتر می باشد. بنابراین اگر وسیله نقلیه شما به این مسافت رسیده است، لازم است تا برای بررسی تسمه تایم آن هر چه سریع تر به یک مکانیک حرفه ای مراجعه کنید.

8 نشانه فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم

از آنجایی که تسمه تایم از لاستیک ساخته شده است، به مرور زمان فرسوده شده و در نهایت پاره می شود. زمانی که این تسمه خراب می شود، موتور از کار می افتد و یا اجزای آن نمی توانند به طور هماهنگ به فعالیت خود ادامه دهند. این می تواند به موتور آسیب برساند.

اغلب قبل از پاره شدن تسمه تایم هیچ علامت هشداری وجود ندارد. اما در اینجا برخی از شاخص های احتمالی بیان شده اند که می توانند از علائم خرابی تسمه تایم باشند. ضروری است که با مشاهده هر یک از نشانه های زیر سریعا به مکانیکی مراجعه نمایید.

 • کاهش قدرت موتور
 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • لرزش یا تکان خوردن ماشین
 • مشکل در راه اندازی خودرو
 • صدای جیغ یا مالش تسمه ها
 • صدای تیک تیک که از موتور می آید
 • نشت روغن
 • روشن شدن چراغ چک موتور

عواقب عدم تعویض به موقع تسمه تایم

همانطور که تا به اینجا مطالعه کردید، دانستیم که تسمه تایم وظیفه ای حیاتی در وسیله نقلیه ما ایفا می کند. بنابراین کوچک ترین مشکلی در این قطعه می تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد. در ادامه با اصلی ترین مشکلات عدم تعویض تسمه تایم آشنا خواهیم شد:

 • خرابی کامل موتور
 • استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو
 • خاموش شدن موتور به طور ناگهانی
 • شکستگی یا خم شدن سوپاپ ها، پیستون ها و میل لنگ
 • آسیب به سر سیلندر
 • سر و صدا و لرزش موتور
 • کاهش قدرت موتور
 • افزایش مصرف سوخت

عمر مفید تسمه تایم چند سال است؟

مانند هر وسیله دیگری، تسمه تایم هم با گذشت زمان خراب می شود. از این رو بهتر است دفترچه راهنمای وسیله را بررسی کنید یا از یک متخصص قابل اعتماد بپرسید که آیا تسمه تایم به تعویض نیاز دارد یا خیر.

طبق نظر کارشناسان می توان گفت که میانگین عمر تسمه تایم 7 الی 8 است. البته این در صورتی است که خودرو در شرایط مناسب نگهداری شود. پس از این، عمر مفید آن به تدریج کاهش می یابد. بنابراین اگر عمر تسمه تایم خودروی شما به این میزان رسید، لازم است تا هر چه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

علاوه بر این، در بیشتر خودروها رسیدن به مسافت 60 هزار کیلومتر بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم است. البته توجه داشته باشید که زمان بسیار مهم تر از مسافت طی شده است. بنابراین اگر خودروی شما تنها 30 هزار کیلومتر کار کرده است اما بیش از 8 سال است که از طول عمر تسمه تایم آن می گذرد، لازم تا این قطعه را تعویض کنید.

سوالات متداول

تسمه تایم از چه جنسی ساخته شده است؟

تسمه تایم از یک پلاستیک سیاه رنگ ساخته شده است. این تسمه به دلیل تحمل فشار بالا، دارای استحکام کششی و مقاومت بالایی می باشد. شایان ذکر است که برخی از تسمه تایم ها از جنس پلی اورتان یا نئوپرن هستند.

پاره شدن تسمه تایم چه عواقبی دارد؟

در صورتی که تسمه تایم خودرو پاره شود، اجزای موتور از جمله پیستون ها و سوپاپ ها نمی توانند به درستی وظیفه خود را انجام دهند. این می تواند سبب از کار افتادن کامل موتور شود که شما را متحمل هزینه های گزافی خواهد کرد. بنابراین تعویض به موقع این قطعه را جدی بگیرید.

آیا می توان با تسمه تایم معیوب به رانندگی ادامه داد؟

در صورت معیوب بودن تسمه تایم شما با مشکلاتی چون خاموش شدن ناگهانی وسیله نقلیه، سروصدا و لرزش موتور و … مواجه خواهید شد که رانندگی را برایتان ناخوشایند می کند. علاوه بر این، ادامه رانندگی در چنین شرایطی می تواند موتور خودروی شما را برای همیشه از کار بیندازد. بنابراین تا فرصت هست باید سریعا به مکانیکی مراجعه نمایید.

آیا همه خودروها از تسمه تایم استفاده می کنند؟

خیر، برخی از خودروها تسمه تایم نداشته و از زنجیر تایم استفاده می کنند. می توان گفت که هدف هر دو قطعه یکسان است با این تفاوت که در زنجیر تایم، به جای تسمه پلاستیکی، از زنجیر فلزی استفاده می کنند. بنابراین می توان گفت زنجیر تایم بر خلاف تسمه تایم به تعویض نیاز نخواهد داشت و دوام بیشتری نیز دارد.

آیا می توانم تسمه تایم را خودم تعویض کنم؟

خیر مگر اینکه تجربه زیادی در تعمیر خودرو داشته باشید. تعویض تسمه تایم کار آسانی نیست و باید توسط یک متخصص انجام شود. مکانیک با برداشتن قطعات اضافی، تسمه تایم و قرقره های آن را تجزیه و تحلیل می کند تا ببیند چه چیزی نیاز به تعویض دارد. در مرحله بعد تسمه جدید را جایگزین کرده و در صورت نیاز احتمالاً قرقره ها، پمپ آب و دیگر اجزا را تعویض کند. پس از اتمام این فرایند، با استارت زدن، عملکرد موتور را تست می کنند.

دکمه بازگشت به بالا